Експеримент - один з основних методів дослідження в багатьох науках. Без практичної перевірки були б неможливі багато відкриттів і досягнення прогресу. Але деякі вчені заради науки іноді готові піти занадто багато на що. Зокрема, не зупиняються вони і перед експериментами на людях. І якщо іноді ці експерименти абсолютно нешкідливі, то бувають і дуже жорсткі, і навіть жорстокі. Про них сьогодні і поговоримо.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСтенфордський тюремний експеримент
У 1971 році психолог Філіп Зімбардо провів в стінах Стенфордського університету унікальний експеримент. Вісімнадцять студентів були розділені на дві групи і поміщені в підвал університету, перероблений під в'язницю. Перші були ув'язненими, а другі - охоронцями. Спочатку передбачалося, що вони проживуть так два тижні, але експеримент довелося завершити через шість днів. Частина ув'язнених опинилися на межі нервового зриву, а у деяких охоронців почали проявлятись садистські нахили.
Ув'язнені спочатку були поставлені в жорсткі умови, які зустрічаються далеко не у всіх в'язницях. Їм заборонялося носити спідню білизну і будь-який одяг, крім халатів з номерами. Називати один одного вони теж повинні були за номерами. На ногу кожному вішали ланцюг з замком. Охоронці загралися та з часом тільки «закручували гайки», роблячи життя ув'язнених нестерпним. Найприкріше, що страждали студенти-в'язні, мабуть, даремно. Велика частина колег Зімбардо розкритикували його експеримент не тільки з етичної, а й з наукової точки зору. Фактично, він не показав нічого нового, і ніяких конкретних результатів не дав.
Проект 4.1
Середина ХХ століття була часом активних випробувань ядерної зброї. Радянський Союз найчастіше організовував випробувальні полігони на півночі, а США - в океані, на островах. У цих місцях до сих пір багато небезпечних місць з підвищеним радіоактивним фоном. Іноді від цих випробувань страждали і люди. В СРСР такі факти були засекречені, а в Сполучених Штатах дещо попадало в пресу.
Наприклад, відомо, що в 1954 році жителі Маршаллових островів піддалися випадковому впливу радіоактивних опадів. Замість того, щоб евакуювати населення і надати йому медичну допомогу, влада вирішила поспостерігати до чого це призведе. До 1974 року лікарі стежили за ситуацією, відзначали критичне зростання онкологічних захворювань і дитячої смертності. У підсумку ці спостереження були визнані неетичними, а Департамент з енергетики приніс офіційні вибачення.
Проект «Аверсія»
Країни Африки відомі своїм високим рівнем гомофобії. Ще не так давно, влада, наприклад, Південно-Африканської республіки навіть проводила секретні дослідження в спробі «вилікувати» гомосексуалів.
У 1970-х полковник Обрі Левін, головний психіатр госпіталю в Фоотртреккенооті провів серію жахливих експериментів над солдатами, в спробі «викорінити» їх гомосексуальність. Солдат «лікували» електрошоком, накачували наркотиками і гормональними препаратами. До деяких застосовувалася і хімічна кастрація. Згодом проект був згорнутий, а полковник Левін втік до Канади, рятуючись від кримінального переслідування. В даний момент влада ПАР вважає ці експерименти ганебною сторінкою своєї історії.
Дослідження сифілісу в Таскігі
Ще один сумнозвісний медичний експеримент, який тривав цілих сорок років, з 1932 року по 1972. Метою експерименту було спостереження за хворими на сифіліс, ось тільки етична сторона цієї справи була більш, ніж спірна.
Біля чотирьох сотень афроамериканців з міста Таскігі, Алабама, нібито проходили процедуру лікування від якоїсь хвороби, хоча діагноз їм не говорили. Велика частина піддослідних хворіли на сифіліс і до експерименту, але кілька десятків заразили в процесі. Замість того, щоб давати ліки, їм водили плацебо, і спостерігали за розвитком хвороби.
В результаті пережило цей жахливий експеримент тільки 74 людини. Розслідування обставин справи тривало довго, і тільки в 1997 році президент Білл Клінтон офіційно вибачився за це неподобство. Дослідження в Таскігі досі змушує багатьох чорношкірих громадян США з недовірою ставитися до офіційної медицини.
Загін 731
Про нелюдські експерименти над людьми в нацистських і радянських таборах відомо чимало. А ось про звірства японської імператорської армії в Китаї згадують набагато рідше.
Загін 731 - це секретний підрозділ японської армії під командуванням Сіро Ісіі, яке проводило найрізноманітніші досліди над китайцями з 1932 року і до кінця Другої світової війни. Людей розкривали живцем, заморожували їм кінцівки або, навпаки, палили вогнем. Вводили в кров різноманітні віруси та бактерії, вивчали вплив на організм різних хвороб.
Незважаючи на абсолютно жахливий характер експериментів, японські кати, на відміну від нацистів, так і не постали перед судом. Сіро Ісіі отримав імунітет на особисте прохання генерала Дугласа Макартура, а натомість передав результати своїх досліджень. Багато інших «експериментаторів» прожили довге життя. Деякі навіть відкривали власні клініки і лікарні.