Регулярні підпали звалищ в містах України, несанкціоноване спалювання сміття в приватних домогосподарствах, невміння сортувати побутові відходи - проблема сьогодні для України, як ніколи, актуальна.

Прості українці вирішили втрутитися в проблему і самі придумують інновації, які здатні очистити країну від сміття.

Катерина Малкіна, учениця 9-го класу технічного ліцею Маріуполя, представила Екологічний проект з утилізації пластикових відходів за допомогою личинок жуків. Проект зайняв 2-ге місце в світі на олімпіаді з екології, яка пройшла нещодавно в Нідерландах.

Читайте також: У Києві понад 200 нелегальних автозаправок

"У нас новий метод утилізації пластикового сміття. Ми вирішуємо дуже масштабну проблему за допомогою личинок. Зараз отримуємо патент, тому подробиці не оголошуємо. Цей метод дозволить зробити світ чистішим. За 9 місяців 20 личинок можуть з'їсти один пакет", - розповіла науковий керівник дослідниці.

Популярні новини зараз
"Земля затремтить під ногами": ясновидець Герман побачив точний рік перемоги України "Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

Розробка нової методики і підготовка до світового конкурсу зайняла у Катерини близько двох років.

До олімпіади було проведено ряд дослідів, вивчалася велика кількість видів личинок і жуків. Тепер потрібно втілити проект в повномасштабне виробництво. В Україні метод органічної утилізації відходів нікого не зацікавив, тому учениця разом зі своїм науковим керівником вирішила співпрацювати з іноземними інвесторами.

Пенсіонер з Умані Микола Смирнов кілька років удосконалював свій сміттєпереробний апарат. Пристрій пенсіонера перетворює сміття на бензин, газ і вугілля.

Установка працює за принципом температурного розкладання. Під дією високої температури без доступу повітря гума, пластик і пакети в ній розкладаються на складові. Зараз установка вміє робити мазут, суміш бензину з дизпаливом і газ. Фахівці Київського інституту біонафтохіміі впевнені, що паливо придатне для використання в техніці. За добу установка здатна переробляти близько 3 тонн сміття.

Міська та обласна санітарно-епідеміологічна станція підтвердили, що диво-апарат Смирнова не впливає на навколишнє середовище.

Анатолій Сінозацький з Рівненської області разом із сином також пішли схожим шляхом і створили агрегат, який переробляє побутові відходи на газ і синтетичну нафту.

Сировина для такого винаходу - гума. Її конвеєром направляють в камеру згоряння, вже через кілька хвилин яскравим полум'ям горить газ, і тонкою цівкою тече рідке паливо - синтетична нафта.

Промисловий газогенератор майже готовий до серійного виробництва. Але на завершення досліджень і сертифікацію не вистачає грошей. Це не перший винахід Сінозацьких, до цього був невеликий газогенератор, який перетворює сміття на газ і синтетичну нафту.

"У нас є безліч ідей. Ми переробимо сміттєві звалища, і далі установки можуть працювати безперервно - приїжджають сміттєвози, установка працює цілодобово. Вона виробляє або електроенергію, або теплову енергію. Використовувати синтетичну нафту можна як пічне паливо, на котельні. Крім того, існує ще одна технологія по розгону - на солярку, на мазут", - розповідає Анатолій Сінозацький.

Сергій Тимчук з Харкова запропонував незвичайний спосіб утилізації пакувальних матеріалів - біоплівку для продуктів харчування. Нею можна не тільки огортати хліб, а й додавати в суп як поживний інгредієнт. Сергій 15 років присвятив розробці їстівної плівки для продуктів. Основним матеріалом став кукурудзяний крохмаль. Цей екологічно чистий винахід дозволяє продовжити термін зберігання продуктів.

Читайте також: Новий закон не поверне люстрації

"Я колись був коло смітника, коло могильника - це щось страшне. Анди, Піренеї, Гімалаї і фауна відповідна. Це було років 15-20 тому. І домінуючий компонент цього сміття - це поліетиленові упаковки, вони по 200-300 років гниють і не можуть розкластися. Ось і виникла така ідея. Більше десятиліття пішло на експерименти", - каже Тимчук.

Скільки буде коштувати продукт із біоплівки, невідомо. В Європі та країнах Скандинавії вже спробували продавати продукти в схожій біоплівці, але використана технологія поки не має широкого попиту. Харків'янин вважає, що Україна також ще не готова до появи біоплівки.

Леонід Файдюк з Житомира, розробив новий ефективний метод утилізації медичних відходів. Чудо-піч Файдюка не забруднює повітря і має коефіцієнт корисної дії близько 100%.

Медичні відходи збираються в спеціальні мішки, які не можна відкривати. Їх відносять в підйомний ліфт, який доставляє їх у камеру згоряння. Відходи завантажуються в реактор, нагрітий до температури 700-900 градусів. Вони термічно окислюються, що утворює синтез-газ, який догорає в 2-й камері при температурі 1300 градусів. Це забезпечує вогневе знищення всіх продуктів і екологічно чисту утилізацію відходів.

Перший запуск печі Леонід знімав любительською відеокамерою. Унікальність технології полягає в правильно організованому процесі термічного окислення відходів за допомогою подвійного гострого дуття. Крім медичних відходів, піч може також спалювати сміття.

"Мені вже пропонують контракт в Ірані. Але хотілося б, щоб винахід залишився в Україні. Ним зацікавилися в київському Інституті геохімії та екології навколишнього середовища, але поки мовчать", - зізнався Файдюк.