5 квітня, для православних християн настає Великий (Чистий) Четвер. Під час богослужінь у цей день згадують одну з найважливіших євангельських подій: Таємну вечерю, на якій Ісус Христос омив ноги своїм учням, показавши тим самим приклад братської любові і смиренності. Згідно з Євангелієм, на Таємній Вечері Ісусом Христом було встановлено обряд євхаристії — Святого Причастя.

Цей обряд визнається всіма християнами — православними, католиками, лютеранами — віруючі куштують вино і хліб, маючи на увазі під ними Тіло і Кров Ісуса Христа. З Великого Четверга і до неділі у всіх православних храмах церковні служби присвячуються спогадам про земні страждання Спасителя.

З Великого Четверга починаються приготування до Великодня. Віруючим необхідно прийти до храмів, сповідатися і причаститися. У будинку прибирають, печуть паски, фарбують яйця. У Чистий Четвер прийнято встати до сходу сонця і скупатися — символічно очиститися від гріхів і суєти.

У Чистий Четвер селяни очищали будинок, двір і город від накопиченого за зиму сміття, бруду і пилу. В першу чергу оновлювали і мили ікони та лампади. Потім ретельно мили підлогу, стіни, стелі хати, стіл і лавки, відтирали піском, скребли ножем. У народі говорили: «Якщо в Чистий Четвер вимиєшся і вимиєш, увесь рік чистота в хаті водитися буде».

Після прибирання, проведеного в Чистий Четвер, в будинках не прибирали і не мели підлоги до Великодня, щоб «не засмітити ока який лежить у гробі Христа». У деяких областях у цей день перемивали весь посуд у домі, а молочні глечики ще й обкурювали жіночими волоссям, пояснюючи важливість цього заняття тим, що посуд осквернений дотиком Зрадника Іуди.

Популярні новини зараз
Ви подивитесь на лічильники і не повірите очам: як прибрати кілька кубів до кінця місяця без порушень Таких цін не бачили давно: скільки доведеться заплатити за курячі та перепелині яйця Не 3,5 і навіть не 4 грн за кВт: українцям назвали "справедливий" тариф на світло По ваші лічильники скоро прийдуть: що потрібно зробити, якщо незнайомці вже на порозі
Показати ще

В цей день влаштовувалося велике прання — перепирався весь одяг, постільна білизна, скатертини, фіранки і рушники, а також килимки, доріжки і підстилки. Все виносилося на просушку у двір, а вся сім'я в ніч з четверга на п'ятницю лягала спати на «гороховині», гороховій соломі, яка розстелялася на підлозі. В народі, наприклад, матері навчали дочок, а тещі — невісток: «Все треба випрати, навіть швачка і та Великодню радіє».

Необхідність прибирання у Чистий четвер пояснювали ще й тим, що свята Воскресіння Христового радіють не тільки люди і природа, але і тварини, і кожна річ, і предмет.

Як повідомляв інформаційний портал "Знай.uа", напередодні Великодня господині в різних куточках країни запасаються продуктами, щоб накрити традиційний стіл.