Ми звикли вважати європейські нації сформованими, а кордони держав - непорушними. Тому події навколо референдуму в Каталонії українці часто сприймають трохи здивовано. Навіщо їм відділятися? Хіба вони не іспанці? Спробуємо розібратися, хто такі іспанці взагалі, і чому Каталонія так давно та пристрасно мріє про незалежність.

Під владою Риму і мусульман

Першими відомими нам жителями каталонських земель були ібери. Про це плем'я нам відомо не так вже й багато, немає даних навіть про їхнє походження. Точно можна сказати лише те, що довгі століття населення південного і східного узбереж сучасної Іспанії постійно відчувало на собі вплив інших культур.

Спочатку це були кельти, з якими іберійці змішалися до повного невпізнання. Одночасно з цим на півострові почали з'являтися грецькі колонії, які вели з місцевими активну торгівлю.

Популярні новини зараз
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ По 3600 грн на руки три місяці поспіль: кільком категоріям українців виплатять допомогу В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Починаючи з 269 г до н. е. родючі землі іберів стали черговим каменем спотикання у відносинах між Римом і Карфагеном. Першим свою владу в регіоні поширив Карфаген, але після трьох програних ним Пунічних воєн на півострів прийшли римляни. А Рим, як відомо, приходив всерйоз і надовго.

Сучасна Каталонія вважалася у римлян чимось на зразок «житниці» їхньої величезної імперії. Тут процвітало сільське господарство, сюди багаті громадяни їздили відпочивати і поправляти здоров'я. Втім, саме в Іспанію багатьох негідних імператору або Сенату діячів відправляли на заслання. Хоча назвати це засланням язик не повертається, все-таки не Сибір.

Майже 6 століть Каталонія перебувала під владою Риму. Після того, як імперія розпалася, на Піренейський півострів спочатку вторглися вестготи, а потім з півдня свою експансію почав Дамаський халіфат. Розгромивши вестготів, араби і бербери зайняли майже всі іспанські землі та зіткнулися з могутнім королівством франків.

У 732 році в битві при Пуатьє майордом Карл Мартелл розбив військо халіфату Омейядів і почалася активна Реконкіста - витіснення мусульман з півострова. Звільняючи іспанські землі, франки, звичайно, тут же приєднували їх до свого королівства. У 801 році на карті з'являється підконтрольне Парижу Барселонське графство, яке і можна назвати прообразом сучасної Каталонії.

Перша незалежність

Звичайно, каталонці були вдячні франкам за звільнення від халіфату, але поступово і франкське панування починало приносити дискомфорт. Як і римляни до них, франки використовували Каталонію як сировинну базу. І ось, через майже два століття після вигнання мусульман, з'явилася лазівка, яка дозволила заговорити про незалежність Барселонського графства.

У 987 році перервалася королівська династія Каролінгів, а на трон Західно-Франкського королівства сів Гуго Капет, перший король з династії Капетингів. Граф Барселони Боррель II відмовився присягати новому королю, і в 988 році землі сучасної Каталонії стали де-факто незалежними.

Саме слово «Каталонія» вперше з'являється документах ще сто років потому. Граф Рамон Беренгер III, серед інших титулів, іменувався catalanicus heroes, rector catalanicus і dux catalanensis, тобто правитель каталонців.

Цікаво, що в якийсь момент Каталонія стала чи не найбільш могутнім королівством регіону. У 1137 році барселонський граф Рамон Беренгер IV одружився на Петронілі Арагонській, і цим об'єднав Каталонію та Арагон. При цьому юридично в цей момент Барселонська графська династія переривається, сам Рамон відтепер титулується королем Арагонським, як і його королівство.

Але, фактично, саме каталонський аристократ стає на чолі наймогутнішого в той момент іспанського королівства, яке розширює свої володіння на Сардинію, Корсику, Сицилію і навіть південь Італії.

Єдина Іспанія

Одним з аргументів, які часто згадують каталонці, наполягаючи на своїй незалежності є дуже цікавий факт. Каталонія з'явилася на карті набагато раніше, ніж Іспанія як така.

Якщо Каталонія веде свою фактичну історію з 988 року, то єдина Іспанія з'являється на карті тільки після 1469 року, коли король Арагона Фердинанд одружився на Ізабеллі Кастильській, тим самим об'єднавши два основних королівства півострова. 1516 року Королівство Іспанія навіть починається з'являтися в офіційних документах, але Кастилія і Арагон (до складу якого в входила і Каталонія) продовжують залишатися автономними державам.

За іронією долі, незважаючи на те, що король Фердинанд був в тому числі і графом Барселони, економічний і культурний центр нового королівства змістився з Каталонії до Валенсії, що спричинило собою занепад каталонської культури.

Війна женців

У каталонців існують старі традиції повстань і різноманітної народної боротьби. Автономія та економічні привілеї, які вони мали і при франках, і за єдиної Іспанії, забезпечувалися небезпекою загальнокаталонського повстання. З цим зіткнувся ще той самий Фердинанд II, який вирішив «помацати» автономний каталонський бюджет, проте отримав гідну відсіч.

У 1640 році іспанський король Філіп IV зробив чергову спробу відібрати в Каталонії автономію та насадити там кастильські закони і традиції. Каталонці збунтувалися, закликали на допомогу короля Франції Людовіка XII і близько десяти років відбивали всі спроби кастильцев захопити їх землі.

До 1651 року всі залишилися при своїх. Французи відмовлялися від домагань на іспанські землі, отримавши в якості відступних графство Руссільон (заразе імнується Північною Каталонією та входить до складу Франції), каталонцям зберігали їх права і свободи, а іспанська корона зберігала владу над Каталонією. Власне, гімн сучасної Каталонії Els Segadors ( «Женці») і оповідає про ці події.

Цікаво, що в той же час аналогічні процеси відбувалися в Португалії, яка на той момент теж була частиною іспанських володінь. Ось тільки португальці боролися за незалежність трохи краще і вже до 1668 року офіційний Мадрид визнав їх право відокремитись.

Від Наполеона до Франко

Під час Наполеонівських воєн Каталонія, разом з іншими іспанськими землями, брала участь в боротьбі проти французьких завойовників. Причому опір каталонців було запеклим, ту ж Жірону генерали Наполеона брали в облогу тричі, перш ніж захопити.

Але і після поразки Франції в 1814 році спокійно в цих землях не стало. Поки на іспанському троні сидів Фердинанд VII, в Каталонії спалахували селянські повстання. Після смерті Фердинанда в Іспанії спалахнула громадянська війна між прихильниками Інфанта Карлоса та Ізабелли II. Каталонія підтримала Карлоса, адже той хоч і був прихильником абсолютної монархії, але обіцяв повернути регіону привілеї. Після перемоги Ізабелли каталонці ще раз намагалися повстати в 1871 році, але знову невдало.

Тільки в 1931 році, коли іспанська монархія була скасована, новий республіканський уряд повернув Каталонії автономію. Але через п'ять років на виборах перемогли ліві сили, а консерватори об'єдналися навколо генерала Франсиско Франко. Почалася громадянська війна.

Каталонія виявилася центром протистояння генералу Франко. Починаючи з кінця XIX століття, там традиційно були сильні ліві настрої, та й сам генерал не приховував, що заперечує право каталонців на національну і культурну самобутність.

Після поразки республіканців і початку повноцінної диктатури Франко каталонська мова і культура опинилися під жорстким забороною. Кастільські націоналісти проводили політику «єдиного народу», заперечуючи наявність окремих націй, таких як каталонці або баски. При Франко і перші, і другі піддавалися репресіям, багато хто опинився в тюрмах, був розстріляний або пропав без вісті.

А що зараз?

Після смерті Франсиско Франко і переході до демократичної форми правління (при живому монарху, звичайно) Каталонія отримала назад автономію і право розмовляти своєю мовою. У якийсь момент цього здавалося достатньо для того, щоб Барселона і Мадрид могли співпрацювати в рамках єдиної держави. Але насправді конфлікт нікуди не подівся, просто на якийсь час «заморозився».

Серед каталонців залишається чимало прихильників повної незалежності, про яку їхні предки мріяли впродовж уже майже тисячі років. Точно так же, як і серед кастильцев популярна думка, що ніяких каталонців в принципі не існує і вони все «один народ».

Українці, яких теж не перше століття годують московськими казками про «один народ», на своєму власному прикладі знають, що простих виходів з таких національних конфліктів не буває. Залишається сподіватися, що в Іспанії все закінчиться настільки мирно, наскільки це можливо.