Губернатори - прямі ставленики президента, який боротьбу з корупцією зробив основою своєї політики. Декларація Петра Порошенка вивчена вздовж і поперек. І вона до сих пір викликає низку питань якщо не законного, то етичного характеру. Певною мірою це можна сказати і про голів обласних адміністрацій, виходячи з декларацій яких ми склали цей рейтинг.

Незважаючи на те, що електронне декларування відкрило цілі пласти інформації про чиновників, цей процес переживає один з найважчих періодів, який можна назвати становленням антикорупційної системи. Після першого подання декларацій у минулому році громадськість була шокована обсягами готівкових коштів у народних депутатів. Найбільший шок викликали декларації львівських депутатів, братів Богдана та Ярослава Дубневичів, які виявилися власниками сотень квартир, тисяч гектарів землі та майже мільярда гривень готівки.

Безстрашні піонери: брати Дубневичі першими показали мільярд гривень в кеші

Коли цей шок пройшов, виявилося, що Національне агентство з протидії корупції, яке відповідає за декларації та перевірку їхньої відповідності до реальних доходів та витрат чиновників, не в змозі забезпечити нормальну роботу електронної системи, а його керівництво нараховує собі премії за хорошу роботу в той час, коли не надало результатів жодного більш-менш значного розслідування про порушення. Невдоволення роботою Агентства висловили громадські організації та прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Але декларування триває і дає грунт для роздумів та аналізу. Цього разу мова піде про губернаторів, як представників особливої чиновницької касти.

Популярні новини зараз

Центр Києва перекрили перед виступом Зеленського: чергують силовики з автозаками, всі фури перевіряють

Під вікна Кличко притягнули тварин - все через маршрутки-розвалюхи: "Людей возять, як баранів"

Тоня Матвієнко розповіла про стосунки Арсена Мірзояна із її старшою донькою: "Їй тоді було 12-13 років…"

Вийшла заміж двічі, став батьком і перемогла рак: що змінилося в життях зірок "Величного століття" за 10 років

Показати ще

Після Революції Гідності деякі обласні держадміністрації очолили люди з числа бізнесменів. Найвідоміший з них, звичайно, Ігор Коломойський. Але команда Порошенка вирішила залучити до цієї роботи й інших досвідчених менеджерів, навіть якщо вони ніколи до того не були на держслужбі. Тому, коли ми подивимося на доходи нинішніх губернаторів, то перше, що нам кинеться в очі - їх чималі статки. Та здебільшого джерела цих статків знаходяться у бізнесі минулих років. Наприклад, голова Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко, який був одним з ключових топ-менеджерів та співвласників Українського медіа холдингу, є людиною заможною, проте з його декларації випливає, що, крім, власне, роботи в держадміністрації, зараз він володіє тільки благодійним фондом свого ж імені. Щоправда, це можна сказати далеко не про кожного губернатора.

У 2016 році українські губернатори всі разом заробили майже 91 млн гривень. В середньому, це по 4 млн гривень на кожного. Втім, це дуже приблизний підрахунок, оскільки різниця між найбагатшим та «найбіднішим» становить не один, а декілька порядків.

Більш ніж 570 млн гривень складає сума, яку губернатори тримають на рахунках у банках, в готівці, а також у вигляді виданих кредитів, які вони надали третім особам. Крім цих грошей, свої заощадження вони зберігають у валюті: близько 8 млн в доларах і 1,1 млн в євро на всіх.

Тому загальну суму доходів за минулий рік, наявної готівки та грошей на рахунках у банках з урахуванням валюти за поточним курсом можна оцінити в 835 млн грн. Це, для порівняння, п'ята частина бюджету всієї Київської області і не дотягує навіть до 0,5 % доходів держбюджету.

Безумовним лідером за доходами є глава Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко. У минулому році він заробив більше 47 млн грн. Він же лідирує за обсягами грошей в банках і у вигляді готівки: йому належать астрономічні 523 млн грн, 3,7 млн доларів і більше 1 млн євро. Левову частку доходів в минулому році йому приніс продаж нерухомості та цінних паперів. Тільки в одному банку він тримає понад 270 млн грн і ще 290 млн він позичив одній з компаній. Савченко також займає першу строчку серед усіх губернаторів за нематеріальними активами - йому належать авторські права на п'ять десятків пісень. Не секрет, що губернатор не тільки працював в УБОЗі, банках та був депутатом і добровольцем в зоні АТО на Донбасі, не тільки має три вищі освіти і займається бойовими видами спорту, але ще й складає пісні та співає в стилі поп. Ціну цієї творчості вирахувати неможливо, оскільки даних про продажі його пісень немає. Ризикнемо припустити, що у даному випадку це велике питання, хто кому платить: слухач виконавцю, або виконавець слухачеві.

Послухати пісню у виконанні губернатора

Миколаївський губернатор Олексій Савченко співає пісні, але заробив півмільярда гривень не цим

Менше за всіх заробив київський губернатор Олексій Горган - 120 тис грн. При цьому на рахунках і в готівці він зберігає 75 тис гривень і 320 тис доларів.

Шість губернаторів живуть на одну зарплату і, в деяких випадках, ще й на пенсію, як голова Закарпатської адміністрації Геннадій Москаль.

Кожен другий губернатор має багату дружину - ось вже хто трудиться на благо сім'ї, так це дружини. Але, складаючи рейтинг чиновників, які працюють на благо Батьківщини, ми навмисне не включали в розрахунки власність і доходи їхніх дружин, дітей та інших родичів, які фігурують у деклараціях. Тому, наприклад, львівський губернатор Олег Синютка, маючи заможну дружину, сам виявився людиною небагатою: заробивши близько 175 тис грн у вигляді зарплати, він тримає на рахунках і в готівці всього 266 тис грн. І більше нічого.

Львівського губернатора Олега Синютку утримує дружина

А голова Кіровоградської області Сергій Кузьменко, заробивши 1,3 млн грн, судячи з декларації, взагалі не має заощаджень, хоча велика частина цієї суми - доходи від депозиту. Це може лише означати, що все зароблене він відразу ж і витратив, інакше складно пояснити, чому ці гроші не фігурують ні у вигляді депозитів, ні у вигляді кешу. Така ж картина спостерігається в декларації глави Чернівецької області Олександра Фіщука - він, начебто, щось заробив, але де гроші, невідомо.

Найдивовижніші речі виявилися в графі «Витрати та угоди». Ми не враховували витрати на страхування або оренду нерухомості, але враховали сплачені податки, які вносяться в цю графу, бо важливо знати, скільки із заробленого чесною працею представники президента сплатили в казну.

Як правило, якщо мова йде про зарплати або відсотках по депозитах, то податки стягуються автоматично, і, ймовірно, декларувати їх окремо вже не потрібно. Але в разі, якщо чиновник, який подає декларацію, щось продав за звітний період (нерухоме або рухоме майно, корпоративні права, цінні папери, вартість яких перевищує 50 прожиткових мінімумів; цей мінімум в кінці 2016 року складав 1496 грн. на місяць), то він зобов'язаний це вказати в своїй декларації.

Таке відчуження в 2016 році відбулося у п'яти губернаторів, і це випливає з їхніх декларацій, а саме у Валерія Кулича (Чернігівська ОДА), згаданого вище Савченка, Валентина Резніченка (Дніпропетровська ОДА), Олега Гончарука (Івано-Франківська ОДА) та Максима Степанова (Одеська ОДА). З них тільки Степанов зазначив, що всього заплатив 3,6 млн гривень у вигляді податків на доходи фізосіб та військового збору (понад 250 тис. грн.). Він взагалі єдиний серед всіх своїх колег задекларував сплачені податки і єдиний, хто безпосередньо фінансово підтримав українську армію. Принаймі у деклараціях інших губернаторах про це не сказано ані слова.

Оскільки Степанов був призначений на пост губернатора Одеської області лише на початку цього року, декларація за 2016 рік за здебільшого відносилась до періоду, коли він очолював державний поліграфічний комбінат «Україна». Саме Степанову приписують роль у відродженні «Україна», що поставило хрест на діяльності сумнозвісного і корумпованого концерну ЄДАПС. Нинішній глава Одеської області зумів залучити на комбінат майже всі замовлення на виготовлення паспортів і інших документів звітності (чим при заступництві вищих чиновників часів Кучми, Ющенка та Януковича займався приватний концерн), збільшивши його дохід з 360 млн грн до близько 1,5 млрд (майже у 5 разів).

Прибуток поліграфкомбінату «Україна» у 2011 році становив 3 млн грн, а в 2016-м - 300 млн грн (зросла в 100 разів). Середня зарплата співробітників підприємства досягла рекордних 14 тис грн на місяць, і, відповідно, зарплата топ-менеджера була теж дуже високою. Таким чином Степанов спростував тезу про те, що державне підприємство апріорі неефективне.

Зайнявши посаду глави облдержадміністрації, він продав свої права у деяких компаніях, які належали йому, що й знайшло відображення у декларації.

Окрім того, у декларації Степанова значиться компанія EDUGET. На її основі на початку квітня він запустив освітній проект «Будь розумним \ Be smart», мета якого - допомогти випускникам Одеської області якісно та безкоштовно підготуватися до ЗНО в онлайн-режимі. Таким чином губернатор виконав один з пунктів свого Стратегічного плану дій на 2017-2019 роки, презентованого в березні.

І, нарешті, варто відзначити, що чиновники такого рівня вже не зловживають матеріальною допомогою. Лише кілька губернаторів отримали допомогу, наприклад, при народженні дитини. А голова Хмельницької ОДА Олександр Корнійчук, маючи 100 тис доларів і 6 млн гривень для чогось взяв кредит в 50 тис грн. І задекларував його. Теж похвально.