Понад половину свого капіталу за минулий рік втратили українські олігархи Рінат Ахметов, Віктор Пінчук, Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Петро Порошенко, Сергій Тігіпко, соратник Юлії Тимошенко - Вадим Жеваго та соратник Віктора Януковича, Вадим Новінський, опинилися поза рейтингом. Експерти кажуть про олігархічний склад української економіки, де успішність бізнесу залежить від наближеності до влади.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяБільше половини усіх збитків серед українських мільярдерів поніс Рінат Ахметов, якій втратив $5,8 млрд. Втім, він залишився на першому місці українського Форбса із статками в $ 6,7 млрд. Другій номер – Віктор Пінчук, якій зберіг $1,5 млрд., втративши 1,7 млрд. Трете місце в новому рейтингу мільярдерів розділили Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, які нині володіють статками по $ 1,3 млрд, втративши майже мільярд кожен.
"Ситуація із Ахметовим – зрозуміла, він втратив ледве не весь активний копальний бізнес у Донецькій та Луганській областях. Його врятували інші напрямки бізнесу та центральні регіони України. Щодо Пінчука – не знаю, за яких саме обставин він стільки втратив, можливо це пов'язано із девальвацією гривні та його фінансово-банківськими інтересами", - каже радник президента Асоціації українських банків Сергій Кущ
Банкір Олександр Охрименко бачить у змінах переліку Форбс суто політичні мотиви.
"Те, що ми спостерігаємо в країні за останній рік, в тому числі події на Сході – це війна олігархів. Звісно ж, що будь яка війна веде до збитків та перерозподілу, хтось перемагає, а хтось програє. Вважаю такі рейтинги – марною справою в Україні. Якщо Ахметов зареєстрував та вивів "на світло" майже усі свої активи, цього не можна казати про інших фігурантів рейтингу", - каже Охріменко.
Експерти визнають, що головною причиною збитків українських олігархів в 2014 році стали революція, позачергові вибори парламенту та президента, втрата Криму та довготривала війна на Сході. З рейтингу прибрали президента Петра Порошенко, якій досі є власником майже мільярдної у доларовій вартості компанії Рошен.
"Порошенко офіційно заявив, що буде продавати бізнес. Коли мільярдери оголошують про продаж бізнесу – їх не рахують. Звісно, що Порошенко теж щось втратив, але з рейтингу він зник за інших обставин", - вважає Сергій Кущ.
Експерти зауважують, що великий бізнес в Україні досі є заручником політичної ситуації.
"Вибуття з рейтингу Вадима Новинського, Костянтина Жеваго та Сергія Тігіпко – свідоцтво про те, що можливість розвивати великий бізнес в нашій країні – справа виключно наближеності до влади. Не здивуюсь, якщо після розкриття кінцевих власників, яке має відбутися на початку літа, радикально зміниться рейтинг Форбсу. Не виключаю, що справжнє розкриття власників може поповнити і перелік мільярдерів", - каже Кущ.
"Приховати майно у офшорах – технічна справа. Якщо почнуть тиснути – власниками великих підприємств виявляться студенти та "жителі з хрущовок", - вважає Охріменко.
Загальний стан найбагатших українців-фігурантів рейтингу Forbes-2015 оцінюється в $ 11,9 млрд. Найбагатшою людиною планети знову названий Білл Гейтс, статки котрого оцінюється в 79,2 мільярда доларів.