Простота повторюваних візерунків – ключовий фактор, завдяки якому люди бачать безліч образів у відомому психологічному тесті Роршарха.

Про це заявили американські вчені з Університету штату Орегон, вимірявши фрактальну складність знаменитих плям Роршаха, повідомляє Nature.

Читайте також: Українці впадають у депресію і частіше змінюють роботу

Фрактал – це повторюваний візерунок, який подібний таким же великим частинам. У природі також трапляються фрактали – це сніжинки, суцвіття і гілки дерев.

Складність фрактала вимірюється показником D, який відображає кількість повторюваних структур в зображенні. Якщо лінія пряма, без фракталів, то D дорівнює одиниці, а при максимальному повторенні показник може досягати числа два. Тобто, чим ближче значення до одиниці, тим більш просту структуру має фрактал.

Популярні новини зараз
Грошову допомогу дадуть не всім: що треба підтвердити "Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть
Показати ще

Дослідники вирішили з'ясувати, як складність фрактала впливає на кількість породжуваних ним образів.

Фахівці вирішили проаналізувати симетричні плями, які використовував у минулому столітті швейцарський психоаналітик-фрейдист Герман Роршах. У 1921 році він створив 10 симетричних чорнильних плям для психологічних тестів і просив пацієнтів назвати образи, які вони бачили в плямах.

Щоб спростити експеримент команда фахівців аналізувала лише п'ять плям Роршаха більш низької складності — з показником D від 1,1 до 1,3. Виявилося, що чим менше значення D і простіше структура фрактала, тим більше образів може побачити людина.

Такі результати здивували дослідників, оскільки вони вважали, що більше образів породжують фрактали з вищим показником D. В природі найчастіше зустрічаються саме фрактали з рівнем D від 1,3 до 1,5. Це сприяє зниженню стресу у людей під час перегляду.

Як припустили фахівці, результати дослідження можуть стати в нагоді у вивченні зорової системи людини, а також допоможуть удосконалити маскувальні матеріали.

Як писав раніше інформаційний портал "Знай.uа", вчені з Університету Ньюкасла спільно з компанією Third Eye Technologies придумали, як боротися з фобіями у дітей, які страждають на аутизм.

ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ КАНАЛ В ТЕЛЕГРАМ