22 червня виповнюється 120 років з дня народження видатного німецького письменника Еріха Марії Ремарка.
До ювілею легендарного письменника ми зібрали маловідомі факти з життя автора.

Еріха Марію Ремарка знають, як письменника "втраченого покоління". Він став одним з тих, хто першим описав жахи війни, шокувавши тодішню публіку. Але доля письменника склалася таким чином, що варто було написати роман за його біографією.

Майбутній письменник народився 22 червня 1898, в сім'ї книжкового палітурника, тому з раннього дитинства у нього був доступ до будь-яких творів.

Популярні новини зараз
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Коли хлопчик підріс, він став мріяти про кар'єру вчителя, але 1916 вніс свої корективи: Ремарк став солдатом.

Ремарк відмовився приймати Залізний хрест, він був переконаним пацифістом, але німецькі закони того часу це зовсім не хвилювало. Так що в листопаді 1916 року майбутнього письменника закликають в армію і відправляють воювати на Західний фронт. Служити на передовій Ремаркові довелося, правда, недовго. У липні 1917 року Еріх Марія отримав відразу п'ять поранень, одне з яких довелося в руку. Саме поранення правої руки найбільше шокувало Ремарка. У той час він мріяв про музичну кар'єру і подавав, в цьому плані, великі надії. Провівши більше року в госпіталях, Ремарк був переведений в запасний піхотний батальйон. Приблизно в цей же час Рада робочих і солдатів вирішує нагородити його Залізним хрестом I ступеня. Ремарк ввічливо відмовився.

У 1918-му письменник дізнався про смерть матері і в пам'ять про неї змінив своє друге ім'я Пауль на Марія.

Маючи прекрасну освіту, чарівність і безліч талантів, Ремарк в складні 1920-ті роки змушений був змінити безліч найрізноманітніших професій, які ну ніяк не в'яжуться з його нинішнім образом. Так, наприклад, у свій час Ремарк волочився по вулицях і продавав відрізи тканин. Потім перейшов в компанію, яка займалася виготовленням могильних пам'ятників. По неділях грав на органі в церкві при клініці для душевнохворих. А ще складав тексти до еротичних коміксів, вів рубрику в газеті, де ділився рецептами алкогольних коктейлів, був редактором. Встиг і вчителем побувати, як колись мріяв. Коли йому все набридало, він просто збирав свої пожитки і йшов жити в циганський табір.

Пізніше його літературні герої отримають характери реальних людей, з якими письменнику довелося зіткнутися. Перша дружина Ремарка Ільза Ютта Замбона стала прототипом Пат - коханої головного героя з роману "Три товариші".

Реальні відносини Еріха Марії і його дружини були непростими. Після чотирьох років шлюбу було розлучення, потім знову одруження (тільки так Ільза могла виїхати з Німеччини), і знову розлучення.

Роман "На Західному фронті без змін" приніс Ремаркові всесвітнє визнання. Автор написав його буквально на одному диханні - всього за 6 тижнів.

Книга мала приголомшливий успіх. За перший рік було продано більше 1,5 млн примірників. Природно, Ремарк вмить став справжнісіньким мільйонером.

Тільки в Німеччині за один рік (1929) книга розійшлася 1,5-мільйонним тиражем. У романі описувалися всі жахи і жорстокість війни очима 20-річного солдата.

Зрозуміло, у нього з'явилися впливові вороги і заздрісники. Письменника звинувачували в тому, що ідею свого твору він безсовісним чином вкрав у загиблого товариша. Говорили навіть, що вкрав він не тільки ідею, а й сам текст. Але це все було дрібницею в порівнянні з тим, яке цькування влаштувало йому нацистське керівництво. Кампанію, спрямовану на знищення Ремарка як письменника, як особистість і просто порядної людини, очолив особисто Геббельс. Письменника оголосили зрадником батьківщини, а його книги полетіли в нацистське багаття.

У 1933 році прийшли до влади нацисти і вирішили, що у представника німецької раси не може бути занепадницькі настрої, вони оголосили Ремарка "зрадником батьківщини", позбавили німецького громадянства і влаштували показове спалення його книги.

У 1933 році нацисти спалили всі твори Еріха Марії Ремарка, заборонивши читати його книги, посилаючись, нібито, на те, що він має єврейське походження і його справжнє прізвище - Крамер ( "Ремарк", написане навпаки). А автор всього лише змінив написання свого прізвища на французький манер (Remarque). Гоніння змусили Еріха емігрувати в США, де він в 1947 році отримав громадянство.

За це нацисти відігралися на його сестрі. У 1943 році Ельвіру Шольц затримали за антигітлерівські висловлювання. На суді пожартували: "Ваш брат, на жаль, пішов від нас, але вам не піти". Сестру Ремарка стратили на гільйотині.

У 1932 році Ремарк, будучи на той час мільйонером, назавжди покинув Німеччину і оселився в Швейцарії. Варто відзначити, будучи в Швейцарії, Еріх Марія Ремарк познайомився з Марлен Дітріх. Про їхній бурхливий роман піде мова далі в статті. Тим часом, там в Швейцарії він купив собі розкішний будинок, який називав своїм особистим палацом, і став вести розмірене життя багатої і знаменитої людини. Не знаючи, на що витратити гроші, Ремарк придумав собі хобі: колекціонувати різний антикваріат і скуповувати все, що представляє собою художню та культурну цінність. Він купував картини Ренуара, Ван Гога, Дега. Скуповував перські килими, старовинні дзеркала, давньокитайські бронзові фігури. Загалом, купував все, що тільки було можна. Однак незабаром це хобі йому набридло, і Ремарк вирішив податися в Америку. Вже там завжди знайдеться, куди витратити чесно зароблені гонорари.

В Америку Ремарк, за великим рахунком, відправився до актриси Марлен Дітріх. Між двома знаменитостями закрутився пристрасний роман. Дітріх душі не чула в письменнику, називала його найкрасивішим і пристрасним чоловіком з тих, кого вона зустрічала. Ремарк, в свою чергу, обожнював Марлен. Вона була для нього ідеалом жіночої краси. Але не все в їх відносинах було так гладко.

Це був пристрасний, але, в той же час хворобливий роман. Вітряна красуня, то віддаляла, то наближала письменника до себе. У 1939 році вони разом їдуть в Голлівуд. Роман Дітріх і Ремарка то згасав, то спалахував з новою силою. Так минуло шість років.

Нарешті письменник наважився зробити актрисі пропозицію. У відповідь на це Дітріх, потупивши очі, зізналася своєму нареченому, що недавно зробила аборт, дитина була від одного відомого голлівудського актора. У цей момент Ремарк зрозумів, що з цією жінкою йому навряд чи вдасться створити міцний шлюб. І запропонував Марлен залишитися просто друзями. Дивно, але вони дійсно дружили і регулярно листувалися до самої смерті письменника.

Хоча після розставання з актрисою Ремарк переніс важку депресію, від якої його вилікували відносини з іншою відомою актрисою: Полетт Годдар. Ремарк називав її порятунком. Варто відзначити, попереднім її чоловіком був Чарлі Чаплін.

В Америці Еріх Марія Ремарк продовжує писати нові твори, кіностудії екранізують п'ять його романів Як не дивно, але три головні жінки в його житті були одного типу: великі очі, точені фігури, проникливий погляд.

1 967 німецький посол в Швейцарії урочисто вручив Ремаркові орден ФРН. Але вся іронія в тому, що після присвоєння нагороди, німецьке громадянство письменнику так і не повернули.

Еріх Марія Ремарк помер 25 вересня 1970 віці 72 років. Марлен Дітріх прислала квіти на похорон письменника, але Полетт Годар не прийняла їх, пам'ятаючи про те, яким болісним був роман Ремарка з Марлен Дітріх.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 21 червня, попрощалися з відомим українським поетом-шістдесятником, прозаїком і сценаристом Іваном Драчем. Церемонію відспівування проводив патріарх Філарет.