Київ - столиця України. Це твердження так само вірне, як «двічі два чотири» або «вода мокра». Київ був першою столицею наших земель і, на перший погляд, єдиною. Але і деякі інші міста встигли побути центрами в різні епохи. Про них сьогодні і поговоримо.

Три столиці ЗУНР

Львів, Тернопіль та Івано-Франківськ. Першим був, звичайно ж, Львів. 3 листопада 1918 року саме у Львові була проголошена незалежність Західноукраїнської Народної Республіки. Але за два дні до цього польські війська почали наступ і вже через три тижні захопили місто. Столицю довелося перенести до Тернополя.

Почалася довга і виснажлива позиційна війна, фронт поступово зміщувався на схід. У січні 1919 року Галицька армія була змушена залишити Тернопіль і перенести столицю в Івано-Франківськ (тоді - Станіслав).

Популярні новини зараз
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше Ціни рекордні, але буде дорожче: нерадісні прогнози для власників авто з ГБО Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Показати ще

Ще п'ять місяців фронт вдавалося утримувати, один раз армія ЗУНР навіть перейшла в контрнаступ під Чортковом, але в підсумку поляки взяли і Станіслав. Українська Галицька армія була змушена піти на територію УНР. Так і закінчилася історія трьох столиць ЗУНР.

Гірська столиця

Про це зараз рідко згадують, але разом з ЗУНР була проголошена ще одна незалежна республіка - Гуцульська. Існувала вона в межах Рахівського району Закарпатської області, і незабаром планувала влитися в ЗУНР. Столицею маленької, але гордої держави стало село Ясіня.

Незважаючи на постійні спроби угорців і румун зайняти ці землі, Гуцульська республіка проіснувала майже рік. Захищали її загони місцевої самооборони і Української Галицької армії. В кінцевому підсумку, коли поляки потіснили УГА у Львові і Тернополі, Ясіня виявився практично беззахисна, і її швидко зайняли румуни.

Адміністрація республіки пішла в підпілля і звідти намагалася налагодити контакти з Чехословаччиною, але окупанти почали репресії, і незабаром багато керівників республіки опинилися за ґратами. 10 вересня 1919 року, згідно з Сен-Жерменським договором, територія Гуцульської республіки все-таки увійшла до складу Чехословаччини.

Козацькі столиці

Першою столицею гетьманської України стало місто Чигирин, зараз у Черкаській області. Саме там з 1648 року була ставка Богдана Хмельницького, а після його смерті Іван Виговський був обраний новим гетьманом.

Але в 1678 році турки після довго облоги взяли приступом Чигирин і зруйнували його. Столицю довелося перенести в Батурин, на територію Чернігівської області. Це місто було столицею майже ціле століття. Там Іван Мазепа зустрічався з шведським королем Карлом XII, Іван Брюховецький писав свої знамениті «Батуринські статті», і звідти правив останній гетьман Війська Запорозького, Кирило Розумовський.

Але Батурин був гетьманською столицею не безперервно. Періодично ставка гетьмана Лівобережної України переносилася в місто Глухів. Після знищення Катериною II гетьманства в Глухові розташовувалася «малоросійська адміністрація», так що він ще якийсь час залишався номінальною столицею України. До речі, незважаючи на назву, тоді це було досить велике торгове місто.

Ісламська столиця

Всі чотири століття існування Кримського ханства, його столицею було місто Бахчисарай. Він же з листопада 1917 року по січень 1918 був столицею Кримської народної республіки - держави, що виникла в результаті спроби кримських татар отримати суверенітет.

Після того, як більшовики захопили Кримську Народну Республіку, місто залишалося найбільшим центром компактного проживання татар аж до їх трагічної депортації у 1944 році.

Анархічна столиця

Чомусь місто Гуляйполе, яке був центром території під контролем Нестора Махна, не прийнято записувати в українські столиці. А даремно. Адже своєрідна анархічна республіка Махна проіснувала майже чотири роки, тобто набагато довше, ніж багато інших спонтанних державних утворень.

Саме в Гуляйполе розташовувався штаб Революційної повстанської армії, і засідав Махно в перервах між боями. Цікаво, але на той момент це було просто село, статус міста Гуляйполе отримало тільки через два десятиліття.