Свята Трійця - важливе церковне торжество. Читайте історію виникнення православного свята. Дізнайтеся, якого числа та як відзначають Трійцю в Україні в 2019 році? Скільки днів у нас святкують? Які дні будуть вихідними? Та які особливі християнські традиції й обряди пов'язані з цим днем? Із цієї статті ви також дізнаєтеся про обряди святкування. Дізнаєтеся особливості церковного торжества.

Коротка історія свята: кому з'явилася Свята Трійця?

Правдива біблійна історія свідчить про те, що Святий Дух у вигляді вогню зійшов на землю. І наділив апостолів Ісуса Христа здатністю говорити на різних мовах, щоб проповідувати всюди й нести людям Слово Боже. Крім цього, розповідати про болісну смерть Христа за гріхи всього людства.

Це сталося на 50-й день після світлого Великодня. Ось чому день Святої Трійці називають ще П'ятидесятницею. У цей день, як зазначає Святе Євангеліє, до Єрусалиму прибули люди із різних куточків землі.

Діва Марія та апостоли перебували в цей момент у будинку на горі Сіон. Ця оселя й стала вперше місцем виникнення храму. Так з'явився Успенський храм Гробу Господнього. Він і зараз є в Єрусалимі. А вогонь, у вигляді якого Дух Святий явився апостолам, став головним символом свята.

Після того, як Дух Святий зійшов на апостолів, апостол Павло повідав про те, що сталося. Він звернувся до іудеїв із проханням покаяння. І сказав їм прийняти православну віру та хреститися.

Популярні новини зараз

Олександр Пікалов розлучився з дружиною після 18 років шлюбу: історія кохання головного байкера "Квартал 95" і куми Зеленського

Оля Полякова зізналася, чому доньку Машу довелося терміново оперувати: "Потрібно злизати..."

52-річна Дженніфер Еністон з "Друзів" згадала свою красу в молодості і розплакалася: "Всі такі..."

Українцям "злили" переможця шоу "Танці з зірками": Олександра Зарицька піде без тріумфу

Показати ще

Із того часу апостоли стали проповідувати. Їх християнське вчення потрапляє в усі куточки світу. Мандруючи, апостоли зціляли людей та очищали їх від гріхів. У історії Пресвятої Трійці йдеться також про пророцтво Ісуса Христа, який на Вознесіння попереджав апостолів про зішестя Святого Духа, що й збулося через 10 днів.

Трійця 2019
Трійця 2019

Щодо написання догмату про Святу Трійцю відомо наступне: Бог Отець ні від кого не народжується і ні від кого не виходить. Бог Син предвічно народжується від Бога Отця. Бог Святий Дух предвічно виходить від Бога Отця.

День, коли Бог явив себе світові та виконав пророцтво Ісуса Христа, і став днем Трійці, основою християнського віровчення. Те, що відбулося, довело існування трьох Осіб єдиного по суті Бога: Отця, Сина і Святого Духа.

Православне вчення вважає день Трійці днем народження християнської церкви. Це пов'язано з тим, що багато юдеїв взяли тоді хрещення. Із того часу Трійця зайняла одне з центральних місць у богослужбовій практиці.

У православ'ї Трійця - головне двунадесяте церковне торжество. У нас у країні його традиційно називають днем зелених святок. За традицією християни прикрашають свій будинок та храм зеленими рослинами, гілочками та букетами квітів. Адже в цей день мали місце важливі біблійні події, про які ми вам вже розповідали. А зараз повідаємо про те, коли ж Україна відзначатиме Трійцю в 2019 році? Та які дні будуть вихідними?

Дата святкування в 2019 році: на який день Трійця випадає?

Трійця - православне божественно свято. Це одна з найголовніших церковних урочистостей в українській християнській релігії. У 2019 Трійця, яку по-іншому називають ще днем зішестя Святого Духа, відзначається 16 червня.

Дата святкування Трійці щороку різна, оскільки торжество святкується через 50 діб після світлого Великодня. Як правило, на 40 день відзначається Вознесіння Христове. Для 2019 року - це 6 червня. Таким чином, Великий Світлий Великдень - знаковий день, в залежності від його дати обчислюються деякі інші церковні свята для православних.

Трійця 2019
Трійця 2019

Католицька церква віддасть Троїці свою данину в 2019 році на 7 днів пізніше, ніж православна. У католиків Трійця святкується 23 червня. Відмінність між датами православного та католицького свята в тому, що у християн П'ятидесятниця (Зішестя Святого Духа) та церковний день Святої Трійці збігаються. Католики ж, на відміну від давньої християнської традиції, відзначають Трійцю в першу неділю після П'ятидесятниці.

Офіційно свято Трійці встановили в далекому 381 році. Тоді в Константинополі скликали II Вселенський собор, де сформулювали вчення про Трійцю та затвердили догмат про рівність і єдиносущність усіх Божих осіб. Щоправда, традиція відзначати Святу Трійцю зародилася набагато пізніше - в к. XIII - п. XIV ст., через 300 років після хрещення Русі.

На честь Трійці, яка припадає на неділю, українці матимуть один додатковий вихідний у понеділок, 17 червня. Це пов'язано із постановою Кабінету міністрів: якщо календар трактує свято у вихідний день, він автоматично переноситься на наступний. Виходить, що у червні Україна відпочиватиме 3 дні поспіль, у наступний період: субота, 15-е число, неділя, 16-е, та понеділок, 17 червня.

Давайте дізнаємося: звідки з'явилася ідея прикрашати будинок та храм зеленню? Чому прийнято збирати трави? Що в цей день спалювали? Чим пригощали? І взагалі: як відпочивали? Читайте про прекрасні українські традиції для дітей та дорослих.

Народні звичаї: чи можна працювати, навіщо збирати трави і як прикрасити будинок?

Ще в Старому Завіті йшлося про історію з Авраамом. Він знаходився в зеленій діброві. До нього з'явилися три мандрівника, що стали символом триєдиного Бога в трьох особах. Із того часу Троїцький тиждень традиційно - період масових гулянь. Прийнято прикрашати рідну домівку та храм зеленню, плести вінки, збирати трави, святкуючи одночасно зустріч весни та літа.

Трійця 2019
Трійця 2019

Потрібно було закінчити всі садові, польові й городні роботи на землі, щоб на Трійцю відпочивати та веселитися. Із ранку прийнято відвідувати гарну церковну службу, молитися біля ікони. Підлоги в храмах прикрашають на Трійцю травою. Будь-яка ікона може бути оформлена квітами та гілками. Вперше після Воскресіння Христового у церквах проходить особлива служба, коли можна молитися на колінах.

Для прикраси храмів та будинків можна використовувати березові гілки, вербові, липові, кленові. У суботу прийнято прибирати та наводити чистоту. Після чого можна наповнювати ароматами різнотрав'я свій та батьківський будинок.

У цей день влаштовують святкові трапези, співають пісні, танцюють. Можна свататися, одружуватися. Вважається, що сімейне життя буде щасливим. А ось працювати на Трійцю не можна. Не варто шити, прасувати, прати, мити підлогу або виконувати будь-які роботи по дому та пов'язані із землею.

Традиційне частування в цей день - коровай. Із випічки - млинці та пироги. На столах у обов'язковому порядку повинна бути зелень: листя салату, кріп, петрушка, пір'я цибулі, щавель та їстівні трави.

Яєчня-глазунья вважається особливою ритуальною стравою на Трійцю. Її обов'язково потрібно зробити із 2 яєць, тому що вони є символом сімейної пари. Потрібно, щоб дружина посмажила яєчню на сковороді, а благовірного при цьому поряд не повинно бути. Під час жіночого таїнства дружина читала замовляння.

Після приготування яєчні господиня викладала її зверху на коровай, потім прикрашала зеленню. Трава на короваї уособлювала сімейні відносини. І ламати її не можна. Вона повинна була залишатися цілою та неушкодженою.

Потім подружжя ходило із короваєм до лісу, де під березою, яка традиційно вважається деревом Трійці, з'їдали цей святковий коровай із яєчнею. Пили пиво, квас, дозволялося брати з собою й вино. Нині також прийнято відзначати свято Трійці на природі. Після відвідин церкви смажать шашлики, готують рибу на барбекю. Беруть із собою варені яйця та яєчню, зелень та овочі.

Трійця 2019
Трійця 2019

Давня російська традиція - при виході з храму захопити пучок трави з-під ніг. Це робиться для того, щоб удома закип'ятити її з водою та пити як цілющу. У нас в Україні так робити не прийнято. А ось гілочки дерев, вінки, трави або квіти, принесені в цей день із церкви, використовують як обереги.

Зелень і букети, принесені з храму, прийнято зберігати біля ікони весь рік як оберіг від злих духів. Минулорічний букетик у цей день варто спалювали. До речі, субота перед Трійцею вважається поминальним днем, коли потрібно ставити в церкві свічки за упокій передчасно померлих рідних та близьких.

На Трійцю прийнято прикрашати все зеленню не випадково. Цей давній християнський обряд символізує життя. Український народ повинен прикрашати свої оселі та храми зеленню, щоб висловити таким чином подяку Богу за те, що Він відродив їх через хрещення в нове життя.