Ігор Кушнарьов відомий український фінансист, банкір, міжнародний інвестор, політолог.
Доктор політичних наук, кандидат юридичних наук.
Постійний експерт у Громадській раді Державної фіскальної служби і Міністерства внутрішніх справ України.
Меценат, правозахисник, засновник Всеукраїнської антикорупційної громадської організації «Асоціація сприяння правовій діяльності».
Біографія
Дата народження: 20 вересня 1966 року, місце народження – Луганська область (Україна).
Ігор Кушнарьов - успішний бізнесмен, активіст, захисник права громадян. Правознавець, займається адвокатською діяльністю, інвестиціями, фінансовим та правовим консалтингом. Благодійник та громадський діяч. Керує власним Благодійним фондом, допомагає сирітському притулку для інвалідів. Фонд Ігоря Кушнарьова з самого початку повномасштабної війни розпочав великий проєкт з постачання безкоштовного харчування дітям, засобів гігієни, ліків. Віддав безкоштовно велике приміщення у Києві на потреби Міністерства оборони. Фінансує приватний медичний центр на базі військового госпіталю Одеси, який має програму для військових та постраждалих від війни.
Кушнарьов Ігор надає безкоштовну юридичну допомогу малому та середньому бізнесу, знедоленим громадянам. Активний учасник руху громадянського суспільства з охорони навколишнього середовища «Громадська організація «Рідна планета»».
Освіта
Вищу освіту Ігор Кушнарьов здобув у «Ворошиловградському інституті машинобудування» (м. Луганськ). Зараз цей виш перейменовано у Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, а після окупації Луганська російськими військами - перенесено до Києва. В Інституті машинобудування Кушнарьов Ігор навчався протягом 1987 – 1992 років. Продовжив навчання та отримав вищу юридичну освіту у Львівському національному університеті ім. Івана Франка, в Інституті післядипломної освіти, куди вступив у 2012 році.
Кушнарьов Ігор Володимирович має ступінь кандидата юридичних наук та ступінь доктора філософії у політології. У 2013 році, в Харківському національному університеті внутрішніх справ, захистив дисертацію «Антикорупційна політика сучасної держави: загальнотеоретична і порівняльно-правова характеристика». У 2018 році захистив докторську дисертацію щодо політичної корупції «Політична корупція: порівняльно-політологічна концептуалізація». Захист відбувався в Київському інституті держави і права імені В. М. Корецького.
Сім’я
Одружений. Має двох синів.
Кар'єра і бізнес
Трудову діяльність Кушнарьов Ігор розпочав у 1983 році на підприємстві «Ворошиловградське техобслуговування».
З 1984 по 1986 роки служив у радянській армії.
1986 -1989 роки працював заступником головного економіста на «Старобільському спеціалізованому автопідприємстві № 0305».
З 1989 року - заступник директора з фінансів «Сніжнянського виноробного заводу».
У 2008 році заснував «Адвокатське бюро Кушнарьова» («Advisory Bureau Kushnarov»), яке займається в тому числі міжнародною правозахисної діяльністю.
2009 Ігор Кушнарьов відкриває у Лондоні Dr. PHD Igor Kushnarov Advisory Bureau. Компанія допомагає бізнесменам СНГ адаптуватися на західних ринках та будувати свій бізнес у закордонних юрисдикціях.
У 2010 році заснував Міжнародний інвестиційний холдинг SVH Private Banking Agency із загальним обсягом інвестицій у 158 млн. доларів. У 2017 році SVH заснувала в Україні підрозділ - EURO AUDIT. Це просвітницький, волонтерський проєкт, місією якого була допомога закордонним донорам та інвесторам працювати в Україні, а українському бізнесу знаходити нові можливості для розвитку.
В той самий час Кушнарьов Ігор - контролер українських банків: «Фінанс Банк» та «Інвестиційний Траст Банк», загальний регуляторний капітал обох банків складав 336,4 млн. грн.
Незважаючи на реформування («банкопад») українських банків протягом 2014 – 2016 років, що було націлене на виявлення кінцевих бенефіціарів, походження їх активів, - Ігор Кушнарьов підтвердив чистоту своїх банківських активів, їх репутацію, та залишився кінцевим бенефіціаром. Національний банк України видав офіційний висновок, в якому підтвердив стабільність банків Кушнарьова. Цей факт додав ваги бездоганній репутації Кушнарьова у банківських колах України.
Співпрацює із великими фінансовими групами Європейського Союзу. Офіційний агент деяких із них.
Протягом 2011 – 2016 років був інвестором держави Велика Британія на основі National Loans Act 1968. Дозвіл на інвестиційну діяльність свідчить про ретельну перевірку походження активів та репутацію власника з боку державних органів королівства.
У 2019 році Кушнарьов підписав меморандум з китайською «CRRC Qingdao Sifang» про співпрацю у будівництві заводу в Луганській області, потужності якого могли б забезпечувати виробництво 120 дизельних та електричних локомотивів щорічно.
Співпрацює з Агентством інвестицій Польщі, з Торгово-промисловою палатою Ізраїль-Україна, підписав меморандум про співпрацю.
Ігор Кушнарьов активний учасник розробки та вдосконалення екологічного законодавства щодо європейської моделі для України в рамках громадського екологічного руху «Native Planet Public Organization». Розвиває великий екологічний інвестиційний проект із КМУ: будівництво у Чорнобильській зоні єдиного заводу в Україні з переробки небезпечних відходів. Цей проєкт є також передумовою входження України до Європейського Союзу.
Ігор Кушнарьов та його сім'я є найбільшими платниками податків серед фізичних осіб в Україні. За період 2010-2014 роки його сім'я заплатила податків на суму понад 30,3 млн грн. Працюючи за кордоном, нідерландські компанії Ігоря Кушнарьова стали офіційними інвесторами в економіку України, також Польщі, Угорщини, Нідерландів, Гонг Конга, Іспанії, Швейцарії, Латвії, але найбільший обсяг коштів вкладається у різні галузі економіки саме України. І гроші не виводилися з України, а навпаки направлялися на її розвиток.
Починаючи з 2001 року інвестував близько $ 2 млн у соціально-медичний проєкт, реалізований у місті Одеса. Цей проєкт має велике значення для міста, для незаможних містян, а також, для військових поранених. В рамках цього проєкту з 2001 року успішно функціонує медично-діагностичний центр «Магні Тайм», який працює на базі військового шпиталю.
Письменницька та видавнича діяльність
Автор понад 300 наукових і популярних праць з проблем протидії корупційним проявам у різних сферах суспільного життя, і, зокрема, в політиці.
Автор двох книг (посібників для вишів) про політичну корупцію: «Політична корупція: глобальні виклики і Україна». Книги перекладено англійською мовою й видано у Великій Британії, Польщі, Україні.
У 2021 побачила світ велика робота, книга «Українська державність:історико-правничі нариси». Ігор Кушнарьов був співавтором бестселеру, членом науково-експертної ради видання. Робота над книгою тривала більше 20 років.
Кушнарьов приймав участь у лончі книги Стефана-Арпада Мадьяра «Угорці в Києві». Фінансував створення, збір та підготовку історичних матеріалів, друк тиражів кількома мовами. Особисто переклав та підготував до друку англомовну версію книги.
Член Національної Спілки журналістів України та Міжнародної федерації журналістів.
Досягнення
У 2013 році став переможцем конкурсу «Юрист року».
У рамках SVH Private Banking Agency щороку Ігор Кушнарьов організовує саміт Private Banking Summit.
Збудував та відкрив єдиний приватний музей у Києві Івана Франка, в історичній будівлі Нестеровського провулку.
Кушнарьов Ігор Володимирович профінансував створення фільму про стан екології, систему утилізації відходів у Києві та Київській області. Зйомки відбувалися у 2013 році. Фільм був резонансною подією, адже проілюстрував наявну корупційну складову часів Януковича щодо реального стану справ у захисті навколишнього середовища.
Незаконне переслідування
Наразі Ігор Кушнарьов є бенефіціаром голландських фондів Stichting Administratiekantoor LVV, Stichting Global Investment та Stichting Vanco Holding. При цьому основні бізнес-активи (об'єкти нерухомості) двох фондів з цих фондів (Stichting Administratiekantoor LVV та Stichting Global), що знаходяться в Україні, є предметом постійного тиску на родину Кушнарьова з боку влади і періодично потрапляють під арешт або інші акції з ініціативи ГПУ, слідства та рішень різних районних судів в Україні. Водночас нотаріальні договори купівлі-продажу та рішення європейських судів й інших контролюючих установ ЄС підтверджують, що ці активи було придбано легально, відповідно до чинного законодавства України з повним безготівковим розрахунком за них і сплатою всіх податків.
Починаючи з 2000-их та особливо з 2011 року в Україні проти бізнесу та сім’ї Ігоря Кушнарьова було ініційовано низку незаконних слідчих дій, проводилися обшуки, законність яких викликає серйозні питання. Слідчі органи вдавалися до тактики залякування та погроз родині. Сприяла таким діям влади в тому числі замовна стаття в ЗМІ нібито-то про зв'язок Кушнарьова з родиною екс-президента Віктора Януковича.
Нагадаємо, близько 10 років тому журналіст, який розміщував замовну, наклепницьку статтю проти Ігоря Кушнарьова, був притягнутий до кримінальної відповідальності постановою суду за шантаж, вимагання та намагання отримати хабар. В лютому 2016 року ухвалою суду між сторонами було укладено мирову угоду – автор матеріалу визнав свою провину. Судом було встановлено, що журналіст розмістив статтю на підконтрольному йому сайті на замовлення представників правоохоронних органів з метою відкриття кримінального провадження останніми проти Кушнарьова, а також для шантажу, здирництва та тиску на родину Кушнарьова. Замовники матеріалу планували отримати від Ігоря Кушнарьова велику суму коштів за видалення інформації. В ті часи представники правоохоронних органів вдавалися до публікації замовних, наклепницьких матеріалів, щоб мати змогу тиснути на бізнес, займатися здирництвом та корупцією.
Поки йшов суд зазначена сфальсифікована інформація зі статті тривалий час перебувала у мережі Інтернет, інші ЗМІ мали можливість її передруковувати та тиражувати в своїх виданнях, що й робили. А це давало змогу прокурорам використовувати нічим не підтверджені факти, викладені у статтях, як підставу для справ проти Кушнарьова, долучаючи до них майно його нідерландських компаній.
Наприклад, у рамках провадження щодо колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка слідчі арештували майно нідерландської компанії Stichting Administratiekantoor LVV. Під арешт потрапили 20 земельних ділянок, 3 будинки, квартира та 2 паркомісця в Києві, Київській та Донецькій областях. Приводом для цього слідчі назвали боротьбу з «незаконним збагаченням» екс-міністра, хоча протягом майже 10 років реальних доказів зв'язку цих активів із кримінальними доходами біглого екс-міністра слідство так і не знайшло.
У результаті цих дій Кушнарьов Ігор Володимирович та його родина опинилися в ситуації, коли майно підконтрольних компаній фактично «заморожувалося» на підставі голослівних звинувачень, що завдавало значної шкоди бізнесу та їхній діловій репутації.
Водночас методи, використані українськими силовими структурами у справі Кушнарьова, викликали занепокоєння та нерозуміння у закордонних партнерів. У ході розслідування Генеральна прокуратура України та Державне бюро розслідувань звернулися до влади іноземних держав із запитами про міжнародну правову допомогу – зокрема, у Швейцарію та Нідерланди, однак останні відмовили у виконанні запитів про правову допомогу. Вивчивши надані матеріали, компетентні органи цих країн дійшли висновку, що докази провини Кушнарьова або склад злочину відсутній, а слідство в Україні порушувало законні процедури. Більш того, у Нідерландах суди визнали, що звинувачення проти Кушнарьова були безпідставними, а його майно та компанії не підлягають санкціям або переслідуванню.
Крім того, Міністерство фінансів Нідерландів надіслало офіційного листа, у якому було вказало, що жодного підтвердження зв'язків Кушнарьова з колишніми українськими міністрами не існує. Зокрема, нідерландська Служби загальної розвідки та безпеки (AIVD) встановила, що фонди не мають жодного відношення до осіб із списку санкцій Регламенту Ради (ЄС) № 208/2014, накладених на певних осіб, організації та органи влади у зв'язку із ситуацією в Україні. Також під час розслідування не було виявлено жодних транзакцій чи інших зв'язків з підсанкційними особами.
Усі вищезгадані судові процеси у Нідерландах та інших установах ЄС змусили Ігоря Кушнарьова діяти, а саме, обумовили подальші подачі судових позовів проти держави Україна в особі Генеральної прокуратури України на компенсацію шкоди в українських судах, Європейському суді з прав людини, Міжнародному арбітражному суді у Вашингтоні.
Суд в Нідерландах а рамках судового розслідування підтвердив перевищення повноважень з боку керуючої компанії, фондів та чиновника Міністерства фінансів Нідерландів, який також був знятий з посади та звільнений за ухвалення необ'єктивних та необґрунтованих рішень, що ґрунтувалися на фальсифікованій інформації з мережі Інтернет та не були ретельно перевірені. І не підтверджені ніякими офіційними документами та державними органами України.
Минуло більше 10 років, але за цей час жодних фактів, доказів про те, що майно нідерландських компаній належить українським екс-міністрам та якось із ними пов'язано – не було знайдено, і це неможливо зробити, бо такий зв’язок не існував від початку. Але слідство і Генпрокуратура України вдає, що нічого цього не відбувається і продовжують корупційні дії. Але тепер, після висновків судів іноземних юрисдикцій, вони самі стали заручниками ситуації, що незаконно і нелегально фальсифікували безліч фактів для того, щоб тероризувати родину і бізнес Кушнарьова, і тепер вже вони мають бути притягнутими до відповідальності. Справа зрушила з мертвої точки: проти деяких українських чиновників в Україні було розпочато судові справи через перевищення повноважень, зловживання владою, корупцію та фальсифікацію.
Фотографії