Більшість із нас не сприймає серйозно заклики заклеювати камеру на комп'ютері, щоб уникнути стеження. Однак, скептикам не варто було б бути надто впевненими у своїй безпеці

Адже, як повідомляє "Компьютерра", навіть сам директор ФБР Джеймс Комі зізнався: "так, заклеюю і всім раджу".

Через втручання в особисте життя за допомогою web-камери вже сталося чимало скандалів і навіть смертей. Реакція людей, які не знали, що за ними спостерігають, хоч і під час добровільних зйомок, виявилася жахливою.

Нещодавно італійка, Тиціана Кантоні, інтимний відеозапис якої пішов по руках, наклала на себе руки. А влітку така ж доля спіткала 15-річну американку, "голі" записи якої "витекли" з Snapchat.

Всупереч розповсюдженій думці, "засліплюють" свої цифрові пристрої частіше за інших люди розумні і обізнані, а зовсім не маразматичні диваки, що копають сховище на випадок ядерного апокаліпсису.

Популярні новини зараз
Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Наприклад, Марк Цукерберг - на знімку з робочого місця якого виявився "Мак" з заклеєною не тільки камерою, але й мікрофоном.

Едвард Сноуден взагалі складав у холодильник телефони журналістів, що приходили до нього.

А Комі сказав якось, що став заклеювати камеру, коли побачив, як це робить людина набагато розумніша за нього.

Найстрашніше в тому, що підглядають за користувачами цифрових пристроїв не тільки заради державних таємниць. Набагато частіше об'єктом стеження стають прості люди, яким начебто приховувати нічого. Три роки тому на Заході прогриміло розслідування популярного ресурсу Ars Technica, присвячене "щурам", раттерам - людям, які використовують засоби віддаленого адміністрування (Remote Administration Tool, RAT, звідси і прізвисько) для підглядання і підслуховування за простими користувачами мережі.

Читайте також: В Америці побудували портал у минуле

Раттери обманом встановлюють на комп'ютер жертви програму-шпигун, після чого бавляться, спостерігаючи за нею. Хтось таким чином заробляє, більшість просто отримує задоволення, зловивши жертву, скажімо, за копирсанні в носі. Фотографії та відеозаписи потім розлітаються по Мережі.

Зверніть увагу, жертва не має можливості дізнатися, що за нею стежать. Часто "щура" встановлює на цифровий пристрій ремонтник.

Пристроїв, придатних для "шпигунства" стає все більше. Тепер це не тільки комп'ютери, але і смартфони, планшетки, "розумні" телевізори.

Гірше того, з'явився цілий клас легального програмного забезпечення для батьківського контролю за дітьми - яке застосовується в тому числі для шпигунства. Нарешті, на мобільних пристроях відповідна функція ("антиграбіжницька") взагалі зроблена частиною операційної системи.

Читайте також: Німецькі вчені створили мікроскопічну камеру

Для того, щоб не наражатися на ризик бути захопленим зненацька, фахівці радять дотримуватися простих порад.

1. Регулярно оновлюйте браузер і плагіни (за статистикою, через браузер трапляється кожне друге зараження).

2. Не відвідуйте сумнівних ресурсів.

3. Не поспішайте клікати на посилання, що прийшов в листах поштою.

Проте, абсолютної гарантії в тому, що ваша приватність під контролем, ці дії не дають, так що наклейка на камеру, можливо, не така вже й параноїдальна ідея.