Як говорив відомий хитрун і інтриган Чезаре Борджіа: «Безсмертний тільки один божественний напій, ім'я якому отрута.» Чезаре знав толк в отруєннях. Кажуть, його улюбленим коктейлем, який звів в могилу чимало кардиналів і аристократів, була Кантарелла - суміш солей міді, фосфору і миш'яку. Іронія долі, сам Борджіа теж мало не помер, покуштувавши отруєного яблучка. Але дивом вижив, як ніби якісь темні потойбічні сили не дали його в обиду.

Люди труїли один одного майже всю історію людства. Змінювалися лише отрути. Про всесвітньої історії отруєнь сьогодні і поговоримо.

Кубок Сократа

Давньогрецький філософ Сократ, як відомо, випив кубок отрути за вироком афінського суду. Обставини його смерті описані відразу в декількох джерелах, і всі ці джерела вказують на те, що отрута, який плеснули в кубок мислителю - це цикута, досить поширена тоді в Греції отрута.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Відомо, що спорожнивши кубок, Сократ почав ходити по тюремній камері взад і вперед. Коли у нього почало віднімати ноги, він приліг. Поступово його тіло холоділо і німіли від ніг до живота. А коли оніміння дійшло до серця, великий філософ помер.

Сучасні токсикологи стверджують, що якщо в кубку і правда була цикута, то симптоми були б зовсім інші. Цікутотоксін викликає сильні судоми, про які свідки смерті Сократа не згадують зовсім. Чим же його отруїли?

Найімовірніший варіант - болиголов плямистий. Це зараз ботаніки розділяють цикуту і болиголов, вважаючи їх самостійними видами рослин сімейства зонтичних. Стародавній греки такого поділу не знали, тому могли і переплутати. У болиголова інше діюча речовина - кониин. Саме він викликає м'язовий параліч, втрачу чутливості і інші симптоми, які очевидці спостерігали у Сократа.

Смерть Олександра

Скажемо чесно, нам достеменно невідомо, від чого помер великий полководець Олександр Македонський. Молодий і повний сил 33-річний чоловік раптово помер і, само собою, одна з найбільш ймовірних причин - отруєння. Давайте розбиратися.

Почнемо з симптомів. Відомо, що Олександра раптово почала бити сильна дрож і він прийшов в стан крайнього збудження. Потім почалися різі в шлунку. Не в силах стояти на ногах, полководець впав, його перенесли на ліжко. Якийсь час його мучила сильна спрага, він марив, ближче до ночі почалися галюцинації. Незабаром він помер.

З усіх можливих отрут, на думку відразу приходить стрихнін. Саме він викликає такі симптоми. У Європі тоді про таке отруті не знали, він був відомий тільки в Індії. Але ж саме там Олександр і побував за два роки до смерті. Хтось із його свити, війська або рідних міг привезти отрута з цього походу. Так у нас з'являється головний підозрювані - дружина полководця, Роксана. Є відомості, що під час перебування в Індії вона дуже цікавилася місцевою культурою. І навіть побувала в Священному гаю, де індійські жерці вирощують рослини, з яких отримують мікродози стрихніну для своїх ритуалів.

Чому Роксана вирішила отруїти чоловіка? На жаль, на це питання відповіді немає. Явних мотивів у неї не було, але чужа душа - темний ліс.

Убивча краса

Існує версія, що саме від навмисного отруєння померли мати Івана IV Грозного, Олена Глинська, і його друга дружина Марія Темрюковна. Щодо дружини і сам цар не сумнівався, що вона «злокозньством отруєна бисть», і вініл в цьому бояр.

Жінок тоді на Русі було взагалі отруїти не складно. Справа в тому, що в косметиці того часу використовувалося чимало небезпечних речовин, в тому числі і ртуть. Це вже ставало причиною слабкого здоров'я багатьох аристократок. Звичайно, певні знання про допустимі дозах вже були, але підмішати в пудру або крем трохи більше ртуті, викликавши отруєння, було нескладно.

Дослідження волосся Глинської і Темрюковни підтверджують цю версію, адже в них було виявлено не просто підвищений вміст ртуті, звичайне для знатних дам того часу, а просто критичний. Не виключено, що так бояри намагалися послабити Івана Грозного, який зосередив у своїх руках майже абсолютну владу.

Укол парасолькою

Режисер і автор сценарію фільму «Укол парасолькою» Жерар Урі, описуючи таке страшне зброю спецслужб, як отруєний парасольку, нічого не вигадав. За два роки до виходу фільму, в 1978 році, саме так був убитий болгарський журналіст Георгій Марков, відомий своїм протистоянням з КДБ.

Правда, підісланий агент не колов його отруєною голкою, такі парасолі-вбивці працювали інакше. Маркову безшумно вистрілили в стегно маленьким отруєним кулькою. Так, з парасольки. Увечері того ж дня у журналіста почалося розлад шлунка і страшні болі. Лікарі намагалися його врятувати, але через три дні він помер.

При розтині був виявлений і той самий кульку, приправлений 450 мг токсичного рицину. Очевидно, що в КДБ не збиралися давати Маркову шанс, адже це, прямо скажемо, кінська доза. А на цей парасольку можна подивитися і зараз, у Вашингтоні в «Міжнародному музеї шпигунства».

Нове століття - нові отрути

Прогрес - це завжди палиця з двома кінцями. З одного боку, сучасні медицина та токсикологія навчилися боротися з багатьма отрутами. Від деяких отрут, які вважалися смертельними зараз є сироватки, так що на перших етапах отруєння людини можна врятувати.

А з іншого боку, з'явилися і нові речовини, порятунку від яких поки що немає. У XXIвека людей вже не труять болиголовом, на сменутрадіціонним отрут прийшли радіоактивні речовини.

Одним з найпопулярніших речовин є полоній-210, яким отруїли, наприклад, колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка за наказом Кремля в 2006 році. Однією маленької піщинки полонію достатньо, щоб не залишити жертві шансів на виживання. Ця речовина в максимально короткі терміни руйнує кістки, травну систему і інші органи.

Полоній досить непросто виявити при розтині, хоча хороший фахівець з цим впорається. Втім, якщо в справі замішані спецслужби і Кремль, то бути хорошим фахівцем небезпечно. У 2016 році в своєму будинку було знайдено мертвим Метью Панчер, який і виявив радіоактивну речовину в тілі Литвиненка. Правда, на панчер дорогоцінний отрута витрачати не стали, його просто зарізали.