Українські медики й фармацевти стурбовані сумною статистикою - все більше українців воліють займатися самолікуванням. Міністерство охорони здоров'я України, лікарі й фармацевти вже не перший рік намагаються боротися з самолікуванням українців. Але тільки за офіційними даними Держкомстату, у кожного сьомого українця просто немає коштів, щоб піти до лікаря. Неофіційно, ця статистика значно більша.

За даними Академії медичних наук України, лише 20% нинішніх випускників шкіл не мають хронічних захворювань. У дорослих, за інформацією Світового банку, показник втричі кращий. Але це не означає, що дорослі здоровіші, просто вони рідше проходять обстеження.

Читайте також: "Азов" провокує ненависть до Авакова

Через високий курс долара ліки в країні подорожчали, лягти в лікарню зараз коштує чималих грошей, по телебаченню щодня крутять рекламу медпрепаратів, що гарантують позбавлення від усіх хвороб одразу - саме з таких причин українці стали лікувати себе самі.

У Парламенті було зареєстровано кілька законопроектів щодо реклами – лікарі навіть пропонували заборонити рекламу ліків. Потім вони просили зобов'язати рекламодавців хоча б узгоджувати свої відеоролики з Міністерством охорони здоров'я. Але у Верховній Раді на це не погодилися. І в кінцевому підсумку, вирішили зобов'язати рекламістів не менше 15% площі рекламного блоку віддавати під напис "Самолікування шкодить Вашому здоров'ю". Але й це не допомогло. Українці так само продовжують бути самі собі лікарями.

Популярні новини зараз
"Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня ТЦК дав чоловікам 60 днів: повідомити обов'язково Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого
Показати ще

Плюс до всього, сьогодні стало модним лікуватися натуральними продуктами, заговорами, народжувати вдома й повністю заперечувати офіційну медицину. У хід ідуть і особистий досвід, і травички, і відвари, і власноручно приготовані мазі й компреси, і народні прикмети, і місячні календарі, і заговори.

Якщо при застуді намішати чаю з малиною і лимоном - це ще нормально, то нині травичками- корінцями-листочками намагаються лікувати все - від зубів і простуд, до раку, туберкульозу та гангрени.

Головний критерій народної медицини - дешевизна. Іноді самолікування доходить до абсурду. Люди їдять щенят від туберкульозу, роблять маски з глини від пухлини головного мозку, ріжуть півнів від раку - і це не повний перелік усіх рецептів.

Медики відзначають, що добре, якщо пацієнт перед лікуванням спромігся хоча би свій діагноз дізнатися. Дуже багато хто лікується навмання. Адже при таких маніпуляціях не потрібно здавати аналізи в поліклініках, проходити обов'язкову флюорографію тощо.

Самодіагностика - це нормально при самолікуванні. Симптоми беруть sз власного досвіду, довідників, Інтернету й збирають по знайомих. А потім старанно лікуються.

"У нас в Україні це катастрофа. Українці не йдуть до лікаря за допомогою, їм просто це не цікаво, вони впевнені, що все самі прекрасно знають. Люди дивляться телебачення, бачать, що можуть отримати пораду по телевізору. Так само слухають друзів, кумів і сусідів, а в підсумку ми дійшли до того, що відсоток самолікування людей в Україні досяг 80%. Кожен другий житель самостійно коригує рекомендації лікаря щодо свого лікування, а кожен третій - робить подібні поправки медичних рекомендацій, спочатку порадившись з Інтернетом ", - каже епідеміолог Олена Фенюк.

Побічні дії ліків займають п'яту сходинку в світовому списку причин смертності. По Україні офіційних даних немає, але експерти впевнені, що фармацевтична продукція забирає десятки тисяч життів щороку.

Читайте також: Голова "Укрпошти" ввів на держпідприємстві цензуру

"У нас більше рекламують імпортні ліки. Реклама обіцяє за один день позбавити від нежиті, кашлю й молочниці. Це повна нісенітниця. При чому, всі ці ліки коштують немало. Є велика вірогідність того, що в поліклініці, лікар призначить вам препарати аналогічні, але в рази дешевші, від наших виробників. І це аж ніяк не означає, що вони менш ефективні. Іноземні фармацевтичні компанії витрачають на рекламу в ЗМІ величезні гроші, і повертають їх на продажу препаратів. У людини складається враження, що, отримавши рекламу або побачивши її по телебаченню, їй не потрібно йти до лікаря. Вона йде в аптеку, купує препарат і починає займатися самолікуванням, а потім з багатьма ускладненнями потрапляє в лікарню ", - розповів президент асоціації "Виробники ліків України" Петро Багрій.

"Ситуацію погіршує продаж в аптеках ліків сумнівного походження й ефективності. За даними Союзу споживачів медпродукції, ще рік тому до 60% препаратів, які продаються в Україні, були заборонені до застосування в США, Канаді та країнах Євросоюзу. На ринку все ще багато препаратів, дія яких не підтверджено доказовою медициною, а дозвіл на їх продаж часто отримано в обхід законодавства. Українські препарати поставляються в 62 країни світу, майже 20% українських ліків йде на експорт і цей експорт зростає з кожним роком на 15%. Хіба це не доказ якості, ефективності та безпеки наших ліків?", - каже представник Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Ольга Скорина.