21 квітня в народно-церковному календарі відзначено велике свято - вшановується пам'ять святого Іродіона, апостола від семидесяти. Згідно з переказами, він був родичем апостола Павла і разом із ним загинув мученицькою смертю при імператорі Нероні. Про це повідомляють ЗМІ.

У народі святий Родіон (Іродіон) відомий під ім'ям Льодолама, тому що в цей час активно ламається і тане лід. За ним спостерігають і роблять певні прогнози на майбутнє. Наприклад, вважається, що якщо лід на річці стає купами, то і хліба буде купа.

Говорили також, що в цей день сонце зустрічається з місяцем. Восени, при перших морозах, два світила розходяться по різні сторони: одна на схід, інша - на захід, — і більше не бачаться до самої весни. Зустрічаючись на Родіонов день, сонце і місяць розповідають один одному новини, а буває, що і сваряться. Якщо зустріч вийде "доброю", тобто з ясним сонцем і світлим днем, то літо буде хорошим. "Худа" зустріч, яка супроводжується туманом і похмурим небом, предзнаменует погане літо.

У цей день можна було починати оранку. Так і говорили: "Родіон води приніс, став соху переорати овес". Робота була нелегкою, але виконувати її потрібно було ретельно, не лінуючись. Селяни знали: "В ріллі огріхи - в кишені діри"; "Глибше орати — більше хліба жувати"; "Не потрудитися — так і хліба не вродити"; "Орати та боронувати — часочка не говорити"; "Хоч бруд топчи — а овес мечі".

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Показати ще

До речі, з приводу того, коли треба сіяти овес, існували різні прикмети. Вважалося, що приступати до сівби потрібно тоді, коли кричить жаба, або, коли кроти починають виходити з нір, або, коли розпускаються листя на березі і дубі. Посів вівса тривав до тих пір, поки цвіли яблуні і груші.

Прикмети

На Родіона-льодолама зустріч сонця з місяцем: добра — ясний день і хороше літо, худа — негода і погане літо.

У більшості районів саме до Родіонового дня приурочують вираз: "Уставь соху, паші під овес".

Навесні годину випустиш, роком не надолужиш. Овес сій у грязь — будеш князь, а якщо оглобля мокра, так і виросте мітла.

Посів вівса продовжується до тих пір, поки цвітуть яблучні та грушеві дерева, і поки не перестануть літати довгі чорні мухи, які разом із кольором цих дерев пропадають; ці мухи називаються вівсяні.

Дивіться сюжет про свята