5 лютого 2016 року депутати КМДА на комісії з питань екології визнали річку Либідь екологічною катастрофою. Депутати обіцяли привести водойму в порядок і врятувати її від загибелі. З тих пір пройшло вже майже півроку - але ситуація не змінилася. Прості кияни б'ють на сполох - одна з наймальовничіших річок столиці терпить екологічну катастрофу.

Либідь - один з найкрасивіших протоків Дніпра. Простягається річка на 14 км під Києвом і впадає в Дніпро. Історики відзначають, що Либідь згадується в стародавніх літописах 968 року. І схоже, життя її закінчилося. За останні 100 років річка перетворилася в смітник.

Читайте також: Львівські активісти взяли штурмом мерію попри блокаду

Те, на що перетворилася ріка сьогодні, складно назвати красивою притокою Дніпра. Либідь замурована в колектори, а єдиний відрізок її русла, який ще зберіг первісний вигляд, має довжину всього 500 м. Тепер це, скоріше, стік мотлоху. Столичні екологи неодноразово намагалися залучити місцеву владу до цієї проблеми. Просили допомогти зберегти річку, але київські чиновники до цих пір нічого не зробили. Річка продовжує наповнюватися небезпечними відходами.

У 2011 році річку визнали однією з найбрудніших річок Європи. А вся справа в тому, що вона забруднена нафтопродуктами, вони потрапляють в річку через несанкціоновану діяльність автомийок, розташованих уздовж річки. За свідченнями екологів, з 2011 року ситуація тільки погіршилася.

Популярні новини зараз
Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський
Показати ще

"Подібні установи повинні мати спеціальні очисні споруди, і тільки в цьому випадку вони зможуть отримати дозвіл на ведення бізнесу. У нашій же країні не всі підприємства мають цей дозвіл, а тому безперешкодно скидають відходи куди попало", - говорить один з авторів проекту з відродження річки Либідь Семен Поломаний.

Пару років тому команда київських архітекторів розробила проект з відродження річки Либідь. Архітектори пропонували озеленити берега річки, позбавити її від стічної каналізації. Примикають до річки занедбані залізничні склади вокзалу "Київ-товарний", їх пропонували відреставрувати і перетворити в виставкові комплекси. Розрахований був проект на 10 років. Влада погодилася на пропозицію.

Але незважаючи на це річка так і залишилася зоною екологічного лиха. Вода неприємно пахне затхлістю. Берег захаращений сміттям. І в літню пору року біля річки розгортається справжнісінький табір бездомних. Кияни побоюються тут прогулюватися через натовпи п'яних бомжів.

Читайте також: На київський вокзал "приїхав" насвай і російський агітпроп

"Там страшно навіть вдень, і дуже небезпечно. Я якось раз намагався пройти там в обідній час. Мене мало не побили місцеві бомжі. Вони облаштовують на березі не тільки нічліжки, а й цілі поселення. Всі п'яні. І поводяться вкрай агресивно", - обурюється киянин Олег Макаров.

Ще 3 роки тому нова влада обіцяла зробити на берегах річки парк. Але парк заглох.

Мало того, взимку 2015 року Кличко дозволив вивозити сніг з вулиць Печерського району в річку. Є підписана ним постанова.

На одній з прес-конференцій Кличко було поставлено питання, щодо цієї постанови. На що мер пообіцяв перевірити цю інформацію і розібратися. Але активісти та екологи так і не отримали зрозумілої відповіді - навіщо Кличко підписав постанову скидати в річку брудний сніг.

"Так, Либідь в поганому стані. Ще в 70-х роках минулого століття, річку закували в бетон і сховали від очей подалі. За цей час вона перетворилася з річки в колектор стічних вод. Але сьогодні можна все привести в порядок. Я впевнений, що берега річки зможуть стати не тільки місцем відпочинку для киян, але і прекрасним арт-простором", - каже депутат київської ради Костянтин Яловий.

"Проект серйозний. Першим етапом має бути ремонт і нормалізація роботи гідротехнічних споруд і перешкоджання скидання в річку сміття. Далі потрібно розчищати дно, після чого прибирати все сміття - його там тонни. А вже потім починати благоустрій даного місця, створення набережної", - говорить глава департаменту благоустрою Дмитро Білоцерківець.

Поки екологи б'ють на сполох, а чиновники міркують про благоустрій, річка просто гине, разом з флорою і фауною.