Від тютюнопаління в світі щороку помирає 5,4 млн людей. Кожна десята смерть на Землі так чи інакше пов'язана з цією шкідливою, але вкрай поширеною звичкою. Україна в цьому плані, на жаль, як то кажуть, попереду планети всієї. У нас щодня палить майже половина чоловіків та 9% жінок.

Свій переможний похід по континентах та країнах тютюн почав в перших числах жовтня 1492 року, коли Христофор Колумб причалив до берегів одного з островів Карибського басейну. Як і чому звичка місцевих індіанців стала всесвітнім «надбанням»? Спробуємо розібратися.

Колумб не винен

Незважаючи на поширену думку, що сам Христофор Колумб швидко перейняв у аборигенів Америки шкідливу звичку, став завзятим курцем і «навчив весь світ палити тютюн», його провини в цьому немає. Так, він зазначив у своєму щоденнику дивну звичку індіанців скручуватися листя, підпалювати і вдихати дим, але сам не пристрастився. З усієї його команди «підсіли» лише двоє: Луїс де Торрес та Родріго де Херес.

Популярні новини зараз
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році: чи очікувати українцям на підвищення виплат Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця "Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Сам Колумб не надто сильно зацікавився дивною рослиною, тому з собою назад в Європу взяв тільки трохи листя тютюну, просто показати співгромадянам, що ось таке ось буває. Родріго де Херес, який на той час вже став залежним від нікотину, взяв тютюн для особистого користування. І в Іспанії потрапив за грати.

Перший курець Європи вирішив публічно продемонструвати нову звичку, чим неабияк перелякав глибоко віруючих іспанців. Дим з його рота і носа вони прийняли за демонстрацію одержимості бісами та зв'язку з нечистою силою. І просидів нещасний Родріго в казематах цілих 7 років.

Тютюнові ченці

Першим популяризатором тютюну став чернець Фрой Роман Пано, який в 1496 році відправився з Колумбом в другу експедицію. Саме він і привіз насіння рослини, щоб вирощувати і поширювати в Іспанії та Португалії. Але за межі цих двох країн звичка вживати тютюн не виходила ще майже півстоліття.

До речі, пам'ятаючи про долю Родріго де Хереса, іспанські аристократи вважали за краще не курити тютюн, а нюхати. Вважалося, що в такому вигляді він допомагає від мігрені та інших недугів. З тієї ж саме причини в 1555 році поширенням тютюну в Європі зайнявся монах-францисканець Андре Теве, особистий духівник королеви Франції Катерини Медичі.

Разом з дипломатом Жаном Вільманом Ніко вони привезли насіння тютюну з Америки, ростили його, сушили, терли на порох і давали Катерині та її синові Карлу, як ліки від головного болю. І, що характерно, тютюн дійсно допомагав. Про негативні наслідки вживання тоді ніколи не знав, вважалося, що «нікотинова трава» - унікальний засіб від будь-яких болей, застуд і нежиті.

Дійсно, якщо ви спробуєте нюхальний тютюн, то нежить у вас пройде. Десь на добу. А потім повернеться рази в два сильніше, так як слизова оболонка буде роздратована. Але про такі тонкощі у Франції XVI століття, звичайно, не знали.

Прибутковий бізнес

Поступово тютюн проник в Англію, Італію, Німеччину та інші європейські країни. Швидко стало зрозуміло, що він викликає залежність. Але, замість того, щоб заборонити своїм підданим курити і нюхати заморське зілля, монархи Європи вирішили на цій залежності заробити.

В Іспанії в 1636 році з'являється перша тютюнова компанія "Tabacalera". Що характерно, державна. Поступово підтяглися і приватники, ринок тютюнових виробів почав стрімко зростати.

У той же час з'явилися перший противники цієї звички. Папа Урбан VIII в 1624 році забороняє курити всім католицьким священикам, тому що багато хто з них почала бавитися тютюнцем прямо на проповідях у стінах церков.

В Англії тютюн був став вкрай популярний завдяки мореплавцю серу Уолтеру Рейлі та королеві Єлизаветі I, які самі були не проти викурити по сигарі. Рейлі заробив на торгівлі тютюну цілий статок, але в 1603 році Єлизавету на троні змінив король Яків I, який був противником куріння і навіть написав перший трактат про згубність цієї звички «Протест тютюну». У 1618 році сера Рейлі стратили за звинуваченням у державній зраді. Кажуть, що неприязнь Якова до нього була продиктована і участю Рейлі в «підсаджуванні» британців на тютюнопаління.

Тютюн-переможець

Але всі ці заходи в різних країнах не допомогли. Шкідлива звичка ставала дедалі популярнішою, проникаючи в нові країни. У Туреччині, наприклад, з тютюном якийсь час намагалися боротися в XVII столітті, але швидко здалися. Коран забороняє мусульманам вживати алкоголь, тому традиційними «наркотиками» для турків з пір стають кава і кальян.

Саме з Туреччини, по одній з версій, тютюн потрапляє на територію України, де швидко стає популярним серед запорізьких козаків. Про це ми вже писали більш детально.

До Росії тютюновий дим залетів через прорубані Петром I «вікно в Європу». Після поїздки в Голландію, цар не тільки пристрастився до куріння сам, але і, фактично, зобов'язав почати курити більшу частину своїх придворних.

З тих пір істотно нічого не змінилося. На даний момент на Землі курять майже півтора мільярда людей. Повальне куріння стало величезною проблемою не тільки в Європі, але і Азії, особливо в Китаї.

Цікаво, що показники по Південній Америці якраз дуже невеликі. Кажуть, що у індіанців та їх нащадків, які курили тютюн довгі століття, не розвивається такої стійкої залежності. Індіанські шамани досі можуть курити тютюн раз на рік в ритуальних цілях, а потім утримуватися від нього до наступного ритуалу.

Ми, на жаль, не індіанські шамани, звикаємо до тютюну швидко, а відмовляємося від нього довго і часто невдало. І Колумб тут абсолютно ні при чому.