Сьогодні християни Західного обряду починають святкувати Різдво. В католицьких храмах увечері розпочинаються богослужіння. Саме свято будуть відмічати завтра, 25 грудня. Народження Христа найурочистіша в католицизмі подія з трьома церковними богослужіннями, що проходять опівночі, на світанку та опівдні. За минулорічними підрахунками Центру Разумкова, в Україні 1% римо-католиків. Це близько 450 тисяч людей. За даними 2013-го року, в світі налічувалося 1,254 млрд. католиків.

Першими святкують Різдво жителі однойменного острова

Через різницю у часі першими День народження Христа вже відсвяткували жителі тихоокеанського острову Різдва республіки Кірібаті. Різниця в часі із Україною – 12 годин. До християнства на островах були поширені вірування в чари. Там найпоширенішою вважається католицька релігія - 55,8% населення або 57 503 чол.

Жителі островів Кірібаті, навіть якщо вони не християни, збираються разом. Після служби храмі, вони танцюють, влаштовують гонки на каное та співають, після цього запрошують один одного на барбекю.

Що цікаво, останніми повинні святкувати Різдво жителі держави Самоа в Тихому океані. Через різницю в часі всі події там приходять на добу пізніше. Наприклад, Новий рік. Однак, за традицією, вони відзначають це свято в один час з жителями острова Різдва. До речі, свою назву острів отримав завдяки відомому мореплавцю Джеймсу Куку. Він натрапив на невідому землю 24 грудня 1777 року.

Популярні новини зараз
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Показати ще

В Австралії святкують на пляжах

В Австралії та Новій Зеландії Різдво припадає на кінець літа. Тому сніг вони бачать лише на вітальних листівках, які надсилають один одному. А саме святкування зазвичай влаштовують на пляжі або на вулицях міст. Всі будинки та дерева прикрашають гірляндами, а замість новорічної ялинки наряджають місцеві вазони. В них навіть спеціальне декоративне дерево у горщику, яке називається різдвяний кущ.

У Святвечір місцеві йдуть на нічну службу до церков, а повернувшись додому, розбирають подарунки, які Санта залишив під різдвяним деревом. Діти, лягаючи спати, залишають Санті склянку із молоком, а оленям – морквину.

Традиційна страва - індичка, шинка, свинина і овочі разом з різдвяним пудингом в соусі з бренді. Наступного дня компанії влаштовують пікніки на пляжі, де на святковому столі в основному холодні страви чи "дари морів".

В Індії із солодощами, а в Індонезії – із гострою рибою

В Індії мешкає лише два відсотки християн. 24 грудня місцеві вбираються в гарні наряди та йдуть у церкву. Там співають різдвяні пісні та гімни. Богослужіння тривають на двох мовах, англійській та одній з національних – гінді, бенгальській чи малаялам. Потім вдома накривають столи, де основними стравами є солодощі, наряджають ялинку, бананові та мангові дерева, та запрошують багато друзів. Що цікаво, Різдво в багаторелігійній Індії є державним святом. І вітають із ним один одного представники всіх конфесій.

У Китаї замість ялинок 25 грудня прикрашають так звані "дерева світла". На них вішають сяючі ліхтарики, свічки та мерехтливі гірлянди. В Японії на Різдво влаштовують конкурси дитячого малюнка. Малюкам дають завдання намалювати картини на тему народження немовляти Ісуса. В Таїланді Різдво – це зайвий спосіб заробити. В місцях, де бувають туристи з Європи, торгують з лотків їжею та сувенірами. Також, там влаштовують вуличні концерти. У віддалених місцях, де не буває незнайомців, про це свято навіть не чули.

Індонезія колись була колонією Голландії, з того часу і пішли традиції святкування Різдва. Місцеві ходять один до одного у гості. Частують один одного місцевими стравами - запеченою куркою, м'ясним супом з травами або печеної рибою під гострим соусом.

В Африці ріжуть козу

У Кенії напередодні свят ретельно прибирають в будинках. Потім прикрашають їх квітами. На святвечір збираються за столом у сімейному коло. 25 грудня вранці ріжуть козу і ділять її між членами сім'ї, м'ясо смажать. Також, печуть різдвяний хліб – чапаті.

В Ефіопії Різдво має назву Гана. Всім, хто в у день святкування заходить у церкву, роздають свічки. З запаленою свічкою християнин тричі обходить храм, і лише потім стоїть на богослужінні. Всю ніч містом ходять паломники, а у церкві роздають хліб та вино. Зранку віряни йдуть на один з пагорбів, там теж проводять службу, а після куштують святкову страву – смажене курча із прянощами. Тарілкою їм слугує спеціальний корж із дріжджового тіста.

У Польщі співають колєнди, а фіни йдуть у сауну

Різдво у набожних поляків вважається цілковито родинним святом. Оля Дьоміна, яка мешкає у Польщі, розповіла "Знай", як традиційно святкують Святвечір у сусідній країні.

"Святкова трапеза не може починатися до першої зірки, яка символізує Віфлеємську. Ми сьогодні зберемось увечері та обміняємось облатками - тонкими борошняними пластинками, схожими на вафлі. Передаючи їх, будемо говорити один одному добрі побажання", - розповіла колишня полтавчанка.

За її словами, традицiйними стравами на столі є борщ із вушками або зупа грибова, обов'язково - карп. Перед трапезою читають Бiблiю. В цей день можно їсти тiльки рибу i пiснi страви. Алкоголь вживати не можна. Вночi або зранку всі поляки прямують до костелу та співають так звані "колєнди".

До кінця сьогоднішнього вечора, мешканці Великої Британії мають приготувати особливий святковий пудинг. До нього кладуть не менш ніж 13 складових, які символізують Ісуса Христа та Апостолів. Крім нього на стіл ставлять смажену індичку із журавлиною і торт із твердим цукром.

Діти пишуть листи до святого Миколая та кидають у камін. За їхніми віруваннями, дим піднімає бажання до неба. Маленькі англійці також колядують за кілька днів до свята, подібно до українських вертепів. Британці також дарують одне одному квітку пуансетії, яку називають "выфлеємською зіркою".

Скандинавське Різдво, як не дивно, пов'язане із язичницьким святом врожаю та зимового сонцестояння Юл. Діда Мороза називають Йоулопуккі. Сьогодні ввечері фіни всі разом ідуть в сауну та готують святкове блюдо зі свинини "печена Швеція". Гуляють суворі скандинавці аж до 13 січня.

У Північній Америці - традиційно

Дітки у Сполучених Штатах телефонують до Санта Клауса та вірять, що він приїздить на санях. Його вигляд вигадали маркетологи компанії Coca-Cola. Вперше, усміхненого бородатого дідуся у червоному використали для реклами своєї продукції у 1930 році.

Канада, як країна іммігрантів, має безліч вихідців із України, Італії, Китаю, Росії та Німеччини, тому традицій тут багато від різних культур. У французькій частині більш уважно ставляться до Святої вечері. Під ялинкою у кожної сім'ї мають стояти ясла, люди проводять Богослужіння та сідають до столу. Основна страва - м'ясний пиріг.

У Квебеку готують листковий пиріг: із кролика, індички, фазана, куріпки та курки. Всі м'ясні шари розділяють пахучими травами.

Американські та канадські сім'ї кладуть подарунки під ялинку або у великі шкарпетки, на яких вишивають свої імена.

На Карибах - картонні костюми

У країнах Карибського басейну, у тому числі на Багамах, різдвяне свято називають Junkanoo. Його відзначають 26 грудня. В цей час на вулицях проходять масові паради людей у картонних та паперових костюмах. Вони співають та танцюють із раннього ранку.

Неофіційно, у Пуерто-Ріко святкували Різдво ще із середини грудня і гулятимуть аж до 17 січня. Вони часто влаштовують пуерторіканські "колядки" Asalto: це коли друзі без попередження ідуть у гості і біля дверей будинку господаря заспівують, граючи на музичних інструментах. Той, до кого прийшли, має пригостити колядників святковим обідом. На столі обов'язково є куряче рагу з рисом. Далі господар долучається до шумних музикантів, і вони разом ідуть до наступної оселі. Процесія може гуляти, їсти і пити таким чином до самого ранку.

Різдво у Бразилії святкують за всіма європейськими канонами.

"Тут також прикрашають ялинку, перевдягаються у Санту, а на вулицях розвішують миготливі ліхтарики. Дивно за всім цим спостерігати, коли немає снігу і на вулиці плюс 30", - розповіла "Знай" українка Катерина, яка лише у цьому місяці переїхала жити до Бразилії, і це - її перше Різдво в південній Америці.

Ввечері люди зберуться у сімейному колі, обміняються подарунками та повечеряють індичкою. Найбільше у всьому світі славиться плавуча ялинка Ріо-де Жанейро. Вона щорічно прикрашає лагуну Родріго-де-Фрейтас.

Мексиканці перевдягаються у Пресвяту Марію, Святого Йосипа і вертепують по домівках, просячи пустити їх заночувати. Всі святкові заходи починаються після обіду 25 грудня, члени родини діляться солодким хлібом, а дітлахи отримують подарунки. Для них головною особливістю свята є піната. Це глиняний посуд, заповнений фруктами і солодощами, прикрашений зірками і різними фігурами. Пінату підвішують, і діти, щоб дістатися до частування, намагаються розбити горщик із зав'язаними очима.

Останніми Різдво святкуватимуть мешканці Гавайських островів

Тут традиції видозмінились відповідно до клімату. Санта-Клаус користується не колісницею з оленями, а каное червоного кольору. Супроводжують його "ельфи" у гавайських сорочках.

За древньою гавайською релігією, на островах одночасно святкують Makahiki, яке називають святом щедрості землі. Раніше, у цей період влаштовували стародавні обряди, проте від них наразі лишилось небагато. У гавайців протягом місяця триватиме фестиваль святкових вогнів, у центрі якого - величезна різдвяна ялинка. Цього року американський президент Барак Обама святкує Різдво на Гаваях.