Компанія ТОВ "КТД-Юпітер" з KTD Group (ТМ "Saturn") Олександра Громико імітує виробництво БПЛА та постачає до ЗСУ китайські вироби, повідомляють журналісти "КП" у своєму розслідуванні.

На папері — "високоточна українська техніка", а згідно з розслідуванням - китайські дрони з ієрогліфами, ввезені через Чехію, без камер, без пультів, без електроніки, за понад $100 000.

Одна з моделей, що продається як український DEFIANT HUNTER, ідентична дрону, сертифікованому в Росії, який виготовляє компанія, пов’язана з родичем Путіна — Олександром Путіним.

Журналісти звертають увагу, що компанія Громико не ділиться фотографіями готових БПЛА або з процесу виробництва, що можна пояснити суворими заходами безпеки. Але всі фотографії — це або фотографії з сайтів зазначених китайських виробників, або фотографії, які публікував сам Громико й на яких "українські безпілотники" збирають китайці у виробничих приміщеннях з позначеннями китайською.

Оскільки з вересня 2023 року уряд Китаю офіційно заборонив експорт безпілотних літальних апаратів подвійного призначення, то у ланцюгу постачання "українських" БПЛА з’явилася ще одна ланка — чеська KTD iHome s.r.o. За даними розслідувачів, вироби закуповуються в Китаї, постачаються до Чехії, отримують нові назви й відповідні наліпки та ввозяться до України як "українські розробки".

Популярні новини зараз
Злидні чи гідна старість: якою пенсією "віддячать" українцям, які працювали за копійки Обмежено придатним в армії знайшли важку роботу: куди відправлять після мобілізації ПФУ проведе перевірку пенсіонерів: хто отримає більше Пенсійну картку заблокують: що не варто робити пенсіонеру
Показати ще

"Саме через чеські компанії чи партнерські структури техніка переправляється до України, зазвичай — з перекваліфікацією товару (наприклад, у "сільськогосподарський дрон"), або через зміну митних кодів. Це дозволяє обходити як китайські обмеження, так і українське митне спостереження, залишаючи мінімум офіційних слідів. Так "китайське" стає "українським", — пояснюють журналісти.

Нагадаємо, у 2024-му Україна перевиконала план із виготовлення 1 млн БПЛА — через систему Prozorro на придбання безпілотників було укладено контрактів на суму 15,4 млрд грн, що у шість разів перевищує показник 2023 року (2,6 млрд грн). Нещодавно Міністерство оборони запустило нову модель забезпечення Сил Оборони безпілотниками, яка має пришвидшити доставку безпілотників на фронт.