Розрив відносин з РФ категорично погіршив становище української аерокосмічної галузі. Користуючись економічними важелями впливу, Росія не допустила українських астронавтів на орбіту. Про це в інтерв'ю виданню "Вести" розповів директор вітчизняного Інституту космічних досліджень Олег Федоров.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Ми хотіли, щоб українець взяв участь в експедиції в рамках проекту Міжнародної космічної станції. Але тепер, коли ми ставили питання Росії про таку можливість, вони запросили величезні гроші. Ми на це не пішли", - повідомив Федоров у розмові з журналістом видання.
У той же час, зважаючи на міжнародні зобов'язання, київські підприємства і зараз продовжують робити апаратуру для апаратів, які літають на МКС, - ракет "Союз" і космічних кораблів "Прогрес".
Крім того, в результаті анексії Криму Росія забрала український Центр далекого космічного зв'язку в Євпаторії, який тепер перебуває "під чоботом" російського міністерства оборони. "Втрата Євпаторійського центру - це удар і для мене особисто, я вклав в нього і персональні зусилля, так як раніше працював в Національному космічному агентстві. Ми оснащували його, це був загальнонаціональний центр", - підкреслив глава Інституту космічних досліджень.
Федоров додав, що і самі росіяни не можуть повноцінно використовувати кримську астрофізичну обсерваторію "Радіоастрон". "І вони без нас теж цю антену використовувати не можуть, вона була оснащена нашою новітньою апаратурою, і інші фахівці її обслуговувати не навчені. Наскільки я знаю, зараз ця антена не використовується", - без зловтіхи зазначив експерт.
Читайте також: Перший космонавт України прогнозує освоєння Місяця
За його словами, припинення співпраці з Росією позбавило роботи і без того безгрошову галузь українкою індустрії - більшість замовлень в даній сфері надходило з РФ, оскільки українська космічна промисловість, як така, була частиною радянського потенціалу.
"Те, що сталося, завдало дуже серйозного удару по галузі ... Наші промисловці працюють в системі суцільних заборон", - пояснив Федоров, попутно відзначаючи, що Росія забороняє вивозити комплектуючі, які в Україні використовуються для створення високотехнологічних приладів.
У той же час, прилади, які обслуговують "всі серйозні процеси, пов'язані з космосом в Росії", робилися в Україні. Зокрема, дніпропетровський "Южмаш" робив ракети для російського плавучого космодрому "Морський старт", а вся система управління МКС була створена в Харкові.
"А промисловість нашу, "Южмаш", наприклад, переорієнтувати значно складніше, їх ракети не затребувані. У цьому сенсі світовий ринок дуже поділений, туди увірватися не можна, адже за кожною країною-учасницею варто політика його уряду", - розкрив подробиці співпраці двох країн Олег Федоров.