Простота повторюваних візерунків – ключовий фактор, завдяки якому люди бачать безліч образів у відомому психологічному тесті Роршарха.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це заявили американські вчені з Університету штату Орегон, вимірявши фрактальну складність знаменитих плям Роршаха, повідомляє Nature.
Читайте також: Українці впадають у депресію і частіше змінюють роботу
Фрактал – це повторюваний візерунок, який подібний таким же великим частинам. У природі також трапляються фрактали – це сніжинки, суцвіття і гілки дерев.
Складність фрактала вимірюється показником D, який відображає кількість повторюваних структур в зображенні. Якщо лінія пряма, без фракталів, то D дорівнює одиниці, а при максимальному повторенні показник може досягати числа два. Тобто, чим ближче значення до одиниці, тим більш просту структуру має фрактал.
Дослідники вирішили з'ясувати, як складність фрактала впливає на кількість породжуваних ним образів.
Фахівці вирішили проаналізувати симетричні плями, які використовував у минулому столітті швейцарський психоаналітик-фрейдист Герман Роршах. У 1921 році він створив 10 симетричних чорнильних плям для психологічних тестів і просив пацієнтів назвати образи, які вони бачили в плямах.
Щоб спростити експеримент команда фахівців аналізувала лише п'ять плям Роршаха більш низької складності — з показником D від 1,1 до 1,3. Виявилося, що чим менше значення D і простіше структура фрактала, тим більше образів може побачити людина.
Такі результати здивували дослідників, оскільки вони вважали, що більше образів породжують фрактали з вищим показником D. В природі найчастіше зустрічаються саме фрактали з рівнем D від 1,3 до 1,5. Це сприяє зниженню стресу у людей під час перегляду.
Як припустили фахівці, результати дослідження можуть стати в нагоді у вивченні зорової системи людини, а також допоможуть удосконалити маскувальні матеріали.
Як писав раніше інформаційний портал "Знай.uа", вчені з Університету Ньюкасла спільно з компанією Third Eye Technologies придумали, як боротися з фобіями у дітей, які страждають на аутизм.
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ КАНАЛ В ТЕЛЕГРАМ