В кінці 1972 року експедиція британського Товариства з вивчення Єгипту, яка працювала під керівництвом Дж. Мартіна, знайшла в північній частині Саккара, в районі некрополя священних тварин, невеликий фрагмент папірусу з давньогрецьким текстом.

Так, смужка стародавнього паперу довжиною 13 см була відрізана від сувою близько 36 см в ширину.

Текст розташований у три рядки, причому букви першого верхнього вище, ніж двох нижніх.

Короткий текст свідчив: "Наказ, щоб ніхто не проходив тут. Приміщення жерця"

Популярні новини зараз
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Чим це цікаво для науки: удача полягає в тому, що Певкест, від імені якого він складений, здається, відомий: як повідомляє Арріан, Олександр, покидаючи Єгипет навесні 331 року до нашої ери, залишив стратегами розміщених там військ Певкеста, сина Макартата, і Балакра, сина Амінти (Arr. Anab. III. 5.6).

Очевидно, цей папірус один з перших відомих нам грецькомовних документів в історії Єгипту!

Він фіксував наказ, що йшов від одного з цих воєначальників, мабуть, який командував військами в північній частині Єгипту, включаючи Мемфіс з його знаменитим некрополем в Саккара. З якоїсь причини Певкест очікував, що його воїни стануть втручатися в приміщення, що належало жерцеві-єгиптянина, і забороняв це.

Відомий антикознавець Е. Тернер допускав, що така заборона могла знадобитися через вторгнення греко-македонських воїнів на територію некрополя священних тварин або через їх розміщення там. Ієрогліфічні джерела показують, що, швидше за все, чужинські воїни часто обґрунтовувалися в храмових володіннях.

Мабуть, у столичному Мемфісі командувач військами не хотів відмовлятися від зручного розміщення своїх вояків; проте він вважав за потрібне уникнути при цьому інцидентів зі жрецтвом і видав для цього спеціальний наказ. Оголошення з посиланням на нього, мабуть, були вивішені там, де це було необхідно, для нормального функціонування культу і спокійного життя жерців.

Згідно ряду античних свідчень, що належать до вступу Олександра до Єгипту у 332 році до нашої ери, його жителі були раді вітати у македонського царя свого визволителя від гніту персів.

А знайдений британськими археологами документ показує, що цю радість було чим затьмарювати. Для напруженості і нерозуміння між греко-македонськими прибульцями і споконвічним населенням Єгипту знайшлися приводи з початку їх співіснування, і лише від доброї волі нової чужоземної влади країни залежало запобігання виникнення конфліктів.

Нагадаємо, як будували піраміди Єгипту.

Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені намагаються розгадати древню таємницю цивілізацій.

Також "Знай.uа" писав, 12 винаходів древніх єгиптян, якими користується сучасна людина.