Дослідники з Массачусетського технологічного інституту розробили спеціальну камеру, яка дозволяє зчитувати текст і зображення, надруковані на сторінках закритих книг, повідомляє сайт інституту.

Багато бібліотек світу займаються поступовим оцифровування книг, що знаходяться в їх сховищах. Це робиться на спеціальному обладнанні, яке дозволяє дуже швидко робити знімки книжкових сторінок у високій роздільній здатності. Однак процес зйомки, яким би швидким він не був, все одно пошкоджує старовинні рукописи і книги, оскільки вимагає їх розкриття.

Массачусетський технологічний інститут розробив спосіб, який дозволить оцифровувати старі книги, не розкриваючи, а значить і не пошкоджуючи їх. Для цього використовується терагерцове випромінювання, вид електромагнітного випромінювання, частоти якого розташовані між інфрачервоним і надвисокочастотним діапазону від 0,3 до 10 терагерц.

Читайте також: Google створив гігапіксельні камеру для сканування шедеврів мистецтва

Терагерцовий випромінювання може проникати крізь непровідні матеріали на зразок паперу, одягу, картону, каменю або дерева і не іонізувати їх. Розроблена американськими вченими установка здатна генерувати терагерцеві імпульси певної тривалості. Від тривалості імпульсу залежить глибина проникнення випромінювання в книгу. Керуючи довжиною імпульсів і фіксуючи відображення випромінювання, алгоритм нової системи може досить точно визначати кількість сторінок у книзі, їх товщину, відстань до певної сторінки від обкладинки.

Отримана установка поки що не має високої роздільної здатності. Вона може визначати відстань аж до 20 сторінки від обкладинки і безпомилково зчитувати інформацію з перших дев'яти сторінок. Відображення сигналу з більш далеких від обкладинки сторінок стають настільки слабкими, що губляться в шумі і поки не можуть виділені.

Для експерименту з установкою дослідники взяли пачку паперу. На кожному аркуші була надрукована одна буква. Нова система змогла коректно прочитати літери на перших дев'яти сторінках в пачці. Інтерес до розробки вже проявив Метрополітан-музей в Нью-Йорку. На думку самих дослідників, їхню систему також можна буде використовувати на виробництві для вивчення, наприклад, шарів фарби на будь-яких деталях.