Штучні кровоносні судини з клітин шкіри ягнят, які можуть рости разом з організмом після імплантації, створили вчені з університету Міннесоти.

Про свою роботу науковці написали в Nature Communications.

Повідомляється, що раніше подібне було можливо тільки при вирощуванні судин з клітин самого пацієнта. Це коштувало дуже дорого і вимагало багато часу.

У нових судинах немає живих клітин, тому їх можна буде запустити в масове виробництво і використовувати для будь-яких пацієнтів. Організм не намагатиметься позбутися їх.

Вчені наголошують, що їх нова розробка допоможе насамперед дітям з вродженими вадами серця. Якщо такі судини будуть імплантовані в організм малюка, то йому більше не доведеться проходити через безліч операцій на відкритому серці, необхідних для заміни старих посудин на відповідні за розміром під час росту.

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень 6-12 травня для всіх знаків Зодіаку: труднощі Близнюків, союзники Скорпіона та успіхи Риб Тарифний "сюрприз" для мешканців багатоповерхівок: травневі платіжки заберуть ще більше грошей Платіжки за травень не порадують: постачальник газу підвищив тариф Чому в СРСР будували 5- та 9-поверхівки - ви навіть не здогадуєтеся, у чому "секрет"
Показати ще

За інформацією фахівців, вони спочатку помістили взяті з овечої шкіри фібробласти - клітини сполучної тканини - в спеціальну трубку, а потім ввели поживні речовини в рідину навколо клітини, щоб вона росла.

Читайте також: Як мозковий чіп повернув рух паралізованим пальцям (відео)

Внаслідок цих дій клітини сформували шар, що повторює форму трубки, при цьому оточивши себе запасами білків (в тому числі колагену, необхідного для подальшого розтягування). Потім вчені позбулися клітин, залишивши тільки білковий "каркас".

Нові судини пересадили п'ятитижневим ягнятам. Після трансплантації білкову трубку наповнили власні клітини ягнят. Вчені спостерігали за піддослідними трохи більше року. Тварини виросли і не відчули ніяких побічних ефектів від пересадки.

Після цього дослідники витягли імплантати та оглянули їх. За минулий час вони збільшилися в довжину і ширину в півтора рази і функціонували так само, як нормальні артерії у дорослих тварин.

Коли подібні дослідження будуть проведені на людях, фахівці прогнозувати не беруться. Спочатку вони обговорять подальші лабораторні дослідження з кардіологами та американським Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів. Крім того, зараз учені працюють над створенням більш складних кровоносних судин, що включають клапани.

Як писав "Знай.ua", вчені планують в найближчому майбутньому використовувати нанороботів під час хірургічних операцій, для очищення судин і доставки ліків по кровоносних судинах