Судами та переслідуваннями бійців АТО і добровольців у країні, схоже, вже нікого не здивуєш. Незважаючи на війну, військова прокуратура та суди працюють точно та за графіком. Щоправда, одні справи набувають значного розголосу у суспільстві – як от справа Віти Заверухи, батальйону "Торнадо", скандал довкола комбата Семена Семенченка. Інші справи не проходять так гучно.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяБільше місяця у бухмутському СІЗО (Бахмут – колишній Артемівськ) перебуває розвідник 17-ого батальйону Роман Ілитчук з Івано-Франківщини.
Читайте також: На звалищі у Львові розкопали тіло одного з рятувальників
Його побратими стверджують: в ніч з 6 на 7 січня 2016 року Роман, патрулюючи Дзержинськ, мав нахабність заспокоювати п'яних місцевих міліціонерів.
Близько 3:30 7 січня патруль 17 батальйону, в якому знаходився Роман Ілитчук, під'їхав до відомого нічного клубу "Бродвей". На той момент там уже розгорався конфлікт. У клубі були двоє айдарівців - офіцер і солдат, які проводжали волонтерів і заїхали з ними випити кави перед дорогою. Медичне обслідування показало, що айдарівці були абсолютно тверезими. Уже в клубі бійці побачили, як чоловік напідпитку б'є жінку головою об стіну – так виникла сутичка, котра переросла у бійку. Ілитчук спробував відтіснити натовп, котрий накинувся на айдарівців. Для самозахисту чоловік вистрелив угору, а коли це не дало результату, вистрелив розлюченим чоловікам під ноги.
Уже наступного ранку. На Різдво, він дізнався, що буцім-то поранив одного з відпочиваючих – ним виявився співробітник дзержинської міліції Іван Ігнаткін.
Сам Роман переконаний, що влучити ні у кого з відпочиваючих не міг. Але проти нього порушили кримінальне провадження, а хлопця взяли під арешт.
"Експерт, який проводив експертизу вилученої з тіла Ігнаткіна кулі, не може встановити, з якого пістолету вона була випущена? Або те, що на місці події зібрані 5 гільз від куль з маркуванням "LCW 12", у Роми в магазині всі кулі були з маркуванням "27002" і "27003", але експертиза все одно вважає, що кулі випущені саме з ПМу Ілитчука. Або те, що пакет для зберігання речових доказів, в якому знаходився магазин, був вскритий, і про це пише сам експерт.
Якісь свідчення зі справи вилучалися, якісь додавалися. Протягом усього досудового слідства, яке ще в принципі триває, слідчі з тепер уже бахмутської поліції і донецької військової прокуратури творили, що хотіли.
Але найчудесніше сталося, коли 25 квітня Рома приїхав в Бахмут за черговим викликом слідчих. Йому прямим текстом запропонували дати свідчення на комбата - і справа тут же буде закрита. Ну які свідчення? Які-небудь. Можна по контрабанді. Або по торгівлі зброєю. Або ще щось придумай.
Придумувати Роман відмовився. Його відразу повезли в гуманний Артемівський суд", - стверджують активісти, які ним опікуються.
Зараз Ілитчук перебуває в СІЗО разом з сепаратистами, яких він і затримував. Йому загрожує до 15 років в'язниці. А удома на солдата чекає дружина та двоє малолітніх дітей.
4 роки в'язниці отримав відомий рівненський боєць батальйону "Айдар" та волонтер Володимир Панкевич. Ізюмський міськрайонний суд Харківської області засудив активіста за буцім-то за зберігання зброї.
Його дружина Оксана стверджує, що обвинувачення сфальсифіковані і має намір подати апеляцію.
"У матеріалах справи не співпадають кількість "виявлених" боєприпасів. Свідки стверджують, що бачили боєприпаси в руках міліціонерів та свідчать про те, що через три години, при відчиненому автомобілі, міліція в ході обшуку "знайшла" боєприпаси. Слідчий в суді дав свідчення, що він не пам'ятає хто був в машині ще - жінки чи чоловіки? Поняті свідчать, що їх не було при обшуку автомобіля. У вироку суддя пише про визнання доказами 3040 патронів і 70 гільз від патронів, у суді пораховано кількість - 3152 шт. та 70 гільз. Як таке можливо? Та й суддя сам пише, що вина не доведена", - розказує жінка.
Читайте також: У Порошенка засекретили інформацію, на кого Україна виміняла Савченко
На Волині судять розвідника 51-ої бригади Володимира Козака, котрий повернувся з полону пораненим та отримав 3-ю групу інвалідності. У серпні 2014 року разом з товаришами Козак взяв у полон 11 псковських десантників, які заблудилися. А удома рідна країна інкримінує йому самовільне залишення військової частини.
Адвокат Василь Нагорний пояснює, що прокуратура відкрила близько 2 тисяч проваджень проти бійців 51-ої бригади. Бійцям не залишилося нічого іншого, як 19 травня прийти до військової прокуратури на протест. У справу втрутився щойно призначений генеральний прокурор Юрій Луценко.
За дорученням Юрія Луценка, слідчі військової прокуратури Західного регіону припинять кримінальне переслідування майже 150 бійців з 51-ой ОМБр. Також за словами Луценка, слідчі переглянуть справу "22 запорожців", яких Україна звинуватила у дезертирстві – військовослужбовці, виходячи з "котла" 25 липня 2014 року змушені були перейти кордон з РФ, аби зберегти власні життя.