Леонід Іванович Горбань - людина більш ніж унікальна. Все своє життя він віддав пожежній службі, пішов у відставку в званні підполковника, але все життя мав дивовижне хобі, яке передалося йому в спадок ще від дідуся, - метеорологію. На професіоналізм синоптика Леонід Іванович не претендує, вважає себе народним синоптиком.

До речі, в Україні Леонід Іванович єдиний народний синоптик. Його "колега" з Дніпра Валерій Некрасов помер місяць тому.

- Леоніде Івановичу, як стали народним синоптиком?

- Всі свої знання отримав від рідного дідуся - Опанаса Федоровича Барлета. Ми родом із Полтавщини. Саме туди свого часу переїхав мій прадід - до речі, англійський барон. Приїхав вивчати історію Запорізької Січі і так йому сподобалося на Полтавщині, що там і залишився. Опанас Федорович цікавився не тільки історією, а й вивчав роботи фельдмаршала Якова Брюса. Брюс був видатним вченим за часів Петра І, багато займався астрономією, вів щоденники. У 1710 році Брюс видав календар, або християнський календар, де існувала методика астрологічних прогнозів не тільки погоди. Мій прадід свого часу зробив цей календар своєю настільною книгою. Потім передав знання моєму дідові - він був простим шевцем, але грамотною людиною. До нього багато в селі зверталися, щоб подивився в чудо-календар - чи буде урожай, якою буде зима, чого чекати від погоди.

Читайте також: В Україні збудують школу європейського зразка

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень з 15 по 21 квітня для всіх знаків Зодіаку: визнання для Овнів, перешкоди Дів та шанси Риб Українських пенсіонерів звільнили від земельного податку, дали знижку на ЖКП: хто у списку Нові тарифи на воду та каналізацію: за кожен кубометр – 86 гривень Доведеться платити по 8,79 грн за кВт: енергетики попередили всіх споживачів
Показати ще

Священик місцевої церкви умовив дідуся передати ці знання мені.

Але цікавитися я почав цим уже після його смерті - мені було 20 з чимось на той момент. Приїхав у село, взяв у церкві записи дідуся і почав вивчати. Дещо згадав, в чомусь допомогли записи діда, до чогось дійшов сам. Дід мене попередив, щоб до 50 років я мовчав, інакше можуть посадити, а ось після 50-ти можу говорити. І правду сказав - мабуть, щось знав.

- Що за Брюсов календар? На чому він базується?

- Як людина, яка вивчала його - скажу, що це воістину титанічна праця. Брюс вивчав праці греків і китайців про те, як впливає Сонце, Місяць і інші планети на Землю. Він структурував їх і склав числові ряди планет. Так що, завдяки календарю, можна прогнозувати не тільки погоду, адже планети впливають на найбільш значущі події - за допомогою календаря можна передбачити війни, зміни, кризи, перевороти і багато чого іншого. Ось тільки справа це невдячна - я віддаю перевагу розраховувати погоду.

Методика Брюса - не зовсім вірна назва. Числові значення планет були відомі грекам і китайцям, і навіть Піфагору. Ще в ХІV ст. один з німецьких кардиналів написав трактат, в якому спробував викласти свою теорію з цього приводу. Ключовим тут є той факт, що все завжди рухається по колу. Потім вже цю методику взяв на озброєння енциклопедист Брюс. Якщо коротко пояснити, то на життя землі впливають сім планет - кожна з них впливає один конкретний рік, потім цикл починається знову.

- Яка точність Ваших прогнозів?

- Кілька раз мені говорили, що точність моїх прогнозів становить від 90% до 94%.

- Ви більшу частину життя пропрацювали в пожежній службі. Якось допомагали Ваші розрахунки в роботі?

- А як же. У радянські часи державних службовців любили закинути на збирання врожаю. Одного разу нас екстрено повезли збирати помідори - синоптики заявили, що очікуються заморозки. Я відразу попередив, що заморозків не буде, і не пустив своїх підлеглих. Так воно і виявилося. З тих пір до мене стали прислухатися. Ще якось керівництво віддало наказ їхати гасити траву - горіло на великій площі. Я тоді підійшов до начальства і кажу - так сьогодні вночі дощ піде, він і погасить. Мені не повірили, але вирішили почекати до ранку. Так воно і сталося. Перед виходом на пенсію був випадок: кілька днів лили проливні дощі, я підійшов до хлопців і кажу - так, мовляв, і так, готуйтеся, вночі вдарить мороз, а значить рятувальники повинні бути напоготові. На той час у нас було керівництво з Києва - мої хлопці все зрозуміли, а ось київське начальство подивилося на мене з подивом. В результаті вранці вдарив мороз, та такий, що вони і виїхати не змогли. З тих пір зі мною навіть консультувалися на предмет погоди.

- На скільки забігаючи вперед можете передбачити погоду?

- Кілька років тому я видав свою книгу, в якій розписав погоду до 2030 року. Можу і на 100 років скласти графік погоди.

- Синоптики з Укргідрометцентру запевняють, що погоду можна передбачити на найближчий тиждень максимум, і таких довгострокових прогнозів не роблять.

- Я офіційних синоптиків не люблю. У природі все циклічно і закономірно, а ці про це навіть не знають.

Всю свою роботу будують на якомусь сумнівному устаткуванні і якихось таких обчисленнях, у яких погрішність 50 на 50. У 1990 році я виступав на Всесоюзній конференції, де ділився своїм досвідом обчислення, мене перервав керівник Гідрометеорологічної служби СРСР, заявивши, що природа - це величезний хаос, і що я блефую. Як показала практика, природа не хаос, і я мав рацію. Уже тоді, чверть століття тому, я зрозумів, що безглуздо розповідати офіційним синоптикам про свою методику, зате до мене потягнулися прості люди, селяни, керівники підприємств.

- Давайте поговоримо про погоду. Ви сказали, що кожні 7 років на Землю впливає одна з планет. Яка планета нас контролює зараз, і чого чекати до кінця року?

- 2016 рік для нас проходить під впливом Марса. Коли "править" Марс - весна холодна, літо спекотне. Пік спеки припадає на липень. Осінь цього року буде сирою, а зима почнеться вже на початку листопада. При чому, варто очікувати сильних морозів і снігопадів. Наступний 2017 рік пройде під знаком Сонця. Зима затягнеться, весна прийде пізно і буде холодною. Літо буде знову таким же жарким і сухим, мало порадує осінь - вона буде хоч і теплою, але мокрою. 2018 рік - це рік Венери. Рік буде вкрай сирим - весна прийде рано, але буде вологою, літо - спекотним, але з дощами, осінь буде теплою, але з жовтня вже почнуться морози.

- Традиційне запитання селян - як з урожаєм?

- У наступному році урожай буде меншим, ніж в цьому році - все через суші. У 2018 році непоганий врожай зернових, але через дощі селяни можуть втратити частину врожаю.

- Чого чекати від зими українцям?

- Я б радив утеплятися, запасатися дровами і вугіллям, купувати хороше зимове взуття і одяг. Нинішня погода "протягне" до середини жовтня. Потім почнеться різке похолодання і дощі. Морози понад 10 градусів почнуться вже в листопаді і триватимуть аж до березня. На Новий рік розраховуйте, що морози будуть у межах 25 градусів нижче нуля. Я розрахував, що ця зима буде найлютішою за останні 32 роки. Якщо хтось пам'ятає зиму 1985 року - то нас чекає така сама погода.

- Леоніде Івановичу, невже, володіючи знаннями, ніколи не розраховували за календарем Брюса якісь зміни в житті країни?

Читайте також: Пугачов скористався ситуацією: автоблогер прокоментував вбивство патрульних

- Розраховував, але мій дідусь мене попереджав, щоб я не ліз в політику, інакше все може погано скінчитися. Якщо коротко, то можу сказати, що події 2013 року я розрахував ще на початку року. Вся справа в тому, що в 2012 році закінчився один цикл і настав інший. 187-річний цикл почався в 2013 році - звідси і всі біди в світі. Так що війни, кризи і конфлікти триватимуть ще дуже довго - на цей цикл впливає сонячна активність, яка спотворює площину магнітного поля. Сонце з північного сходу на південний схід проходить якраз за 187 років. Про це знали ще стародавні майя. Так що за цей період все може трапитися - аж до Третьої світової війни, чого я дуже боюся.

- Чи вірите Ви в народні прикмети? Чи користуєтеся ними?

- Звичайно-природа сама по собі унікальна. Серед мільйонів представників флори і фауни майже кожен сам собі синоптик, а ще лікар, вчитель і володар унікальних знань. Хіба це не диво, яким варто скористатися?

Я взагалі люблю поспостерігати за тваринами, рослинами, атмосферними явищами.

Прикмети від синоптика:

Поки листя не опало з вишні – сніг, що випав, лежати не буде

Урожай жолудів і горобини свідчить про сувору зиму

Мало грибів - до холодної і сніжної зими

Багато горіхів - до суворої зими

Якщо восени на березі листя жовтіє зверху - до ранньої весни

Веселка вранці - до дощу

Перед негодою кішка п'є воду, більше звичайного

Грім у жовтні передрікає сніг наступної зими

Якщо перший сніг восени сухий - літо буде хорошим

Якщо сніг ляже до Покрови - зима буде не скоро

Дим з димаря лягає по землі без вітру - до снігу