На перший погляд, земля має форму кулі діаметр якої 12 742 км – але це тільки на перший погляд. Будь-яке небесне тіло з часом стає сферичним під дією своєї гравітації, пише popmech.ru .

Зазвичай набувають таку форму і кам’янисті об’єкти, що мають, по дуже грубими оцінками, хоча б 600 км в поперечнику і масу як мінімум 0,01% від маси нашої планети. Але далі позкриваються деталі і тонкощі. По-перше, обертання Землі створює відцентрову силу, причому на екваторі вона на багато вище, на відміну від полюсів. Через цю різницю наша планета Земля виявляється трохи сплюснута і її діаметр, що проходить через екватор, стає на 43 км більше. Вчені заявили, якби всю плпнету цілком покривав безкрайній океан, то він утворював би трохи витягнутий еліпсоїд, і ця фігура більш точно відповідає дійсній формі. Але це тільки по-перше.

Маса яка в загальному розподілена по поверхні нашої планети не зовсім рівномірно. Як правило, плити літосфери материків товщі, ніж океанічні. Високі гори і глибокі западини, потужні рудні відкладення – все це створює аномалії, ділянки, в яких гравітаційне поле виявляється трохи сильнішим чи слабшим, ніж звичайно. Гравітаційні аномалії виявляють по їх впливу на висоту польоту супутників, що працюють на навколоземній орбіті. Наприклад, два однакових зонда місії GRACE облітали планету близько 15 років, проходячи над кожною ділянкою поверхні раз на місяць і з ювелірною точністю відстежуючи відстань один до одного. Проліт над будь-гравітаційної аномалією викликав невеликі зміни їхнього економічного становища, і зібрані при цьому дані дозволили скласти найдетальнішу карту гравітаційного поля Землі і уточнити її форму. Така поверхня називається геоїд:

Популярні новини зараз

Бурякова ікра "Пікантна" на зиму: корисна заміна борщам і салатам

Нардепи знову спробують скасувати "літній" час заради Європи: повернуться після переходу на "зимовий"

Укрзалізниця підготувала невакцинованим українцям неприємний сюрприз: квиток на поїзд і 300 гривень

Злата Огнєвіч поскаржилася на хейт після "стриптизу" на "Холостячці": "Закомплексовані..."

Показати ще

Розміри всієї планети навіть найбільші деталі її поверхні з’являться зовсім малесенькими. Наприклад, для Безодні Челленджера (10,9 км нижче рівня моря) відхилення від середнього радіуса Землі становить всього 0,17%, а для Джомолунгми (8,8 км) – 0,14%. Тим більше непомітні будуть аномалії форми геоїда: від еліпса його поверхню відхиляється в межах від -85 до 106 м. Тому 3D-модель, підготовлена ​​вченими американського Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), посилена: аномалії на ній додатково виділені. Однак в іншому вона повністю спирається на дані GRACE і наочно демонструє непросту форму нашої в цілому круглої планети.

Нагадаємо,Відомий курорт поглинає розпечена лава: потекла по схилах гори, люди в паніці, аеропорт не працює

Як раніше повідомляв Знай.ua, Вчені поставили Землі зловісний вирок: планета "змінить адресу", а людство - ні

Раніше портал Знай.ua писав,Археологи знайшли під землею прадавню цивілізацію: старша за Стоунхендж і єгипетські піраміди