Вовк в овечій шкурі чи то росіянин у шевронах українського війська? До поля зору журналістів нашого медіа потрапив досить багатогранний персонаж – Сергій Сотніченко.

Про це повідомляє "Стопкор" і текст далі буде від імені цього видання.

За даними одних джерел, він – криптоексперт, згідно з іншими – ватажок відомого в рф ОЗУ "Криптоносці", а за матеріалами ДБР – злочинець. Проте за документами Сергій, відомий у певних колах як "Коливан", є... контрактником ЗСУ.

Як особа, що фігурує в кримінальній справі та, ймовірно, навіть не має українського громадянства, спромоглась укласти контракт з українським Міноборони? І до чого тут багатомільйонні потоки "тіньових" коштів? Деталі заплутаної історії з кримінальним присмаком – у новому розслідуванні команди СтопКору.

Як свідчать відкриті джерела, Сергію Сотніченку 35 років, він родом із російського міста Ноябрьск. Утім, на просторах інтернету про Сотніченка – досить суперечлива інформація: від піар-матеріалів про потужного криптоексперта – до закидів у причетності до ОЗУ "Криптоносці", що спеціалізується на махінаціях з криптовалютами, банківських шахрайствах та легалізації грошей сумнівного походження.

Щомісяця, за даними наших колег, це кіберзлочинне угруповання "заробляє" до $300 тисяч, із яких $15 тисяч начебто становить неофіційна "винагорода" для корумпованих правоохоронців.

Водночас, за документами Сотніченко – військовий українських Збройних Сил. Хоча бойовий шлях цього персонажа, здається, не має нічого спільного з фронтом. Як пишуть медіа, він переважно "штурмує" столичні розважальні заклади. А ще публічно виступає проти російської влади, але... не проти росії чи росіян, які спонсорують війну проти України.

Ба більше, за даними судових документів, Сотніченко і сам чинний громадянин країни-агресорки, якому до того ж в ДБР інкримінували фінансування тероризму.

З відкритих джерел можна дізнатись, що він спершу проводив в рф патріотичні акції на честь дня росії, а коли його зловили там на махінаціях та оголосили у міжнародний розшук – став, так би мовити, вимушеним "гастарбайтером".

Про це розслідувачам СтопКору розповіла на умовах анонімності близька до оточення Сотніченка особа.

"У росії його прізвисько "Коливан", яке він взяв із російського фольклору про "Трьох багатирів". Це багато говорить про нього: він навіть назвав своїх дітей на честь персонажів із цих легенд. Доньку, наприклад, Забава, яка народилась у 2023 році. Він взагалі дуже любить увесь цей російський фольклор та все, що повʼязано з росією. Постійно ностальгує та шкодує, що не може поїхати в росію зараз",– стверджує наш співрозмовник.

Але приїхав до України Сотніченко за легендою нібито біженцем. Такий собі "хороший руський", що рятується від "жахливого режиму" російської влади. Однак це не зовсім так. Адже Сергій Сотніченко, як повідомляли журналісти, проник ще у 2015 році на територію України через тимчасово окуповані території так званих "Л/ДНР".

І замість того, щоб пройти офіційну процедуру перевірки, він, здається, зумів легалізувати своє перебування з допомогою корумпованих представників силових структур.

Бо інакше як росіянин, що незаконно потрапив на територію України, бувши водночас в активному розшуку Інтерполу, зміг зробити виїзд і одразу вʼїзд на білоруській КПП у Нових Яриловичах Чернігівської області?

"У нього вдома в місті Туапсе ще нещодавно проводили обшуки. У 2023 році, якщо я не помиляюсь. Там справа щодо шахрайства і наркотиків. Знаю, що він і зараз вживає, зокрема "насвай". В росії Сергій у розшуку, а тут поводить себе як господар: їздить на крутій броньованій машині, має купу охоронців", – зазначає джерело.

Як стало відомо СтопКору, бодигарди супроводжують Сотніченка буквально всюди: зустрічають біля під’їзду квартири в елітному ЖК, проводять в спортзал "Царський", в "Сокар" на Дружби народів, де Сергій п’є каву та розповідає усім, що він – військовий.

З охороною він завжди робить візити і в підпільні криптообмінники, які, за даними інсайдера, відкрив у Києві і розбудував в Україні таку собі фінансову імперію з легалізації "брудних" грошей.

"Він обдурив російських криптоінвесторів на 1000 біткоїнів, що за нинішнім курсом становить понад 95 мільйонів доларів. Тому в Україні він не розлучається зі своєю охороною ні на секунду. У нього було вісім охоронців, не знаю точно скільки зараз. Ця Toyota Sequoia, на якій їздить Сергій, броньована. Раніше, до речі, на ній їздив Андрій Іманалі, кримінальний авторитет на прізвисько "Полузвєрь", якщо чули про такого", – розповідає на умовах конфіденційності людина, наближена до оточення Сергія.

У Сотніченка, за даними наших колег, нібито є два підпільні криптообмінники в Києві, куди він і сам частенько навідується, згідно з даними джерел і спостережень СтопКору.

Перший – в Печерському районі поряд із "Сільпо" по вул. Коновальця, що розташований впритул до ЖК, де живе Сергій. Другий пункт – по вул. Пирогова в Шевченківському районі. Обидва криптообмінники зовні взагалі непримітні. Але численні камери спостереження підказують: це непрості "точки".

Чи не найбільша активність була на іншій локації, по вул. Пирогова. Спостереження команди СтопКору показали: щоп’ятниці близько 12:00 звідси, найімовірніше, вивозять готівку. Чоловіки з чорними рюкзаками зайшли з порожніми сумками і вже дуже скоро вийшли з повними.

І ці два криптообмінники – імовірно, лише верхівка айсберга. Вони підконтрольні розгалуженій тіньовій компанії "Криптофайненсклаб", роботу якої організував, за даними ДБР, той самий Сотніченко разом зі спільниками.

Щоб підтвердити активність фірми росіянина, наші агенти під прикриттям здійснили обмін 7 600 доларів на криптовалюту TRC20.

Журналісти зберегли скриншот переписки в Telegram з адміном компанії, контакти якого вказані на їх С1К. І, як не дивно, цей Віктор направив медійників у ту саму точку на Пирогова. Що відбувалося всередині підпільного криптообмінника – відзняти, на жаль, не вдалося, адже там, за словами агента, озброєні охоронці, а для "перевірки" клієнтів служба безпеки компанії навіть проводить повне онлайн "досьє".

До розслідування, що наша команда проводила понад пів року, ми залучили також спеціалістів по гаманцях, аби зібрати всі докази і факти. І чи не найбільше викривачів здивували саме фінансові показники "С1К".

Як вдалося дізнатись СтопКору, користувачі постійно використовують 4-5 криптоадрес із середнім обігом від $2 до $5 млн за період активності. Обсяги транзакцій останніми роками зросли, і тепер середній дохід від комісій компанії становить $108-400 тисяч за два тижні. І це – лише видимі цифри через мережу TRON, а реальні масштаби діяльності можуть бути значно більшими, враховуючи невидимі адреси в інших мережах.

Організація C1K, підконтрольна Сотніченку, займається, за даними журналістів-розслідувачів, не тільки обміном криптовалют, але й фінансовими махінаціями та легалізацією тіньових доходів.

В оприлюдненому переліку клієнтів – і шахрайські кол-центри, і гральний бізнес, і великі підприємці, пов’язані з корупцією та ухиленням від оподаткування, і навіть корумповані чиновники, яким треба легалізувати свій кеш, і злочинні угруповання.

Але і на цьому сюрпризи не завершуються, бо, виявляється, Україна подарувала Сотніченку громадянство. Проте ненадовго, бо зараз його паспорт громадянина України визнаний недійсним.

Чому? Тому що Сотніченко вирішив "забути" про свою обіцянку позбутися російського громадянства.

До рук редакції СтопКору потрапило одне із судових рішень, яке чітко вказує, що громадянство України анульоване і з якої причини. Але адвокат росіянина продовжує це оскаржувати і стверджує, що декларація про відмову була подана. Хоча факти вказують на інше. До речі, з цієї ж причини закордонний паспорт Сотніченка теж визнали недійсним, зазначає Державна міграційна служба.

Згідно з даними Держреєстру Пенсійного фонду від 24 року, офіційний дохід Сергій Сотніченко дійсно отримував від військової частини. Сотніченко значився такелажником групи матеріального забезпечення, відповідно до даних документів, які розшукали представники СтопКору. За інформацією наших джерел у військових структурах, торік Сотніченка перевели з посади такелажника на кулеметника, а наразі він прикріплений до одного з іноземних легіонів.

І що цікаво, у контракті з Міноборони, укладеному в травні 2023 року, він зазначений громадянином України, хоча вже на той момент, здається, був позбавлений громадянства. До того ж, за умовами контракту Сотніченко мав право пересуватися лише у вихідні та святкові дні. Але чи справді він дотримувався цих обмежень – питання риторичне, з огляду на те, що лише з дому, за даними спостережень журналістів, він виїжджав у супроводі охорони не раніше 12-ї і їхав зазвичай далеко не у військову частину.

І це – далеко не всі бонуси для громадянина рф

У жовтні 2023 року він отримав від РНБО подяку, пізніше – медаль та нагородний пістолет Glock 17 Gen.5 з 10 патронами. За які такі героїчні заслуги – в органах на наші запити щодо цього не відповіли. Схоже, єдина мета цих нагород – створення образу "захисника", щоб хоч якось легалізувати перебування в Україні.

Підстраховує себе наш герой і за допомогою посвідчення журналіста власного інформагентства та корупційних звʼязків, як розповідає близька до оточення Сотніченка людина.

"Сергій вміє вибудовувати "взаємовигідні" стосунки. Його метод простий: "дай свої заощадження – я встигну їх провернути і віддам плюс 30%". Такий собі завуальований хабар. Мовляв, це легка справа, тільки почни, а далі гроші течуть рікою. Спочатку все виглядає як дружня допомога, але згодом правоохоронець, сам того не помітивши, стає частиною схеми, з якої вже не так просто вийти", – констатує джерело.

Можливо, саме цей дах допоміг Сергію Сотніченку пригальмувати кримінальну справу, яку проти нього порушили 22-го року в ДБР?

За матеріалами провадження, Сергій зі спільниками за сприяння працівників міжрегіонального органу Нацполіції створив мережу незаконних конвертцентрів під вже відомою нам назвою Crypto Finance Club або "С1К". Мережа працювала від імені ТОВ "Проффінцентр Україна" без ліцензії НБУ, залучивши пов’язані із Сотніченком тіньові представництва в Україні та низці інших країн (включаючи рф).

За свідченнями джерел у правоохоронних структурах, організація обслуговує також рахунки, пов’язані наркобізнесом, зокрема через систему Даркнет діяльність "підрозділу" міжнародного наркосиндикату, відомого як "Хімпром".

З 2017 року мережа, за даними справи, займалась відмиванням злочинних грошей та нелегальними криптовалютними операціями, ухиляючись від податкових платежів і приховуючи джерела доходів своїх клієнтів. За доказами слідства, тіньові офіси в Москві та Санкт-Петербурзі регулярно переводили в готівку та перераховували кошти, які, прямо чи опосередковано, використовувались для фінансування терористичних організацій "ДНР" і "ЛНР".

У матеріалах справи ДБР також фігурує дружина Сергія — Емма Шекоян, яка зазначена власницею арештованого майна по вул. Євгена Коновальця у Києві. Саме там мешкає й сам Сотніченко. До речі, дружина нашого героя – теж росіянка, як і її мама Олена Саргасян. Цим жінкам вдалося не просто вкорінитися в Києві, а й перевершити Сотніченка та оформити собі громадянство.

Причому все це вони здійснили у посольстві України за кордоном, але... не виїжджаючи за межі нашої держави. Це – безпрецедентний випадок у державній міграційній практиці, наголошують розслідувачі.

Це підтвердили дані їх виїзду за кордон, які команда СтопКору отримала з власних джерел. Сподіваємось, правоохоронні органи України ретельно розслідують оприлюднені нами факти щодо незаконного отримання громадянства України Сотніченком та членами його родини, створення розгалуженої мережі підпільних конвертцентрів, підриву економіки України, корупції у владних та правоохоронних органах.

Якою буде реакція – покажемо вже у наступних серіях масштабного викриття від СтопКору.