Майбутній король Речі Посполитої Владислав IV Ваза, представник одного з найповажніших на той час монарших дворів Центральної Європи, вручив коштовний подарунок українському гетьману. Про це пише газета Експрес.

Золотий меч символізував визнання високого становища гетьмана та очолюваного ним Війська Запорізького, а також звитягу українського козацтва у Хотинській битві.

Довжина золотого меча Сагайдачного була 1165 мм, довжина клинка — 967 мм, ширина біля гарди — 36,5 мм.

Як встановили дослідники, він був виготовлений у першій чверті XІV століття в Італії. Його оправа — справа рук майстрів XVІ століття.

Популярні новини зараз
Батьківська субота 25 березня: що потрібно обов'язково зробити і коли буде наступна нагода згадати родичів Пенсіонери отримають "потужну" доплату через вік: у Мінсоцполітики назвали умови Українські імена, від яких полякам "зносить дах" через красу: вам пощастило, якщо ви їх носите Частина воїнів ЗСУ може опинитися у в'язниці, але причина зрозуміла: пояснення адвоката
Показати ще

Так, саме завдяки хисту Петра Конашевича-Сагайдачного у Хотинській битві у 1621 році Центральна Європа не зазнала нападу османів.

Низка битв між польсько-козацьким і османським військами, що відбувалися з 2 по 28 вересня 1621 року, були виснажливі. Тоді турки здійснили шість "великих штурмів". Перед п'ятим із них помер гетьман великий литовський Ян Кароль Ходкевич, тож Сагайдачний залишився єдиним іменитим воєначальником у війську Речі Посполитої.

28 вересня відбувся останній, шостий штурм, який був особливо потужний. Турки дев’ять разів ходили в атаку на польсько-козацький табір, втратили не менш як 12 тисяч осіб, але перемоги не здобули. У жовтні 1621 року султан Осман II погодився припинити війну.

Тоді поляки визнали, що Річ Посполита була врятована саме завдяки діям Петра Конашевича-Сагайдачного. Крім цього, саме поразка в Хотинській битві змусила Османську імперію відмовитись від планів завоювання Центральної Європи.

Королевич Владислав подарував пораненому Сагайдачному меч, інкрустований золотом та діамантами.

Великий український гетьман помер 10 квітня 1622 року. Більшу частину свого майна він пожертвував на благодійність. Куди потрапив меч — невідомо.

Але сьогодні він експонується у музеї Королівського замку на Вавелі (Краків) під інвентарним номером 2059 і табличкою "Меч гоноровий П. К. Сагайдачного, гетьмана козацького". До музею реліквія надійшла з мистецької збірки Тарновських, яка зберігалася у замку міста Суха Бескидзька.

На лезі меча можна побачити дарчий напис королевича латиною: VLADISLAVS + Konasevicio Koszovio ad Chocimum contra Osmanum — "ВЛАДИСЛАВ Конашевичу кошовому під Хотином проти Османа".

На зброї є ще один напівзатертий напис. Із нього можна зрозуміти, що меч був подарований польському королю Владиславу ІІ Ягайлу у 1426 році хелмською шляхтою — очевидно, з нагоди перемоги над лицарями Тевтонського ордену.

На прикрашеній золотом та діамантами оправі меча невідомий майстер зобразив притчу про суд царя Соломона та бій античних воїнів. А на грибовидній вершині руків'я є вставка із зображенням золотої та срібної насічки бюста бога війни Марса, прикрашена рослинно-геометричним орнаментом. А руків'я меча обплетене товстим срібним дротом.

Нагадаємо, як молода коханка Хмельницького змінила долю України.

Як повідомляв портал "Знай.uа", автор досліджень "Роксолана: міфи і реалії" і "Листи Роксолани: кохання і дипломатія", розповів, яким було життя у султанському гаремі.

Також "Знай.uа" писав, чим гетьман Дорошенко не догодив Анжеліці.