Галісія – автономний іспанський регіон, який має давню кельтську культуру, мову, яка по суті є похідною від мови середньовічних ліричних балад, і репутацію справжнього "лігва" відьом. Тут знаходиться останній в світі функціонуючий римський маяк, одні з найстаріших у світі туристичних маршрутів, форти залізного століття і незліченні загадкові петрогліфи. А краєвиди здатні заворожити вас назавжди і так, що ви вже не зможете поїхати з цього зачарованого місця.

Ось вони 10 таємниць, які не залишать вас байдужими:

1. Галісійська мова

У 1978 році галісійська отримала визнання як одна з п’яти офіційних мов Іспанії. Що цікаво, ця похідна від латини мова, якою розмовляють три мільйони чоловік на північному заході країни, є зрозумілою португальцям, але при цьому використовує кастильську орфографію. Протягом багатьох десятиліть вирували дебати про те, чи є галісійська і португальська по суті однією мовою.

Популярні новини зараз

Катя Осадча одним питанням змусила Анастасію Приходько замовкнути: "Хочете ще діток?"

Вдову Михайла Круга Ірину запідозрили в новій інтрижці: "відразу видно, є любов всередині"

Українським школярам пояснили, коли почнуться зимові канікули – з класу за новорічний стіл

Злата Огнєвіч готова назвати ім'я переможця "Холостячки", обранець випадково "спалився": "Каблучка у руці"

Показати ще

Сьогодні в даному регіоні початкову і середню освіту викладають одночасно галісійською та іспанською. Проте, вища освіта здійснюється виключно галісійською. Між XII і XIV століттями галісійсько-португальська була мовою для ліричної поезії на всій території Піренейського півострова. А сучасна португальська і галісійська походять від цієї "ліричної" мови.

2. Притулок відьом

1572 року інквізиція назвала жителів Галісії "повними забобонів і мало поважаючими християнство". У 1610 році драматург Тірсо де Моліна написав: "в Галісії відьми з’являються на світ так само легко, як ріпа". Навіть сьогодні широко поширене галісійське чаклунство, яке відоме під багатьма іменами: hechicera, bruxa і meiga. Народжена в рибальському селі Кангас у 1551 році, Марія Соліна є однією з найвідоміших чаклунок Галісії. Згідно з легендою, вона підняла жіночу армію, щоб зупинити напад турецького флоту.

У 1621 році інквізиція зловила Соліну, після чого її ув’язнили і піддали тортурам. Соліна зізналася в тому, що займалася чаклунством протягом багатьох десятиліть, допомагаючи всім навколо в регіоні Ріа де Віго.

Незважаючи на її зізнання, інквізиція відпустила Соліну. Дехто каже, що відьма померла від отриманих травм. Інші вважають, що вона повернулася в Кангас, де як і раніше практикувала магію протягом багатьох років. Її місце останнього спочинку залишається загадкою.

3. Сьомий кельтський народ

Шістьма кельтськими народами прийнято вважати жителів Ірландії, Шотландії, Корнуолла, Уельсу, острова Мен і Бретані. Ці землі єднає мова із загальним походженням. Проте, багато вчених вважають, що галісійці є сьомим кельтським народом. Однак, крім географічних назв, галісійська мова втратила своє кельтське коріння. Таким чином, ця місцевість офіційно не вважається кельтською, незважаючи на незліченні стародавні кільцеві форти, відьом і волинки.

Як і Ірландія, Галісія є землею емігрантів, які були змушені покинути свою батьківщину, але зберегли свою культуру. Під час залізного століття іспанські кельти побудували круглі форти ("городища") по всій Галісії. Хоча практика зведення подібних споруд зникла в IV столітті нашої ери, багато руїн збереглися донині.

4. Вежа Геркулеса

Останній функціонуючий маяк часів Стародавнього Риму знаходиться на скелястому пагорбі в Ла-Корунья, Галісія. Прототипом побудованої між першим століттям до н.е. і другим століттям нашої ери, "Вежі Геркулеса" послужив Олександрійський маяк. Дехто припускає, що оригінальний дизайн цього маяка насправді є фінікійським.

57-метрова вежа служила маяком для судів і була побудована на землі, колись священній для дорімських племен.

Також відомий як Farum Brigantium, маяк досі висвітлює галісійське узбережжя. Після краху Риму вежу розграбували і забули на століття, але в XVIII столітті її реконструювали.

5. Цей Колумб

Існує спірна альтернативна теорія історії, яка стверджує, що Христофор Колумб – вигадане ім’я галісійця Педро Мадруга. Будучи незаконнонародженим сином Фернана де Сотомайора, Мадруга в кінцевому підсумку успадкував володіння свого батька, ставши одним з найбагатших людей в Галісії.
Під час війни за кастильське правонаступництво, Мадруга прийняв не ту сторону, нажив занадто багато ворогів і був змушений тікати, рятуючи своє життя. Багато хто вважає, що він взяв собі нове ім’я. Експерт з почерків Модесто Мануель Довал надав найбільш переконливі докази того, що Колумб і Мадруга – це один і той самий чоловік.

6. Галісійські петрогліфи

Галісія буквально рясніє петрогліфами. Більшість цих таємничих наскальних зображень зосереджено навколо Атлантичного узбережжя, особливо в районі гирла річки Лерез. Багато з них виглядають, як геометричні конструкції, такі як концентричні кола, спіралі і чаші. Також зустрічаються квадрати, свастика, зигзаги, трискеліон і тварини.

Завдяки радіовуглецевим аналізам золи, знайденої в наскальній різьбі, дослідники змогли датувати гліфи раннім бронзовим століттям. Подібні петрогліфи зустрічаються по всій Європі, а особливо багато їх у Великобританії, Португалії, Франції, Швейцарії, Швеції, Норвегії та Росії.

7. Торре де Сан Сатурнино

Сьогодні майже нічого не відомо про окупацію Галісії вікінгами. Побудована в VIII або IX столітті, вежа "Торре де Сан Сатурнино" захищала район Понтеведра від цих північних мародерів. У галісійських переказах залишилися описи боїв за цю вежу. Протягом століть Торре-де-Сан-Сатурнино не тільки служив у якості захисту регіону, а й був маяком для дружніх судів (вежа була розташована на Ріа-де-Ароса).

Хоча історичні записи свідчать про перебування вікінгів в Галісії між 840 роком і XI століттям, до сих пір не проводилися наукові дослідження цього факту. Ірен Гарсія Лоскіно з Університету Абердіна виявила поблизу кургани, які вона вважає подібними структурам, використовуваним вікінгами для зимівлі у Великобританії.

8. Кельтський Олімп

Монте Пінд багато хто називає галісійським Олімпом або кельтським Олімпом. Докази існування людини в даному районі сходить до 4000 року до нашої ери. З незапам’ятних часів гора була священним місцем. Відповідно до легенди, дорімські жителі Галісії збирали ночами на горі квітучі трави і проводили відьмовські шабаші. Один єпископ якось відлучив від церкви всіх людей, які займалися «язичницькою любов’ю» на Пінд.

В горі повно печер і наскальних розписів, що робить її ідеальним місцем для міфів. У X столітті єпископ Ірія Флавія побудував замок на вершині Монте Пінд, щоб захистити себе від прибережних набігів, але цей замок був зруйнований в 1467 році. Після того, як лісова пожежа в 2013 році знищила 1600 гектарів лісу, вчені побачили таємничі хрестоподібні петрогліфи на горі.

9. Стіни Луго

У 61 р до н.е., римляни захопили Галісію. Їх будівельні проекти назавжди змінили ландшафт цього регіону. Найбільш значним подібним досягненням стали стіни Луго. Стародавнє місто було засноване кельтськими племенами і назване на честь їх божества Лугоса, який приніс в цей світ світло і мистецтво. Сьогодні Луго – місто з населенням близько 100 тисяч, яке є єдиним в світі містом, оточеним недоторканими римськими стінами.

Побудована між 263 і 276 роками нашої ери, 15-метрова у висоту стіна "Muralla Romana de Lugo" до сих пір оперізує центр міста Луго і тягнеться на 2100 метрів. На ній збереглися 49 оригінальних веж, які повністю незаймані, і 39 веж, які були значно пошкоджені протягом минулих століть.

10. "Шлях Святого Якова"

Паломники відвідують "Ель Каміно де Сантьяго" або "Шлях Святого Якова" понад 1000 років. Після того, як Ісус помер, Святий Яків вирушив на Піренейський півострів, щоб євангелізувати його. У 44 р н.е., після повернення в Єрусалим, він був обезголовлений. Легенда свідчить, що труп Якова був поміщений у човен, який відплив у Галісію. У IX столітті якийсь відлюдник мав видіння місця поховання Святого Якова.

Цьому похованню приписували багато чудес, і воно швидко стало популярним місцем паломництва. У 1140 році, після того, як це місце було згадане в "Кодексі Калікста" (який по суті був першим в світі путівником), Сантьяго-де-Компостела став одним з найбільш ранніх туристичних маршрутів, куди потягнулися паломники з усього світу.

Як повідомляв портал "Знай.uа", в 1963 році Мехмед Алі ремонтував свій будинок і випадково пробив одну із стін. Усередині виявилася давні сходи, що ведуть в справжнє підземне місто. Так було знайдено Дерінкую - величезне підземне місто, яке побудували задовго до народження Христа.