Археологи з Польщі виявили в храмі цариці Хатшепсут підтвердження того, що фараони Нового Царства влаштовували морські та сухопутні походи в Центральну чи навіть Південну Африку. Про це повідомляє прес-служба Польської академії наук.

"Нам вдалося знайти поки єдині малюнки птиці-секретаря, вибиті на стіні за часів фараонів. Можна сказати, що ці пернаті були найрідкісніміші" скарбами ", які війська" владик двох царств "привезли назад в Єгипет з легендарної країни Пунт", - розповідає Філіп Татерка (Filip Taterka), керівник експедиції в Дейр-ель-Бахрі.

Як оповідають хроніки античних часів, Стародавній Єгипет відправляв численні військові та дослідницькі експедиції далеко за межі своїх кордонів. Його війська і мандрівники проникали на територію Лівії, Нубії і Синая, а кораблі древніх єгиптян, як вважають деякі історики, могли досягти мису Доброї Надії і вивчити велику частину узбережжя Африки.

Популярні новини зараз
Українці в паніці змітають із полиць пристрої для зарядки: ціни починають не кусатися, а з'їдати Чоловікам можуть дати більше часу на ТЦК: нардеп вважає, що це необхідно Кабмін звільнив від мобілізації 133 "важливі" структури: люди назвали це "офіційною війною для бідних" Тарифи на воду різко підняли: скільки коштуватиме куб, ціни по областях
Показати ще

Так, наймасштабніша експедиція такого роду була організована за часів правління цариці Хатшепсут, що відправила військо на територію імовірно казково багатої і екзотичної країни, яку стародавні єгиптяни називали "Пунт", або "земля богів". Потрапивши на її територію, єгипетський експедиційний корпус налагодив торговельні відносини з її мешканцями, закупивши чорне дерево, пахощі, шкури і екзотичних тварин.

Незважаючи на те що і попередники, і спадкоємці Хатшепсут неодноразово відправляли експедиції в Пунт, до сих пір вчені всього світу не знають, де саме знаходилася ця країна і як її знайти. Судячи з опису зовнішності і традицій її жителів, вони були чистокровними африканцями, тоді як природа і географія Пунта, описана в хроніках фараонів, говорить про те, що ця країна перебувала на Синайському півострові, на березі Червоного моря.

Дослідники знайшли відповідь на це питання, проводячи розкопки біля стін похоронного храму цариці Хатшепсут в Луксорі, де, як свідчать легенди того часу, були висаджені паростки миррового дерева, яке їй подарували правителі Пунта.

На одній зі стін цього храму вченим вдалося знайти серію малюнків, на яких зображені птахи-секретарі (Sagittarius serpentarius), одна з сучасних "живих" ікон африканських саван. Ці пернаті, як пояснюють археологи, живуть тільки в центральній і південній частині Африки і не зустрічаються на території Синая і Аравійського півострова.

"Ми вже знаходили фрагменти подібних зображень, однак вони збереглися набагато гірше цієї знахідки. Ми думали, що на них були намальовані прості чаплі. Тільки коли ми знайшли голову птиці-секретаря і попросили подивитися на неї наших колег-орнітологів з Південної Африки, ми зрозуміли , як ми помилялися ", - продовжує Татерка.

Природно, присутність цієї незвичайної птиці в списку скарбів, доставлених військами Хатшепсут з Пунта, говорить про те, що ця країна, швидше за все, знаходилася в Східній або навіть Південній Африці. Швидше за все, як вважають прихильники "африканської" гіпотези, - на території Ефіопії, Сомалі чи Судану, на чиєму гербі, як жартує вчений, навіть сьогодні намальований птах-секретар.

Як повідомляв портал "Знай.uа", археологи виявили в пустелі Ель каб в Єгипті похоронні кургани і наскальний живопис. Їхній вік досягає 5500 років.