У відділі єгиптології Копенгагенського університету знаходиться зібрання папірусів, подарованих фондом Карлсберга. Більшість текстів є ієратичними і демотичними - тобто вони написані як на ранній, так і на пізній стадіях розвитку єгипетської мови.

Про це журналістам видання ScienceNordic розповіли єгиптологи, які розшифровують папіруси, знайдені в стародавньому місті Тебтунісі.

Розшифровка папірусів триває і зараз: вчені мають величезний пласт роботи. До теперішнього часу серед текстів знайдені дослідження з астрономії, ботаніки та медицини.

Тебтуніс був заснований близько 1800 року до нашої ери фараоном XII династії Аменемхетом III. Місто знаходилося на місці сучасного села Умм ель-Брейгат в Фаюмском оазисі. Тебтуніс був центром поклоніння Себеку, богу води і розливу Нілу з головою крокодила.

Популярні новини зараз
Виконавча служба не пощадить ухилянтів – заберуть квартиру і дружини теж В Україні різко дорожчає хліб, вершкове масло та пісне: свіжі ціни на базові продукти Душ стане справжньою розкішшю: українців змусять платити по 134 гривні за куб води Платити за електроенергію потрібно по-новому: постачальник послуг попередив споживачів
Показати ще

При розкопках некрополя взимку 1899-1900 років британські папірологи знайшли крім мумій папіруси. Частину папірусів виявили в храмі Себека і інших частинах міста. Багато з них датувалися періодом правління династії Птолемеїв (332-30 роки до нашої ери) і першими століттями нашої ери.

Нещодавно міжнародна команда єгиптологів під керівництвом глави університетської колекції Кіма Ріхолта (Kim Ryholt) прочитала ще один фрагмент папірусу Карлсберга.

Найцікавіший текст, написаний 3,5 тисячі років тому. І в ньому описується тест на вагітність і на визначення статі майбутньої дитини.

У тексті йдеться, що "вагітна жінка повинна помочитися в мішок, зроблений з ячмінної соломи, і в мішок з пшеничної соломи. По тому, в якому з мішків швидше з'являться паростки, можна визначити стать дитини. Якщо ж жоден з мішків не проросте, жінка не вагітна ", - говорить студентка Копенгагенського університету, Софі Шёд (Sofie Schiødt), яка займається розшифровкою тексту.

Цікаво, що такий же тест на вагітність згадується в німецькому фольклорному тексті 1699 року. "Багато ідей з медичних текстів, написаних в Стародавньому Єгипті, знову з'являються в більш пізній грецькій і римській літературі. Звідси вони перекочовують в тексти Близького Сходу і їх сліди можна знайти в медичній літературі ще незадовго до появи сучасної медицини", - пояснює Шёд.

Археологам також вдалося розшифрувати древній текст в якому йдеться про хвороби нирок. За словами студентки Нью-Йоркського університету Ембер Якоб (Amber Jacob), яка працює з манускриптами, це найдавніший текст, де згадуються нирки. Єгиптяни знали більше, ніж припускали вчені. Про вік папірусу не повідомляється, проте відомо, що він поступив до колекції з бібліотеки Тебтуніса - стародавнього міста, заснованого близько 1800 року до нашої ери фараоном XII династії Аменемхетом III.

Нагадаємо, 12 винаходів древніх єгиптян, якими користується сучасна людина.

Як повідомляв портал "Знай.uа", в Єгипті археологи виявили другого Сфінкса.

Також "Знай.uа" писав, що відомо про інтим стародавніх єгиптян.