На другий тиждень після Великодня у вівторок відзначається Радониця – день поминання покійних. У 2018 році цей день припадає на 17 квітня. Примітно, що в Україні це свято має ще одну назву – Проводи чи Гробки. Відзначаються вони в неділю, понеділок, вівторок або середу Фоміного тижня.

Традиційно на Радоницю люди йдуть на цвинтар, щоб здійснити поминальну трапезу. У цей день прийнято поминати померлих. Цей день ще називають Пасхою для покійних.

Традиція Радониці має дохристиянські корені - вона тісно пов'язана з культом предків. Стародавні слов'яни приходили на могили своїх покійних родичів, оскільки вірили, що померлі радіють, чуючи теплі спогади про себе.

Пізніше язичницька традиція радіти на кладовищі увійшла в суперечність з християнством - церква не заохочувала подібних речей. Але потім, як і у випадку з іншими язичницькими традиціями, було знайдено прийнятний компроміс: віруючим дозволили в певні дні ходити на кладовища, але утримуватися від надмірних веселощів. Церква, у свою чергу, внесла в народне свято поминання свою заупокійну лепту - спеціальні служби і молитви.

Популярні новини зараз
За один долар – 50 гривень: до чого варто готуватися українцям Боржникам за комуналку приготували болісне випробування: юрист розповів, до чого готуватися Землю накрила потужна магнітна буря, як встояти на ногах Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати
Показати ще

Як правильно поводити себе на кладовищі в цей день

На Радоницю на кладовищі запалюють свічку і моляться. Якщо робити все за всіма церковними правилами, то для здійснення чину літії (прохання, благання, молитва) при поминанні покійних треба запросити священика.

Але можна і провести більш короткий чин – "Чин літії, яку здійснюють мирянини вдома і на кладовищі". Також можна прочитати акафіст про упокоєння покійних.

На Радоницю на кладовищі прийнято згадати покійного.

При цьому заборонено приносити на кладовище горілку і лити її в могильний пагорб – цим ви ображаєте пам'ять покійного. Вважається, що звичай залишати на могилі чарку горілки та шматок хліба "для покійного" – це пережиток язичництва і не повинен дотримуватися в православних сім'ях.

Також рекомендується не залишати на могилі їжу, а віддати її жебракам або голодним.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що за прогнозами Гідрометцентру, в найближчі дні разом з дощами в Україну прийде зниження температури. Протягом найближчих п'яти днів температура повітря в усіх регіонах країни знизиться. Новий циклон з Європи принесе дощі, "прихопивши" з собою холодний фронт і вітри з півночі.