У квітні 2016 року для побутових споживачів газу набувають чинності нові правила розрахунків за газопостачання. Ці зміни пов'язані з введенням європейської моделі газового ринку в Україні. Щомісячний платіж за газ складатиметься з двох частин: перша буде змінною, і її розмір буде залежати від обсягу спожитого газу; друга частина буде фіксованою, це свого роду абонентська плата з боку споживача "за доступ до потужності" газопроводу.

За пропозицією голови НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва вперше прийнята концепція, по якій побутові споживачі газу платитимуть за послугу доставки газу щомісячно рівними сумами, незалежно від того, який обсяг газу використаний. "Абонентська плата за доступ до "розподільної труби" буде від 17 до 29 гривень на місяць. Залежно від того, який у вас лічильник і які прилади: якщо тільки плита – 17 гривень, якщо котел – 29 гривень.

Як оформити

За словами Андрія, зараз оплата за транспортування газу закладена в кінцеву ціну газу для споживача, а після переходу на нову систему цієї складової вже не буде в рахунках, що виставляються компаніями-постачальниками. Тому з квітня цього року споживачам потрібно буде платити за газ за двома договорами: за використаний газ за контрактом з компанією-постачальником; за доставку газу за контрактом з газорозподільною компанією (облгазом) – тобто за доступ до потужності газопроводу.

Експерт сказав, що сума сплати "за доступ до потужності" розрахована таким чином, щоб кожен облгаз отримував за послугу транспортування ту ж суму, яку отримує і при нинішній системі. Перехід на нові правила стимулює конкуренцію, адже таким чином виключається вплив облгазу на самостійний вибір споживачем постачальника газу.

Популярні новини зараз
"Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня Залишилось два дні: українців попереджають востаннє ТЦК дав чоловікам 60 днів: повідомити обов'язково Розписуватися буде не потрібно: коли повістка вважатиметься врученою
Показати ще

Читайте також: Через подорожчання нафти наші заправки не знижуватимуть цін - експерт

Ще два плюси

"Крім того, на думку експерта, впроваджувана система дозволить вирішити проблему неплатежів облгазів перед НАК "Нафтогаз України" за виробничо-технологічні втрати (ВТВ)", - повідомляють Новини Броварщини.

"Зараз графік надходження грошей в распредкомпаніі пов'язаний з графіком споживання газу в країні – і він нагадує параболу-сідло. Що виходить? У літній період мінімальне споживання газу і грошей від оплати за нього не вистачає навіть на зарплати, а в цей же час необхідні кошти на ремонти. Облгази змушені переходити на чотириденний робочий тиждень, оплачувати ВТВ ні з чого. Нова система забезпечить надходження рівним графіком, вирішить проблему боргів за ВТВ", – вважає Мирослав Боднар.

Експерт розповідає, що впровадження нової системи дозволить також вирішити проблему необґрунтовано зарезервованих потужностей в газовій системі.