Піраміди в Єгипті, як відомо, це гробниці царів, будови настільки величні, тому що цар прирівнювався до бога.

Великі піраміди в Гізі були побудовані в XXVII-XXV століттях до нашої ери. Техніка будівництва пірамід складна, але є нові важливі деталі, які пояснюють, як спорудили таку складну конструкцію.

Існує мізерна кількість давньоєгипетських джерел про те, як проходило будівництво піраміди, навколо готової споруди ретельно прибирали всі сліди діяльності.

Набагато більше відомостей можна отримати від недобудованих пірамід, наприклад, в Саккарі: поруч з ними знаходять залишки допоміжних споруд, знаряддя праці, і там краще видно технічні проблеми будівництва.

Популярні новини зараз
Це було ще не спекотно: Україну накриє небезпечна температура Зупинили за порушення – можуть доставити до ТЦК: нові правила мобілізації Тарифи на воду різко підняли: скільки коштуватиме куб, ціни по областях "Це тупість...": українці лютують через слова зірки "Кріпосної", після удару по дитячій лікарні
Показати ще

Відомо, що в розломі піраміди, яке зроблене арабами, які шукали скарби, в Середні століття, видно, що кладка нерегулярна: камені різної величини, подекуди видніється розчин. В основі лежать великі блоки, а до вершини вони стають менше.

Сучасним людям зведення настільки величезних споруд в настільки далекій давнині здається дивом, здійсненим, можливо, неземною цивілізацією, але піраміди дуже гармонійно вписуються в культуру Стародавнього Єгипту.

Будівництвом пірамід займалися не раби, а основне населення країни - це було їхнім обов'язком на благо царя. На роботи люди призивалися в сезони, коли не потрібно було займатися сільськогосподарськими роботами.

Будівництвом займалися тільки висококваліфіковані фахівці: архітектори, виконроби. Найбільша кількість не настільки кваліфікованих людей було задіяно в каменоломнях і на доставці каменю. Всього на будівництві було 20-30 тисяч осіб.

Поруч з трьома пірамідами в Гізі археологи знайшли селище для будівельників - з 60-х років XX століття там ведуться розкопки. Знайдено також некрополь, де розташовуються гробниці архітекторів, виконробів.

Про те, скільки часу займала будівництво, говорити складно. Геродот, давньогрецький автор V століття до нашої ери, писав, що 20 років будували дорогу до піраміди, можливо, це пандус, і 10 років будували саму піраміду.

Але важливим є той факт, що Геродот не знав єгипетської мови, а тому міг неправильно зрозуміти те, що йому розповідали.

Більш достовірні відомості - це давньоєгипетські написи на кам'яних блоках, з яких будували піраміди. Але більшість таких написів приховано в товщі пірамід, адже це робочі позначки древніх виконробів. У недобудованих спорудах іноді знаходять ярлики, які фіксували назву будівельної бригади і дату, коли робота була закінчена.

У 2011 році на березі Червоного моря, Ваді-ель-Джарф, французькі археологи знайшли порт часів будівництва великих пірамід. З цієї гавані єгиптяни плавали на Синай в Ваді-Магхара і Серабіт-ель-Хадим, де добували мідну руду.

Папіруси з Ваді-ель-Джарф містять дуже важливі цікаві дані про будівництво піраміди Хеопса, але їх поки повністю не опублікували. Зокрема, знайдений робочий щоденник людини, яка керувала бригадою, яка займалася доставкою високоякісного вапняку з Тури для облицювання піраміди.

Сьогодні ми бачимо голі і ступінчасті піраміди, але спочатку споруди були ідеально гладкими, облицьованими білим вапняком з Тури. Його доставляли з іншого берега Нілу, від річки прокладали канали, щоб привезти камінь ближче до пірамід.

Облицювання з пірамід Гізи зняли в арабський період, її використовували для побудови середньовічних каїрських мечетей.

Піраміди будували з місцевого вапняку. У Гізі експедиція Марка Ленера показала, що каменоломні розташовувалися не далі за 300 метрів від будівництва.

Гіза була обрана як місце, де досить вапняку для будівництва. Для деяких робіт матеріали везли здалеку. Похоронна камера всередині піраміди Хеопса облицьована величезними гранітними плитами. Їх везли майже за тисячу кілометрів з півдня з Асуана, де були гранітні каменоломні. У Асуані деталі проходили грубу обробку, їх маркували, а вже на місці гранітні плити шліфували долеритових знаряддями праці.

Було встановлено, що піраміда Хеопса дійсно йому належала. Над похоронною камерою царя є невисокі приміщення, які призначалися для того, щоб верхівка піраміди не тиснула на похоронну камеру, так звані "розвантажувальні камери".

На стелі одного з цих приміщень фарбою було виведено ієрогліфи - "Горизонт Хуфу", назва піраміди, їх ми знаємо і за іншими джерелами, зокрема тепер і з папірусів Ваді-ель-Джарфа. Відзначимо, Хеопсом царя називає Геродот, а єгиптяни називали його Хуфу.

Нагадаємо, чеські археологи опублікували в мережі інформацію про неймовірну знахідку. На території некрополя Стародавнього Царства в Абу-Сіре в поховальному комплексі Неферефры, розташованого на південний захід від міста Каїра, вони виявили останки невідомої цариці.

Як повідомляв портал "Знай.uа", пропонуємо вам дізнатися, якими були красуні в ті чи інші часи у представників численних національностей.

Також "Знай.uа" писав, що в Єгипті, під храмом бога смерті Анубіса в Саккарі, археологи виявили мумії близько восьми мільйонів цуценят і дорослих собак, а також шакалів, лисиць, соколов, кішок та мангустів. Британські дослідники припускають, що давньоєгипетські катакомби були побудовані близько 2500 років тому - в IV столітті до н. е.