Законом про інститут національної пам'яті Польща фактично "директивно повідомила" Україні, як вона бачать її місце в історії. У відповідь на цей неконструктивний крок Україна може пред'явити Польщі звинувачення в етноцид і геноцид українців.

Так вважає український історик Андрій Холявка.

"Атака на український національно-визвольний рух і спроба актуалізувати старі міфи, створені КДБ, тиск з обох сторін – і з боку Росії, і з боку Польщі - це дуже насторожує", - зауважив він.

У контексті прийнятого закону історик сказав: "Зрозуміло, що полякам не подобалося український визвольний рух військового та міжвоєнного часу, тому що вони були одним із окупантів. Зараз це рух намагаються криміналізувати і виставити в світі, запозичене з романів Генріха Сенкевича – де жахлива українська маса ріже благородних польських панів. Це спроба актуалізації історичної міфології".

У той же час Холявка попередив: "Це не жарти, бо в свій час історична міфологія служила ідеологічним виправданням польської експансії на українські землі".

Історик поскаржився на те, що Польща відмовилася від наукового історичного діалогу, який був запропонований раніше. "Нам просто директивно повідомили, як вони бачать наше місце в минулому. Ця позиція неприйнятна. Ні Москва, ні Варшава не повинні і не будуть нам диктувати своє бачення нашої історії".

"Ми не приділяли достатньої уваги дослідженню польських злочинів, оскільки головною проблемою було тиск Росії. Але тепер, думаю, всі ці моменти доведеться наганяти. Документальна база про злочини польського підпілля чимала – її достатньо, щоб говорити про практику етноциду і навіть геноциду", - запевнив історик.

У той же час він визнав: "Цей шлях аж ніяк не сприяє побудові добросусідських відносин. Дуже шкода, що поляки почали гнути таку неконструктивну лінію. Вони не залишають нам вибору".

Раніше портал "Знай.ua" писав те, як можна вирішити конфлікт України з Польщею.