Астрономи відкрили дуже незвичайну планету – коричневого карлика, день на якій триває всього-на всього 17 хвилин. Це робить її унікальною планетою, адже таку швидкість обертання вкрай складно пояснити за допомогою сучасних теорій.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це йдеться в статті, опублікованій в Astrophysical Journal Letters. Відкрили планету-дзигу астрономи Меттью Рут (Matthew Route) та Олександр Вольщан (Alexander Wolszczan) завдяки радіотелескопу Arecibo – найбільшій радіотарілці світу, діаметр якоїв становить 300 метрів.
Вчені досліджували так звані коричневі карлики - об'єкти, що займають проміжне положення між невеликими зірками і планетами-гігантами. В надрах цих планет не змогли розпочатися термоядерні реакції через їх недостатньо високу масу. Завдяки залишковому теплу від їх народження і гравітаційному стисненню їхніх надр, ці планети слабо світяться в інфрачервоному діапазоні.
Читайте також: Вчені знайшли планету з трьома сонцям
Вивчаючи такі "невдалі світила", Рут і Вольщан натрапили на своєрідний карлик- "пульсар" J1122 + 25, невидимий для очей людини або оптичних телескопів, але добре помітний завдяки регулярним спалахам радіовипромінювання, яке він виробляє в результаті свого обертання.
Планета-дзиґа розташована в сузір'ї Лева, на відстані 55 світлових років від Землі, що є відносно близько до нашої планети. Знайдений коричневий карлик J1122 + 25 має досить велику масу - він в 35 разів важчий за Юпітер. Температура його поверхні становить тисячу градусів Кельвіна (726 градусів Цельсія).
Аналіз цих спалахів показав, що дана напівпланета-напівзірка обертається з фантастично високою швидкістю - один оборот J1122 + 25 робить чи за 17, або за 34, або за 51 хвилину. Це означає, що даний об'єкт крутиться навколо своєї осі в багато раз швидше, ніж всі відомі інші коричневі карлики.
Така надзвичайно велика швидкість обертання коричневого карлика J1122 + 25 означає, що він володіє могутнім магнітним полем, чию природу вченим ще належить пояснити. Крім того, враховуючи те, що маса карлика є дійсно великою, астрофізикам належить додатково зрозуміти, як він не розривається на частини при такій високій швидкості обертання.
Вивчення таємниць цієї "дзиги-динамо", як вважають планетологи, допоможе нам розкрити таємниці народження планет-гігантів, які грають роль "скульпторів" зоряних систем і впливають на їхнє формування практично з перших миттєвостей народження коричневих карликів.