Свята Чотиридесятниця відноситься до днів Великого посту. Його дотримуються протягом семи тижнів - седмиць. Початок його припадає зазвичай на лютий або березень, а кінець – на квітень-травень.

В цей час служителі церкви закликають віруючих бути в найтіснішому союзі християнської любові та миру не лише по відношенню до живих людей, але і до померлих, здійснюючи про них молитовне поминання в призначені дні.

Поминальні дні під час Великого посту призначаються на суботи тижнів, оскільки у всі інші дні поминання покійних - заупокійні єктенії, літії, панихиди, третій, дев'ятий і сороковий день по смерті, сорокоусти - у цей час не здійснюються.

Відбувається це тому, що щодня не буває повної літургії, з проведенням якої пов'язано цей ритуал.

Популярні новини зараз
Компанія Apple "вбила" багатомільйонне місто одним рішенням: тепер можна зносити все В Україні з’явився новий вид пенсій: отримати може кожен, але доведеться поділитись Субсидії вам не бачити: що не враховують українці, звертаючись по допомогу Чому в СРСР будували 5- та 9-поверхівки - ви навіть не здогадуєтеся, у чому "секрет"
Показати ще

Як раз для того, щоб не позбавити померлих молитви у дні святої Чотиридесятниці, і встановлено зазначені суботи. Вони називаються Вселенськими батьківськими суботами, а самі панихиди, що здійснюються в ці дні, – вселенськими панихидами.

Панихида і домашня молитва про покійних корисні, як і добрі справи, які кояться в їх спогад. Але особливо корисно їм поминання на Божественній літургії. Було багато явищ мертвих та інших подій, що підтверджують, як корисно поминання покійних.

Багато тих, які померли у покаянні, але не зуміли виявити його при житті, були звільнені від мук і отримали упокоєння.

Нічого кращого або більшого ми не можемо зробити для покійних, ніж молитися про них, поминаючи на літургії. Це їм завжди необхідно, особливо в ті сорок днів, коли душа померлого слідує по шляху до вічних поселень.

Тіло тоді нічого не відчуває: воно не бачить присутніх близьких, не чує запаху квітів, не чує надгробних промов. Але душа відчуває молитви, принесені за неї, вдячна тим, хто їх дотримується, і духовно близька до них.

У колі богослужбового року такими днями загального поминання вважаються суботи м'ясопусна і Троїцька, а також і суботи другої, третьої та четвертої седмиць Великого посту. У всі батьківські суботи служба звершується по особливому статуту.

Дивіться сюжет про подію