Знаменитий американський проповідник, який присвятив своє життя боротьбі за расову рівність Мартін Лютер Кінг народився 15 січня 1929 року в Атланті, штат Джорджія. Коли йому виповнилося 18 років, Мартін отримав сан священика і став пастором баптистської церкви в Атланті.

Вперше широко про цю людину стало відомо в 1956 році, коли він очолив масові марші протесту проти дій расистів в штаті Алабама.

Оскільки Мартін був високоосвіченою і ерудованою людиною, він бачив в расовый сегрегації найгострішу моральну і соціальну проблему в США. Мартіна кілька разів заарештовували за організацію сидячих страйків і за порушення законів, які він вважав дискримінаційними.

У січні 1957 року Кінг був обраний головою організації "Конференція керівництва християн півдня", створеної для боротьби за цивільні права афроамериканського населення.

Популярні новини зараз
Астролог побачив у травні "лихо" для України Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей Розписуватися буде не потрібно: коли повістка вважатиметься врученою Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

У 1960 році Кінг на запрошення Джавахарлала Неру відвідав Індію, де вивчав діяльність Махатми Ганді.

Кінг завжди закликав домагатися рівності мирними способами. Його промови дали енергію руху за громадянські права в суспільстві - почалися марші, економічні бойкоти, масові втечі до в'язниць.

Найвідоміша промова Мартіна Лютера була вимовлена ​​в 1963 році під час Маршу на Вашингтон за робочі місця і свободу "У мене є мрія", - мирної акції протесту, під час якої близько 200-300 тис. осіб пройшли маршем до меморіалу Лінкольна.

"Я мрію, що одного разу ця нація випрямиться і буде жити відповідно до істинних сенсыв її принципу:" Ми вважаємо самоочевидним, що всі люди створені рівними "- говорив він.

Замахи на борця за свободу Мартіна Лютера Кінга здійснювали неодноразово. Так, перший замах на вбивство стався у вересні 1958 року. У Гарлемі він провів презентацію своєї книги "Крок до свободи" і підписував екземпляри, коли до нього підійшла чорношкіра жінка і вдарила його ножем для розрізання паперу. Жінка, якій не вдалося стати вбивцею була негайно затримана, під час обшуку поліцейські знайшли в її сумці заряджений пістолет.

Кінчик ножа пройшов поруч з аортою. Протягом трьох годин лікарі оперували Кінга, будь незручне рух могло виявитися смертельним. Але операція пройшла успішно, і вже через десять днів Кінг дав свою першу після замаху прес-конференцію.

Там він зазначив, що не відчуває "ніякого зла по відношенню до місіс ізол Каррі, яка вдарила його ножем", і сподівається, "що люди нададуть їй допомогу, в якій вона, безсумнівно, потребує".

Жінка була направлена ​​в лікарню, де містилися небезпечні для суспільства душевнохворі.

У березні 1968 року Кінг побував у Мемфісі, штат Теннессі, де підтримав страйк негритянських сміттярів. Робочі оголосили страйк 11 лютого 1968 року в знак протесту проти нерівних зарплат і умов роботи. У той час місто сплачувало чорним робочим значно менше, ніж білим. До того ж, на відміну від своїх білих колег по роботі, чорні не отримували плату, якщо залишалися вдома через погану погоду, отже, чорним робочим доводилося працювати і під час злив і хуртовин.

28 березня Кінг очолив марш протесту, але той обернувся погромами і був розігнаний поліцією.

"Якби я знав, що станеться насильство, я б скасував цей марш", - журився Кінг.

Новий марш був запланований на квітень. 3 квітня Кінг знову відправився в Мемфіс. Літак злетів з запізненням. Перед зльотом пілот приніс вибачення пасажирам: "Ми просимо вибачення за затримку, але справа в тому, що з нами летить доктор Мартін Лютер Кінг. Тому нам довелося перевірити весь багаж. Ми перевіряли всі дуже ретельно, щоб бути впевненими, що з літаком нічого не трапиться. Всю ніч перед вильотом літак охоронявся ".

Увечері, виголошуючи проповідь в негритянської церкви в Мемфісі, Кінг згадав про це оголошення і вголос став роздумувати про життя і смерть:

"Ну ось, я добрався до Мемфіса. І тут кажуть, що мені погрожують, що наші хворі білі брати можуть зробити що-небудь зі мною. Ну що ж, я не знаю, що тепер може трапитися. Попереду у нас важкі дні .. . Як і всі, я хотів би прожити довге життя. У довгого життя свої переваги. Але зараз не це мене хвилює.

Мені хотілося б тільки виконати божу волю. Він дав мені піднятися на гору. І я глянув звідти і побачив землю. Може бути, я не потраплю туди з вами, але як народ ми досягнемо цієї землі. І ось я щасливий сьогодні ввечері. Ніщо мене не турбує. Я нікого не боюся ...".

Весь день 4 квітня Кінг провів у номері, займаючись справами. На вечерю його з помічниками запросив місцевий священик. Кінг вийшов з номера і затримався на сходах, чекаючи свого друга, преподобного Ральфа Абернетлі, який вирішив перед виходом змастити щоки лосьйоном.

На паркувальному майданчику перед готелем Кінг побачив музиканта Бена Бранча, який повинен був грати на вечері. "Бен, - крикнув йому Кінг, - на зборах зіграй" Господи, улюблений, візьми мене за руку ". Зіграй якнайкраще. Для мене".

А в наступну мить Кінг впав навзнак.

Випущена з гвинтівки куля пройшла через шию справа, пробивши шийні хребці і подрібнивши нижню щелепу. Через лічені хвилини він уже був на операційному столі, але врятувати Кінга лікарям не вдалося.

Загибель Кінга обернулася масовими заворушеннями. Більш ніж в ста містах натовпу чорношкірих громили і грабували магазини, били скло, перевертали машини, влаштовували підпали. Поліція була не в змозі впоратися з тисячами озлоблених людей, уряду довелося залучити до придушення бунтів військових. В одному тільки Вашингтоні були спалені понад тисячу будинків.

Через два місяці після вбивства Кінга в Лондоні був заарештований Джеймс Ерл Рей. Судді обіцяли пом'якшити йому вирок за щиросердне зізнання, і той зізнався у вбивстві, але відразу після того, як був засуджений до 99 років ув'язнення, заявив, що не вбивав Кінга. Сумнівів у тому, що вбивцею був Рей, додають і результати балістичної експертизи гвинтівки, з якої нібито був застрелений Кінг. Крім того, люди, які були з Кінгом на момент замаху, заявляли, що постріл був зроблений з іншого боку, ніж стверджувало слідство.

Проте, спроби Рея оскаржити вирок не увінчалися успіхом. Він помер 23 квітня 1998 року в меморіальному госпіталі Нешвілла в віці 70 років. Його смерть глибоко траур сім'ю Кінга.

Варто відзначити, Кінг був першим темношкірим американцем, кому був встановлений бюст в Великий ротонді Капітолія у Вашингтоні.

Третій понеділок січня відзначається в Америці як День Мартіна Лютера Кінга і вважається національним святом.

Як повідомляв портал "Знай.uа", можна вважати, що це було одним з найгучніших вбивством в історії США. Роберт Кеннеді був застрелений на кухні готелю, в якому читав промову перед виборцями.