Війна, як відомо, ніколи не змінюється. Проте кардинально змінює навколишній світ. А люди, тим часом, винаходять все більш нові і витончені способи вбивства один одного. Іноді ці способи виявляються достатньо революційними, щоб стати смертельною зброєю свого часу. Про зброю, котра змінила у свій час війну та світ, сьогодні і поговоримо.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяКолісниця
Бойова техніка часів до нашої ери. Вважається, що вперше колісниці з'явилися на полях битв завдяки племені гекосів, які частенько воювали з фараонами Єгипту. Єгиптяни вміли не тільки винаходити своє, але вчитися чужому, так що в якийсь момент перейняли техніку і тактику гекосів. Колісниця стала воістину грізною зброєю в їх руках.
У 1468 році до н.е. фараон Тутмос III за допомогою бойових колісниць з лучниками вщент розбив об'єднане військо ханаанских князів Сирії та Палестини у пагорба Мегіддо. А в 1299 році до н.е. відбулася найбільша, з відомих нам, коліснична битва при Кадеші, де в сумі у єгиптян, хеттів і сирійців було до семи тисяч бойових машин.
Але поступово колісниця втрачала своє значення. Вже до кінця другого тисячоліття до нашої ери люди освоїли верхову їзду. Вершник, звичайно, був слабшим за запряжену колісницю, але дешевшим і мобільнішим. Крім того, він краще контролював коня.
Кінець епохи бойових колісниць поклав Олександр Македонський, який розробив свою тактику війни проти них. При наближенні колісниць македоняни починали шуміти, стукати зброєю по щитах і голосно кричати. Наїзник міг би заспокоїти коня під собою, а от коні, запряжені в колісниці, лякалися і часто розгорталися назад. А якщо це були серпоносні колісниці, до коліс яких кріпилися гострі ножі, то вони ще й завдавали шкоди своїй же армії.
Вже до моменту піднесення Риму колісниця залишилася виключно церемоніальним та спортивним інвентарем.
Артилерія
Як казав чеський письменник Карел Чапек: «Законний уряд - той, у якого перевага в артилерії». Піонерами в області порохової артилерії прийнято вважати китайців. У 1232 році під час завоювання Китаю монгольськими ордами династія Цзінь, що тримала оборону, вперше масово застосувала порохові гармати проти окупантів. Китай-то монголи в результаті завоювали, але гармати попсували їм стільки крові і вбили стількох воїнів, що сторони в якийсь момент мало не уклали перемир'я. Ядра не зупинили могутнього Чингисхана, але змусили його глибоко замислитись.
З тих пір роль артилерії у війнах по всьому світу тільки підвищувалась. В Європу гармати потрапили через Іспанію, де їх широко використовували маври і араби. Саме європейці почали застосовувати гармати як ультимативну військову зброю для повного знищення супротивника.
Фактично, потужна артилерія звела нанівець необхідність будувати неприступні замки та потужні фортеці. Адже їх все одно можна зрівняти з землею. А ручні гармати і аркебузи зробили безглуздими важкі обладунки. Так закінчилася романтична епоха лицарів і замків.
До речі, однією з найпотужніших і численних артилерії світу зараз вважається саме китайська. Ось що значить традиції.
Автоматична зброя
Вогнепальна зброя змінило обличчя війни не тільки самим фактом своєї появи. До винаходу перших кулеметів війська європейських і не тільки держав виходили на війну як на парад, красиві, в яскравій формі, рівними рядами.
Винахід нарізних рушниць, які били далеко і точно, вже змусило почати хвилюватись. А з появою автоматичної зброї правила війни змінилися кардинально. Тепер піхоті рідко вдавалося встати в повний зріст. Доводилося зариватися в окопи, які під час Першої світової розповзлися по всій Європі.
А ще виявилося, що яскравий одяг - відмінна мішень для пристрілювання кулемета. Тому на початку ХХ століття багато держав стали в терміновому порядку міняти форму своїх військових. Так поступово з'явився звичний нам камуфляж, який допомагає бійцю злитися з місцевістю.
Без окопів, систем траншей та бліндажів сучасна війна неможлива. І справа не тільки у вищезгаданій артилерії, а й в тому, що проста стрілецька зброя стало набагато точніше, скорострільніше і смертоносніше.
Ядерна бомба
Абсолютно унікальний винахід у сфері озброєнь. Після проведення перших випробувань атомних бомб, в тому числі і на живих мішенях, як це було в Хіросімі і Нагасакі, людству стало ясно, що нарешті ми винайшли зброю, яка може стерти з лиця землі всю цивілізацію.
А це, в свою чергу, говорить про те, що перспектива чергової світової глобальної війни стала туманною, адже вмирати не хочеться нікому. І вже тим більше помирати знаючи, що після тебе вже нічого не залишиться. Тому за другу половину ХХ століття війна, звичайно, нікуди не поділася, але обросла новими особливостями.
Тепер великі держави вирішують свої конфлікти чужими руками, як це було в Кореї та В'єтнамі. У хід пішла горезвісна «гібридна війна». Росія теж не даремно заперечує свою пряму причетність до подій на Донбасі, адже можна спробувати замаскувати все під «громадянський конфлікт».
У моду ввійшла війна «з чистими руками», коли ті, хто її почав, до останнього будуть заперечувати свою роль в кожній великій бійні. І, поки загроза запуску ядерних ракет висить над світом, так буде тривати і надалі.