Перше масове вимирання на Землі сталося за часів едіакарського періоду приблизно 550 мільйонів років тому. Причиною цього стала серія швидких переворотів магнітної осі Землі, що позбавило планету озонового шару, повідомляють вчені університету Флориди.

До так званого "кембрійського вибуху життя" в океанах мешкали химерні форми життя, аналогів і родичів яких сьогодні не існує. Однак приблизно 550-540 мільйонів років тому ці багатоклітинні істоти загадковим чином зникли, пише журнал Gondwana Research.

Геолог Джозеф Меерт і його колеги розкрили причину цього вимирання, вивчаючи зразки порід едіакарського періоду, здобуті на території Уральських гір. Вивчаючи едіакарські відкладення на Уралі, вони з'ясували, що в ту епоху перевороти магнітної осі траплялися приблизно в 20 разів частіше, ніж сьогодні і в більш пізні історичні епохи.

Такі перевороти, за словами дослідників, траплялися приблизно кожні 10 тисяч років під час едіакарського вимирання. В результаті цього, як показують розрахунки авторів статті, озоновий шар, що захищає нас від ультрафіолету, періодично ставав беззахисним і руйнувався під дією космічних променів.

Читайте також: Вчені пояснили причини крикливості керівників

Популярні новини зараз
Платіжки за травень не порадують: постачальник газу підвищив тариф "Війна в Україні завершиться несподівано" – пророцтво монаха з гори Афон Екс-командир звернувся до тих, хто шукає багатодітних дружин та бабусь як "страховку": "Є ще один варіант..." Готуйте свої гаманці: українцям з 1 липня збільшать виплати, кому пощастить
Показати ще

В результаті цього товщина озонового шару впала на 40 відсотків, і на Землю стало потрапляти приблизно в два рази більше ультрафіолету. Це призвело до двох речей - масової загибелі фауни, яка в цілому вела малорухливий або сидячий спосіб життя, а також до бурхливої еволюції тварин і появи головної новації кембрію - очей, що допомагали жителям первинного океану переміщатися в більш темні куточки дна, менш схильні до дії ультрафіолету.