Останнім часом столиця, та й інші міста України потерпають від незаконних забудов – від невеличких МАФів до потужних бізнес-центрів, які ростуть неначе гриби після дощу. З незаконними забудовниками постійно воюють активісти та небайдужі громадяни, котрі не надто хочуть бачити у себе під домом офіс-центр, або черговий паркінг замість лісу.

Юрист, засновник юридичної фірми "Турій і партнери" Андрій Турій радить, як правильно та законно потрібно боротися з незаконними будівлями.

Читайте також: "Олімпійський" прийме рекордну кількість глядачів Євробачення

Крок 1

Якщо забудовник не відомий, можна встановити назву організації та підстави користування земельною ділянкою – така інформація є на офіційній сторінці публічної кадастрової карти.

Популярні новини зараз
Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

Крок 2

В тому разі, якщо є підозра щодо незаконності здійснення будівництва, активісти мають можливості перевірити інформацію, щодо підстав забудови. По-перше, можна перевірити, чи видано на даний об'єкт дозвіл на будівництво. Дану інформацію, щодо законності початку будь-яких будівельних робіт можливо перевірити на офіційному сайті державної архітектурно-будівельної інспекції.

Крок 3

Компанія замовник має право виконувати будівельні роботи, після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт у державну архітектурну будівельну інспекцію щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорту, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

В тому разі, якщо об'єкт будівництва належить до I-ІІІ (теплиці, приватні будинки, багатоповерховий житловий будинок) категорії складності, то у архітектурній інспекції повинна бути зареєстрована декларація про початок виконання будівельних робіт.

Якщо будівництво ведеться на об'єктах IV та V (деякі житлові будинки, школи, дитячі садочки, котельні, торгівельно-розважальні заклади, АЗС) категорії складності, то замовнику видається дозвіл на виконання будівельних робіт. Така інформація теж має бути на офіційному сайті державної архітектурно-будівельної інспекції.

Якщо такої інформації немає – можна звернутися з офіційним запитом до чиновників.

Крок 4

У тому разі, якщо виявиться, що будівництво ведеться без належних документів, то забудовника цілком реально притягнути до відповідальності шляхом повідомлення архітектурно-будівельної інспекції. Чиновники мають повне право призупинити будівництво або накласти штраф, котрий може сягати більше 1 мільйона гривень.

Якщо чиновники з інспекції не реагують – сміливо йдіть до поліції та в прокуратуру.

Читайте також: Українці подають петиції за звільнення Луценка

Крок 5

Аби пришвидшити справу, можна влаштувати акцію протесту. Для проведення акції незгоди з забудовою, активісти повинні подати повідомлення до державної адміністрації щодо проведення масової акції з вказанням часу, адреси та кількості протестуючих осіб, та побажанням присутності правоохоронців в разі необхідності.

Категорично не можна протестуючим самим застосовувати силу до працівників на будівельному майданчику, зносити та руйнувати майно яке знаходиться на будмайданчику, перекривати рух транспорту.

Крок 6

Одним з дієвих способів зупинити будівництво є створення суспільного резонансу у ЗМІ, можна запросити приєднатися до акції відомих людей, депутатів, політиків, висвітлити свою точку зору у ЗМІ.