Народне свято «Антип Водогін» відзначається 24 квітня (за старим стилем – 11 квітня). У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті святого мученика Антипи Пергамського, єпископа.

Антипа був учнем Іоанна Богослова. За праведні справи його призначили єпископом Пергамської церкви. Згідно житію, язичники примушували Антипу припинити проповіді про Христа, але той відмовився це робити. За це його кинули в розжарену піч для жертвоприношень у вигляді мідного вола в храмі Артеміди. Християни таємно поховали тіло святого, а в 5 столітті над його могилою спорудили храм. Мощі Антипи шануються мироточивыми, а його могила стала місцем паломництва.

День Антипи Пергамського називався «Водогіном» — оскільки в цей день водопілля було на самому піку. Люди казали: «Антип очищає річки від льоду»; «Антип воду розпустив», — тому що крижин до цього часу майже не залишалося. Однак бували роки, коли річки до 24 квітня навіть не розкривалися — це обіцяло поганий урожай хліба та неблагополучне літо. Якщо ж вода розливалася широко — слід було чекати родючого року: «Була б водиця, а хліб народиться».

Заборони на свято

Існувало безліч змов-заклинань від зубного болю. У кожного знахаря були свої, тільки йому відомі. Одні читали так: «Місяць у небі, ведмідь у лісі, камінь у полі. Всі ви - три брата. Як зійдуться в чистому полі гуляти, тоді тільки у раба Божого (ім'я), молитовного та хрещеного, зуби почнуть грати. Тьху, тьху, тьху!».

Популярні новини зараз
ТЦК перевищують повноваження: чи можна знімати на камеру ТЦК роздають школярам документи на підпис: чи можуть діти відмовитись Виплатять по 17 460 грн кожному: українцям приготували нову допомогу на зиму З 29 листопада Київстар закриває старі тарифи: чого чекати абонентам
Показати ще

Якщо треба було вирвати зуб, то вважалося, що його можна вирвати тільки в понеділок, якщо хочеш уникнути біди, тому що понеділок - день відьом і русалок. В жертву їм і приносили вирваний зуб. Але не кожному дано було виліковувати хвороби змовами. Найбільше це вдавалося тим, хто був народжений у родині першим, а особливо останнім.

Спостерігали у цей день і за погодою. Дощі віщували, що в лісі багато грибів. А якщо вдарять заморозки, то рясно підуть грузді. На Антипа селяни ніколи не проводили польові роботи — не сіяли насіння, розсаду не висаджували. День вважався несприятливим для посіву і посадки. Це було пов'язано з надлишком води в ґрунті, що могло призвести до загнивання насіння, а також з нестійкою погодою.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що метеорологи розповіли українцям, чого їм слід чекати від погоди в останній місяць весни. Вони пророкують, що холодний фронт нарешті покине територію України і настане довгоочікуване тепло і навіть спека з невеликою кількістю опадів.