Масонство - тема не проста. Занадто багато таємниць, загадок і домислів її оточують. Самі масони стверджують, що століттями вони були і залишаються всього лише клубом за інтересами для впливових людей. Любителі теорій змов розкажуть вам, що, звичайно, насправді все не так, а масони таємно керують планетою і приносять жертви дияволу.

Навряд чи варто вірити в таку версію, але і перша більше нагадує кокетство. Безумовно, масони були і залишаються вкрай впливовою організацією. До речі, ще за часів Російської імперії центр масонства був саме в Україні. Згодом ложі прийшли в занепад, але залишили нам чимало таємничих знаків.

Шотландець на службі у гетьмана

Першим масоном на території України вважається вкрай цікава особистість, шотландський дворянин Джеймс Френсіс Едвард Кейт. Біографія його досить нестандартна і цілком годиться, як сюжет для авантюрного роману.

Популярні новини зараз
Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого Це має робити кожен, хто має смартфон: чохол і скло на екран не захистять
Показати ще

Кейт походив з давнього і знатного шотландського роду, був далеким родичем страченої королеви Марії Стюарт. Брав активну участь в політичних інтригах і палацових змовах в Англії, через що в 1719 році був змушений втекти до Франції, де на деякий час зачаївся.

Наступні згадки про бравого шотландця ми знаходимо в 1727 році в Іспанії, де Кейт допомагав іспанцям битися з англійцями. Через рік Джеймс їде в Росію, де наймається на службу до російської корони. Призначення він отримує в Україну, командувати Ізмайловським полком, який базувався недалеко від Києва.

Можливо, російська влада сподівалися, що командир-іноземець зможе приструнити місцевих козаків і солдатів, які постійно загрожували бунтом. Але вийшло трохи не так, як вони планували. Бравий шотландець швидко знайшов спільну мову з козаками і сходив з ними в бій проти польської армії Станіслава Лещинського.

Встиг Кейт взяти участь і в Російсько-турецькій війні, і схрестити шпаги зі шведами. За цей час він став прихильником розширення автономії України і особливих прав для козацтва. Цілий рік, з 1740 по 1741, Джеймс Кейт навіть був Головним командиром Правління гетьманського уряду, після смерті Данила Апостола.

У 1747 році він раптово виходить у відставку і їде в Пруссію. На думку ряду дослідників, конфлікт з російською владою у Джеймса був в тому числі і через утиски українців, проти яких він намагався боротись. Через десять років він загине на прусської службі під час Семирічної війни.

Але, крім військових успіхів у Кейта були і інші. Він був одним з найбільш відомих масонів свого часу. Завдяки його протекції в масони посвячують Григорія Пилиповича Орлика, сина гетьмана у вигнанні, і майбутнього гетьмана Кирила Розумовського. Одна з перших українських лож з'являється в Могильові-Подільському у 1776 році.

Масони і революція

У 1819 році указом імператора Олександра I на території всієї Російської імперії діяльність масонських лож забороняється. Масони йдуть у підпілля, але не зникають. В Україні на той момент діяла ложа «Товариство об'єднаних слов'ян», яка виступала проти монархії і за федеративний устрій імперії. Майже все століття діяльність масонів в Україні оповита таємницею.

Знову вони заявили про себе тільки в 1912 році, коли видатний масон Михайло Грушевський від імені всього українського масонства протестує проти об'єднання з російськими масонами під егідою глобальної ложі «Великий Схід Росії». Українських масонів найбільше бентежить слово «Росія», так як вони розуміють, що в разі розвалу імперії, Україні необхідно буде відділятися.

Альтернативним проектом стала «Велика ложа України», але процес її створення затягнувся до самої революції 1917 року. Разом з проголошення спочатку автономії, а потім і незалежності УНР, лідером українського масонства поступово стає Симон Петлюра.

Кажуть, що до приходу більшовиків до влади в Петербурзі в жовтні 1917 року саме по масонській лінії постійно тримали зв'язок Грушевський і глава Тимчасового уряду Олександр Керенський. Що допомагало вирішувати багато питань в обхід офіційної дипломатії.

І, як завжди, внутрішні інтриги не дають сформувати єдину українську ложу. Головний конкурент Петлюри, адвокат Сергій Моркотун, зробив все, щоб «Велику ложу України» не визнали масони Франції. Петлюра ж після еміграції знайшов союзників серед масонів Швейцарії. Раптова смерть Симона Петлюри від рук вбивці так і не дала йому побудувати потужне проукраїнське масонство в Європі.

Хто знає, як повернулася б історія УНР, якби за спиною українських вільних мулярів стояли європейські брати? Можна тільки гадати.

А що зараз?

Після розвалу Радянського Союзу масонство поступово повернулося на всю його територію. Україна не стала винятком. Сказати щось про силу і вплив сучасних українських масонів складно, занадто мало інформації. А може, її немає саме тому, що і сказати щось про них особливо нічого, і це все та правда просто клуби за інтересами.

Але масони XVIII-XIX століть залишили нам чимало знаків, на які будь-який киянин, харків'янин або одесит буде натикатися, гуляючи по рідному місту. Очі в піраміді, циркулі та інші таємничі знаки дивляться на нас зі стін будинків, пам'ятників і навіть купюр. Чи бачать вони щось? Або самі вже давно перетворилися в символи минулої епохи? Відповіді на це питання поки немає.