24 лютого Національний банк Україні увів тимчасову заборону уповноваженим банкам здійснювати купівлю іноземної валюти за дорученням клієнтів. Така заборона до 27 лютого включно.

Українські імпортери через неможливість придбати валюту не зможуть закупити товари з-за кордону.

Олексій Григор'єв з Кіровограду імпортує живі квіти з Еквадору.

"Кілька днів почекаю, – каже він. – Але далі десь потрібно брати валюту, аби розраховуватися з постачальниками. Раніше замовляв у банку, аби мені купували на міжбанку. А зараз це заборонили. Ситуація ускладнюється ще й тим, що мій товар – квіти. А цей вони довго не буде лежати. Треба робити замовлення і розраховуватися відразу".

Натомість в обмінниках долар сягає позначки 40 грн., а на чорному ринку курс на кілька гривень вище. В інтернеті з рук курс долара подекуди сягає 49 грн.

Популярні новини зараз
Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко каже, що наразі неможливо давати прогнози – чи впаде курс долара чи ні.

Деякі експерти стверджують, що курс долара штучно підвищено і він має знизитися. Інші - що непідкріплена гривня і далі падатиме. І ті, і інші праві, каже Охріменко.

На його думку, два ключові моменти впливають на різкий ріст долара та знецінення гривні – політика керівництва НБУ та уряду, а також паніка серед населення.

"В НБУ та уряді не до кінця розуміють, що робити, – пояснює експерт. – Сьогодні закритий міжбанк. Згоден, що імпортери декілька днів перетерплять. Але ніхто не дасть гарантії, що міжбанк відкриють і така ситуація не трапиться знову. Поки міжбанк закритий, в Україні взагалі можуть зникнути деякі речі – такі, як паливо, ліки, продукти – всі це імпортують".

Економіст пояснює, аби трохи зменшити курс, потрібно перестати панікувати.

"Мені здається, що якби долар завтра став по 70 гривень, українці все одно шукали б, де його купити, –зауважує Охріменко. – Навіть ті, хто нічого не імпортує, і кому долари до цього не були потрібні. Це все страх та паніка. Багато хто кинувся у магазини – закуповувати крупи та консерви. Не треба ганятися за чимось, вистоювати черги. Це тільки сприяє зростанню та ажіотажу на валюту".

Голова Нацбанку Валерія Гонтарєва пояснила, що у регулятора є додаткові інструменти, аби стабілізувати гривню. Ці інструменти вона відмовилася анонсувати, уточнивши, що українці – дуже креативний народ, тому вона не може розказати, яких саме заходів буде вжито.