Наступ фашистів на Київ затримали вівчарки - цікаве з історії

поділитись
Тварини кидалися на озброєних фашистів. Навіть поранені намагалися вчепитися в горлянку чи в кінцівки

9 травня у селі Легедзине на Черкащині вшановують не лише загиблих воїнів, а й собак. У Тальнівському районі установлено єдиний у світі пам'ятник службовим псам.

"1941 року тут вступив у бій батальйон Окремої Коломийської прикордонної комендатури пограничного загону охорони тилу Південно-Західного фронту. Разом з ними були собаки. Прикордонники загинули, а собаки ще на три дні затримали наступ фашистів на столицю" - розказав сільський голова Сергій Гульченко.

1941 року Гітлер віддав наказ до серпня узяти Київ. Столиця України мала бути захоплена до 3 серпня. А 8 серпня німці запланували у Києві парад, котрий мав приймати особисто фюрер з своїм соратником Мусоліні.

Але взяти Київ "у лоб" не вийшло. Тому вирішили обійти столицю України з півдня.

Улітку німці почали наступ. З Черкаської області у Кіровоградську під тиском відступала 6-а та 12-а армії Південно-Західного фронту під керівництвом генералів Музиченка та Понєдєліна. Пізніше ці дві армії потрапили в страшний котел під містом Новоархангельск, Кіровоградської області, де відбивали атаку противника і не давали підступити до Києва досить довго. З 130 тисяч осіб живими з котла вийшли лише 11 тисяч солдат.

Читайте також: Син Лукашенка прийшов на парад Перемоги в маршальській формі (фото)

"У кінці липня коломийські прикордонники прикривали відступ армії – відхід штабних частин Уманської армії. Всього прикривали відхід три роти прикордонної застави. Комендатуру підсилили Львівською школою службового собаківництва – 25 кінологів та 100 собак" - каже Гульченко.

Харчування не вистачало навіть для бійців, не те що для тварин. Командування наказало відпустити собак. Але кінологи намагалися рятувати підопічних, ділячись з тваринами останнім шматком хліба.

30 липня Легедзино було атаковане фашистами бригади "Лейбштандарт Адольф Гітлер", але сили були нерівними – у прикордонників скінчилися боєприпаси.

Місцевий краєзнавець Галина Мефодюк каже, що бій тривав 10 годин.

"Коли у прикордонників закінчилися боєприпаси, в хід пішли димові шашки. Але за кілька годин і ті скінчилися. Прикордонникам запропонували здатися, але ті пішли на ворога з саперними лопатками й собаками", - каже краєзнавець.

Ще за пів години 500 прикордонників загинули. Останніми словами, котрі звучали з їх вуст була команда "Фас!"

"Тварини кидалися на озброєних німців. Навіть поранені намагалися вчепитися в горлянку чи в кінцівки. Проти собак німці кинули танки. Піхотинці залазили на техніку і зверху розстрілювали їх з автоматів", - каже Гульченко.

Через вівчарок наступ було зупинено на два дні.

Ховали прикордонників разом з псами. Декілька собак вціліли, але вони ідмовлялися брати харчі та залишати тіло господаря.

"Фашисти були такі налякані, що перестріляли у селі всіх сільських собак. Місцевим заборонили брати будь-які документи у загиблих прикордонників. Тому досі не вдалося встановити їх імена", - каже Гульченко.

Читайте також: У Києві - марш духових оркестрів, а в Харкові годують з польової кухні

Памятник прикордонникам з Івано-Франківщини та їхнім собакам відкрили тільки 2003 року – на кошти зібрані місцевими жителями та небайдужими людьми.

"Зупинись i поклонись. Тут в липнi 1941 року пiднялися в останню атаку на ворога

бiйцi Окремоï Коломийскоï прикордонноï комендатури - 500 прикордонникiв i 150 їx службових собак лягли смертю хоробрих у тому бою, вони залишились навiчно вiрними присязi рiднiй землi" - зазначено на стеллі.

"Вихованi прикордонниками, вони були вiдданими їм до кiнця" - написано на пам'ятнику собакам.

[image=4400]

[image=4401]

[image=4402]

[image=4403]

Автор матеріалу: 
Znaj.ua
Пенсії знову перерахують, чого в цей раз очікувати українцям
0
0
07:39 22.07.2018
Жителі Луганщини недвозначно висловились щодо бойовиків
0
0
06:31 22.07.2018
У анексованому Криму велика проблема з відпочиваючими
0
0
04:19 22.07.2018
За першу половину року молочний кошик українців подорожчав на 5,6 гривень
0
0
03:46 22.07.2018