40% бізнесменів мають збитки у власній справі, допускаючи однакові помилки, помітили в консалтинговій компанії AFS.
- Найбільш поширеною помилкою є вкладання у бізнес кредитних грошей, - каже Олександр Охріменко, економіст, президент Українського аналітичного центру. Він також досліджував помилки підприємців. Розповідає "Знай" про них.

"Я ще не чув жодного успішного підприємця, який починав свою справу із позичених коштів. До не своїх грошей зазвичай більш недбале ставлення, їх витрачати легше, бо їх дали, а не заробив. До того ж на початку бізнесу зазвичай є багато непердбачуваних витрат, а за банківський кредит ще й відсотки треба сплачувати, - каже Олександр Охріменко. - Знаю одного менеджера із продажів у Черкаській області, що займався продажами курей та яєць оптом у магазини. Ще до кризи чоловік вирішив вирощувати качок. Позичив гроші у банку й купив птахоферму, завів там кілька тисяч качок. Але так похазяйнував, що не те, що тіла кредиту не міг виплачувати банку, а й навіть відсотків. За рік роботи він заробив менше грошей, ніж отримував на роботі менеджером. Потім він віддав птахоферму банкові. Але її вартість не покривала всього боргу. У чоловіка вже грошей зовсім не було й він почав переховуватися від банківських працівників".

Власна справа повинна бути пов'язана із тією сферою, в якій підприємець має досвід.
"Інакше буде багато неприємних сюрпризів. Є такий "Київміськбуд трест імені Загороднього". Зараз підприємство у збитковому стані. А все через те, що його власник банкір взявся за заснування будівельної фірми. Він зовсім не мав уявлення про цю сферу. Не допомогли налагодити справи навіть мільйони гривень".

Не варто довіряти готовим бізнес-планам. Їх продають через інтернет або пропонують фахівці із старт-апів.
"Їх у нас пишуть теоретики. Вони ніколи не командували людьми, не знають хто такий бригадир, прораб, їх ніколи не посилали на три букви робочі. Зате у їхніх планах багато пунктів про корпоративний дух, тремтіння працівників за робоче місце. Якби робітни підприємства почитав би подібний план, то він тоно навирнув би цього реоретика гаєчним ключем".
Основні обов'язки малого та середнього підприємства має виконувати його власник, радить Охріменко.

"Коли підприємці довіряють основні справи найманому універсальному спеціалісту, є велика ймовірність, що він обдурить власника".