У Києві знов лунають гучні скандали з нелегальними забудовами. За ніч на столичних Осокорках по вул. Єлизавети Чавдар залили фундамент під АЗС, на що місцеві жителі знесли забудовнику паркан. Активісти в соціальних мережах регулярно піднімають теми незаконних споруд, звинувачуючи владу в небажанні щось зробити.

"Знай" з'ясував, як борються з нелегальними забудовами в інших країнах світу.

Якщо взяти світовий досвід в цьому питанні, то з незаконними будівництвами борються швидко і без церемоній.

Читайте також: Торгові точки приховають наявність ГМО у продуктах

У Європі появу незаконних споруд або навіть перепланування будівлі супроводжуються негайним демонтажем. Для цього місцевій владі не потрібно навіть рішення суду. А винуватець, крім зруйнованого самобуду отримує ще й солідний штраф. Законодавство там настільки строго, що якщо навіть власник житла вирішить використовувати житловий будинок або квартиру під офіс або ресторан, він ризикує тим, що будинок буде знесено.

Популярні новини зараз
Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати "Іди в Україну, ти, бл**ь, служи": розлючені українці накинулися на працівників паспортного столу в Польщі Червень принесе не лише тепло, а й гроші: хто отримає нову пенсію Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною
Показати ще

Такі суворі правила часто супроводжуються скандалами. Наприклад в Іспанії в 2008 році до влади прийшли соціалісти і підняли старий закон, що забороняє забудовувати узбережжі - в результаті в 2008 році влада знесла понад 1000 об'єктів на узбережжі. Тоді під роздачу потрапила і садиба голлівудського актора Антоніо Бандераса в місті Марбельї - влада ж заявили, що в питанні незаконних забудов вони не роблять різниці між громадянами.

У Національному кадастровому агентстві Італії фотографують місцевість прямо з супутника. Кілька років тому фахівці агентства знайшли незаконні споруди в передмістях великих міст. Економісти підрахували, що внаслідок самовільних будівель. Бюджет не отримав понад 400 млн.євро. Влада попросила незаконних забудовників розібрати всі споруди, щоб їм не довелося зносити все силою - забудовники пристали на таку пропозицію і швидко розібрали самобуди.

Самі європейці відзначають, що без відповідного дозволу влади в містах і селах неможливо навіть пофарбувати паркан іншою фарбою, не те що самовільно захопити землю або побудувати житловий комплекс.

Читайте також: Народна артистка України вважає за краще відпочивати в Підмосков'ї

Європа Європою, але в інших країнах влада бореться з нелегальними будівлями ще більш радикально.

У минулому році в Ізраїлі, наприклад, армія Ізраїлю провела масштабну операцію по очищенню Західного берега річки Йордан від самовільних незаконних споруд - при чому армія зносила цілі поселення. Місцеві жителі намагалися дати відсіч військовим, але ті застосували проти населення кийки і водомети.

В Азії влада також періодично влаштовує чистки нелегальним будівлям. У Сінгапурі раз на рік виявлені незаконні будівлі зносять бульдозером при чому без попередження власників самобудів. 2 роки тому в Малайзії робітники розібрали відразу 10 магазинів - місцева влада визнала споруди незаконними, які створюють перешкоди для транспорту. У Таїланді за рішенням влади в минулому році розібрали відразу кілька десятків ресторанів - всі роботи провели за допомогою армії.

"У Києві в останні 10 років дійсно порушувалися будівельні норми, що регулюють щільність забудови, не дотримувалися санітарно-екологічні вимоги до будівництва, знищувалася соціальна інфраструктура. Права киян на комфортне життя всіляко зневажалися, так що обурення людей в багатьох випадках цілком закономірно. У більшості будівництв дійсно непорядок з дозвільною документацією, аж до самозахоплення. В наслідок, спалахують будівельні скандали, зносяться паркани, трапляються підпали будівельної техніки. Це що стосується не законних забудов. Згадайте, як зводився НСК "Олімпійський". У якийсь момент всі думали, що посеред міста залишаться тільки руїни. Але боротьба за законні інтереси принесла свої результати", - говорить глава правління Асоціації інвесторів житла Олег Петровець.

Київ же поки висловлює свої протести за допомогою активістів та небайдужих громадян. Місцева влада вважає за краще не втручатися в такі конфлікти.