Цей день у народі присвячували Василиску — так називалася міфічна істота з головою півня, тулубом і очима жаби і хвостом змії; іноді його зображали і у вигляді дракона. У Середні століття таких тварин вважали реально існуючими; казали, що вони мають отруйні ікла і кігті і, більш того, здатні вбивати одним лише поглядом.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяГоворили, що Василиск у цей день вилуплюється з яйця, яке 15 січня зніс семирічний півень, і яке висиділа жаба. Впізнати таке яйце, якщо воно раптом з'явиться в курнику, легко: воно ідеальної кулястої форми і покрито не шкаралупою, а лускатою шкірою. Втім, наші предки перестраховувалися і напередодні передбачуваного народження монстра всі знайдені яйця варили круто.
У день Василиска намагалися не займатися ніякими справами — ні в полі, ні в городі. Говорили, що з усього посадженого в цей день вродять лише полин та волошки. «Не сіяли, не орали — страшний день перечікували, щоб поля не засмітилися, волошки не вродили».
У дівчат на Василіска був свій звичай. Вони плели вінки з березових гілочок і кидали в річку: якщо вінок раптом тонув — це віщувало нещастя.
Існували й особливі прикмети на врожай. Так, масова поява ґедзів у цей день обіцяла, що виросте багато огірків. Родючий рік обіцяли і сильні роси.
У цей день обов'язково ходили слухати співи солов'я, вважали, що «хороший ранок з пісень птахів розпочинається». Після вже поспішали по своїх справах. З дня Василиска на ловлю соловейчиків та інших співочих птахів виходили численні мисливці.
Прикмети на Василиска
Якщо вітер дме з півночі, в найближчі дні не буде опадів.
Якщо посіяти жито в цей день, волошка її заб'є.
По співу соловейка на світанку судять про погоду – якщо воно радісне, значить, буде тепло.
Дівчата ворожать по веночках, що сплетені з березових прутиків. Вони кидають їх у річку і дивляться: якщо вони не тонуть – успіх не за горами.
Як повідомляв портал "Знай.uа", на неділю, 3 червня, припадає день, в який прийнято вшановувати пам'ять святої Олени, яка жила в 3-4 століттях.