Люди воюють на протязі всього свого існування. Але іноді вони ще втягують у свої криваві ігри братів наших менших. Про бойових коней навіть говорити не варто, кавалерія вийшла з моди менше століття тому. Але взяти участь в боях довелося і іншим, ні в чому не винним створінням. Про них сьогодні і розповімо.

Слони

З великими і добродушними слонами люди в давнину чинили зовсім неналежним чином. Адже слону, на відміну від коня, треба було не просто везти вершника, але і брати участь в битві - топтати та бити хоботом. У природі слони зазвичай далеко не найбільш агресивні тварини, а вже людину швидше бояться, ніж хочуть побити.

Тому перед боєм їх обпоювали вином і різними збудливими дурманними засобами. Слони не розуміли, що з ними відбувається, і від болю та страху кидалися на все, що бачили. Саме так воювали в Індії, Персії та Північній Африці. Явно не те, чим людству варто було б пишатися. Знаменитий перехід Ганнібала через Альпи для багатьох його слонів став фатальним, а в бою вони йому так толком і не стали в нагоді.

Популярні новини зараз
Професор кафедри екології передбачає "судний день для Землі": шосте масове вимирання Дружина зірки "Чорне кохання" Бурака Озчівіта Фахріє Евджен пішла з дому після його візиту до путіна: "Дайте нам спокій" Лукашенко за прикладом путіна набирає до армії неповнолітніх випускників: зі шкільного двору одразу в Україну Екстрасенс Олена Курилова попередила українців про війну ще в 2020 році: "Я біля танка, перемога буде за нами"
Показати ще

Бойові свині

Головною зброєю проти збожеволівштих слонів були інші тварини - свині. Стародавні римляни зметикували, що слони бояться різких звуків, тому якщо пустити на них орду свинок, що верещать, то велетні можуть злякатися і почати чавити своїх же солдатів. Саме так Рим здобув перемогу над македонським царем Пірром в 275 році до н.е.

Іноді, правда, з поросятами чинили вкрай негуманно, поливаючи їх смолою і підпалюючи, щоб навести на слонів противника ще більше жаху.

Голуби

Поштовий голуб - явище відоме і в мирному житті. Голуби, як більшість інших птахів, прекрасно орієнтуються в просторі. Завезений далеко від свого гнізда, він завжди повернеться, безпомилково знайшовши шлях додому. Дуже цінна якість, якщо у вас немає інтернету, адже до лапки птаха можна прив'язати, наприклад, лист.

Голубині навички використовували ще древні греки і єгиптяни. В Середньовічній Європі аристократи тримали цілі голубники, щоб обмінюватися посланнями. Знайшли поштові голуби своє застосування і в сучасній війні. У Першу світову їх використовували повсюдно. Знаменитий французький голуб Шер Амі неодноразово доставляв важливі повідомлення. У жовтні 1918 року він врятував солдатів 77-го піхотного батальйону, вчасно повідомивши в штаб про необхідність надіслати підкріплення. У штаб він прибув з простреленою грудьми і без однієї лапи. Героя намагалися лікувати, але незабаром він помер.

У роки Другої світової війни поштова голубка по кличці Мері чотири рази доставляла важливі послання з Франції до Англії. І навіть була поранена. Під час одного з перельотів на неї напав яструб, але сміливий птах все-таки доставив повідомлення за адресою. А птах на ім'я Уїнкі врятувала екіпаж британського підводного човена, доставивши в штаб лист з координатами місця її краху. За це голубку нагородили медаллю Марії Дін, яка прирівнювалася до вищих військових нагород Великобританії.

Павіан

Примати - рідкісні гості на полях битв. Але все-таки, вони дуже схожі на нас, тому іноді їм знаходиться застосування і на війні. У 1915 році талісманом одного з британських піхотних полків був Джекі, домашній павіан одного з солдатів.

Мавпи люблять копіювати поведінку людей, тому Джекі з ентузіазмом будував разом з бійцями загородження, курив тютюн і допомагав рити траншеї. Коли його господаря поранили, Джекі першим дістався до нього і зализував рану до прибуття медиків, чим допоміг її знезаразити.

У 1918 році Джекі був поранений сам. Покалічену лапку довелося ампутувати, але в нагороду за допомогу павіана приставили до звання капрала і відправили на заслужену пенсію.

Ведмідь

Легендарний ведмідь Войтек, куплений польськими солдатами в Ірані за пару банок консервів, пройшов майже всю Другу світову. Після того, як поляків перекинули в Італію, розумний ведмідь взяв безпосередню участь в битві при Монте-Кассіно, допомагаючи розвантажувати ящики з боєприпасами і підносити артилеристам снаряди.

Войтек досі красується на емблемі 2-ї роти постачання артилерії Війська Польського зі снарядом в лапах. Вийшовши з війни переможцем, ведмідь оселився в Единбурзькому зоопарку, де і помер в 1963 році від природних причин.

Лосі, верблюди, віслюки

Про коней ми обіцяли не писати, але їх різноманітні родичі також брали участь в боях. Наприклад, віслюки. Віслюк - тварина дуже витривала, а вантажопідйомність у нього велика. Тому під час Другої світової їх нерідко використовували на Кавказі і в Середній Азії. Віслюки їдять все, що росте під ногами, можуть довго йти з вантажем, наприклад, мін, серед гір і пагорбів, а характер у них добрий і спокійний.

Для пересування в піщаних районах незамінним тваринам виявився верблюд. Він і вантаж може нести, і людину швидко доставити куди потрібно. Але англійці пішли ще далі. Під час боїв в Африці з німецьким генералом Ервіном Роммелем вони встановлювали на спини верблюдів кулемети і легкі гармати, перетворюючи їх на бойові машини.

На півночі своя екзотика. Норвежці часто використовували для розвідки лосів. Це тільки на вигляд лось здається важкою і неповороткою твариною. Насправді, він досить спритний, йому не страшні сніги, болота та лісові хащі. Розвідник на такому лосі може швидко і непомітно потрапити за лінію фронту і повернутися назад. Кінь залишає характерні відбитки підков, які викличуть у противника підозри. А ось сліди лось - справа звична, ніхто нічого не запідозрить. Правда, приручати лосів дуже складно, але все-таки цілком можливо.