Малайзійська студентка аспірантури Шу Лам разом з колегами з університету Мельбурна розробила метод боротьби з супербактеріями, які успішно протистоять всім відомим антибіотикам.

Метод отримав назву SNAPP (структурно наноінженерні антимікробні пептидні полімери), результати дослідження опубліковані в авторитетному виданні Nature Microbiology.

Лам розробила полімерний пептид, який є структурою з повторюваних ланцюгів білків в формі зірки. Він здатний вбивати шість різних супербактерій без допомоги антибіотиків.

При цьому полімерні пептиди Лам не завдають шкоди організму, на відміну від антибіотиків, які "отруюють" бактерії, часто попутно атакуючи сусідні здорові клітини. Пептиди безпосередньо впливають на бактерії, проникаючи в них і дестабілізуючи їх клітинні мембрани.

Справа в тому, що ці пептиди настільки великі (до 10 нм в діаметрі), що просто не можуть проникати в здорові клітини організму. Це в корені відрізняє розробку Лам від інших подібних експериментів в цьому напрямку.

Популярні новини зараз
Більше зняти та обміняти не вийде: які обмеження встановили банки Безкоштовний проїзд для всіх: українцям скасують плату за комунальний транспорт Платити по 2,64 грн за кВт будуть не всі: якими будуть травневі платіжки за світло Українцям кардинально змінять правила оплати комуналки: до чого готуватись
Показати ще

Відзначимо, Лам - не перша, хто намагався використовувати пептиди для боротьби з супербактеріями, але раніше експерименти виявлялися невдалими через побічні ефекти для організму пацієнта.

Можливо, це стане найбільшою революцією з часів відкриття пеніциліну.

Новий метод випробуваний поки лише на лабораторних мишах, але в перспективі він є вирішенням проблеми супербактерій, проти яких безсилі сучасні антибіотики.

Бактерії мутують і розвивають у себе стійкість до антибіотиків. І цей процес відбувається відчутно швидше, ніж протилежний процес пошуку нових антибіотиків.

Однією з таких супербактерій є, наприклад, метицилін-резистентний золотистий стафілокок, винний у багатьох внутрішньолікарняних інфекціях, він викликає сепсис і пневмонію. Медики також побоюються, що скоро в список супербактерій потрапить і гонорея, проти якої залишається все менше ефективних ліків.

В ООН наявність таких супербактерій вважають фундаментальною загрозою світовій охороні здоров'я.

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, супербактерії щороку вбивають понад 700 тис. людей. Згідно з деякими прогнозами, до 2050 року вони щорічно будуть ставати причиною понад 10 млн смертей. Загальний збиток для економіки може перевищити $100 трлн. Тому експерти називають цю проблему в медицині "цунамі уповільненої дії".

Як повідомляв інформаційний портал "Знай.ua", жінки приречені страждати циститом все життя.